Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Iskolai idegennyelv-oktatás...

Iskolai idegennyelv-oktatás – hány nyelvet, mikortól tanultál/tanult/tanul a gyereked? Megtanultál/megtanult rendesen az adott nyelven/nyelveken?

Figyelt kérdés

Abban, hogy már pár hónapos korban idegen nyelvet tanítsunk, nem értek egyet.

Viszont suliban szerintem már érdemes elkezdeni, játékosan persze, hiszen mikor még a magyar nyelvtant sem tudja (pl. hogy mi az a főnév, ige stb.), és a betűket is néha keveri, nem lehet igeidőkkel fárasztani.


De vannak, akik azt mondják, tök felesleges ez is, mert igazából csak 7–8.-os korától tud rendesen nyelvet tanulni, és akkor seperc alatt behozza, amit másik kicsiként évekig tanulgatnak.


Az érvek és ellenérvek közötti döntés nehéz, hiszen pl. a nyelvtanárok ajánlhatják csak azért is a korai kezdést, mert nekik az súlyos pénzeket fiall…


Kíváncsi lennék a tapasztalataitokra.



2013. nov. 17. 13:51
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat!


A heti négy-öt angolóra már elég jó lehet, sajnos a mi sulinkban 3.-ig csak heti 1 óra van, azután talán kettő (ha jól tudom).

Ahogy a nyelvtanár hozzászóló írja, szerintem mi is így fogjuk csinálni, mert egy 20-25 fős órán, ahol nagyon nagyok az eltérések, szerintem sajnos nem fog sokat tanulni a gyerek… pláne az enyém, aki nem egy versengő típus, szóval nem fogja azt érezni, hogy bele kell húznia, ha a többiek jobban tudják, hanem épp a kedvét szegi.


A nyelvtanár hozzászólótól kérdezem: heti kétszer egy-egy órában foglalkozol a tanítványoddal? Heti egy óra is elég lehet szerinted, ha nem a gyors fejlődés a cél? Szerinted hatékonyabb az egyéni foglalkozás, vagy jobb, ha két-három gyerek is van?

2013. nov. 20. 13:51
 12/16 anonim válasza:
100%

Kedves kérdező!

Heti kétszer 1 órában foglalkozom a kis tanítványommal idén szeptembertől, de tavaly csak heti 1 órában jött hozzám. Tavaly épp elég volt a heti 1 óra, persze rengeteg leckét adtam fel, és az anyukája is kikérdezte tőle írásban a szavakat minden áldott nap többször is, mert mire jöttek hozzám 1 hét múlva, addig megint feladtak suliban nekik 5-6 új szót, és azáltal hogy 1-1 sort írt minden nap otthon az új szavakkal, és anyukája is kikérdezte tőle egy külön gyakorló füzetben, így rögzült a helyesírása a szavaknak. Én a kiejtésre fektettem nagy hangsúlyt, és a régi és új szavak mondatba foglalására, azaz mindig teljes mondatokban beszélgettünk, mert órán csak szavakat tanultak-igazából a szavak tanulása abból állt, hogy lemásolták a tábláról vagy a könyvből a szótárfüzetbe az új szavakat a fonetikus jelekkkel együtt, amiknek megint sincsen semmi értelme még 8-9-10 évesek esetében-, és nem is fordították le az olvasmányt, csak angolul olvasták el. Azonban, hogy mit olvastak nem tudták, ezért a külön órámon lefordítottunk minden mondatot.

Nyáron is járt hozzám a kislány, és idén szeptembertől heti 2-szer, és így tudtunk igazán látványos fejlődést elérni, igaz tavaly is 5-ös volt, de most még több szót mondatot tud.

Heti 1 vagy 2 óra??? Nos, szinten tartáshoz elengedhetetlen a heti 1 óra, viszont volt egy másik tanítványom, aki negyedikes volt, és 3-4-es volt, és a heti 1 óra épp hogy elegendő volt- így sem volt 5-ös, inkább erős 4-es-,igazából heti 2 kellett volna.

Sajnos a heti 1 óra fele azzal telt el, hogy kijavítottuk a tábláról rosszul lemásolt szavakat a füzetében, illetve a napköziben megcsinált leckét kijavítottuk. Na ilyen a sulis oktatás!!!

Óriási különbség van és volt a 2 kicsi között, holott az ötös tanítványom 1 évvel fiatalabb mint a másik.

Tehát a gyerektől is sok függ, ezért lehet hogy elég a heti 1 óra, lehet,hogy kezdetben heti 2 óra kell, majd fél év után elég a heti 1 óra.


Még valami: a szavakból mindig 1 vagy 2 sort lehet íratni minden nap, mert szódolgozathoz a szavakat kell tudni helyesen leírni. Tehát a külön óra mellett ez is kell, mert a külön tanár inkább a nyelvtant magyarázza/gyakoroltassa el, persze játékosan, ne azt amit a szülő is meg tud tenni ingyen.

Azért nem kell pénzt kiadni, hogy a külön tanárnál 20-30 percig írja le a szavakat egymás után. Én sem ezt csinálom, hanem azt amit a szülő nem tud elmagyarázni, azaz mondj vele mondatot azzal a szóval egy aranypontért :-), a képről mondj minél több mondatot aranycsillagért, találd ki, kiről/miről beszélek= hallás utáni szövegértés, barkóbázunk = kérdések gyakorlása stb.


Remélem segítettem.

2013. nov. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
100%
Én vagyok a nyelvtanár akit kérdeztél.
2013. nov. 20. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:
100%

Lemaradt még valami: bolt olyan is, hogy 2 kislány, osztáytárs/barátnő jött hozzám, és így egymással gyakoroltak, azaz kérdezték egymást. stb.

Viszont egyes gyerekek jobban szeretnek egyedül tanulni magántanárnál, főleg ha nem 5-ös tanulók.

2013. nov. 20. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

En a magyaron kivul 3 nyelven beszelek.Angolul 7 evesen kezdtem tanulni,kozepiskolaban nyelvvizsgaztam,rendesen ,akcentus nelkul viszont csak anyanyelvi kornyezetben tanultam meg beszelni.Nemetul 14 evesen kezdtem el tanulni,kozepfokon beszelek,ritkan hasznalom csak a nyelvet.

Gorogul 20 evesen kezdtem el tanulni hallas utan, anyanyelvi kornyezetben nyelvtanar nelkul,7 ev elteltevel a helyieket megteveszto szinten beszeltem.

Jelenleg a magyaron kivul angolul es gorogul beszelek szinte anyanyelvi szintet,ami sokak szerint tanult nyelv eseteben nem lehetseges,viszont nem tudom hogy tudnam mashogy kifejezni amikor beszed alapjan helybelinek hisznek.

A fiam eleve 2 anyanyelvu(magyar-gorog)mellette pedig napi szinten hallja az angolt(itthon angolul beszelunk a ferjemmel),angolul nez filmeket,mindent megert,viszont alig hasznalja a nyelvet.

Most 7 eves,a suliban heti 1 angol oraja van,1-2 ev mulva tervezem anyanyelvi angol tanarhoz jaratni,hogy a nyelvtant es helyesirast is megtanulja,mert ahhoz itthon lusta,hiaba probalok foglalkozni vele.Sajnos tudja,hogy sokkal tobbet tud az osztalytarsainal,igy csak hiszti van belole,ha megprobalom itthon tanitgatni.

2013. nov. 22. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Kedvcsinálásnak, kiejtés alapozásnak biztosan jó, de csak ha jó tanár, jó módszerekkel oktat.

Az én 2.-os kisfiammal sajnos nem ez történik. A körzeti iskolájában minden osztály elsőtől tanul idegen nyelvet, van német nemzetiségi heti sok, ill. angol heti 2 órában. Idén megüzente az angol tanár, hogy most már le s kell tudniuk írni a gyerekeknek a tanult szavakat, illetve a felmérők is olyanok, hogy fel kell ismerniük a leírt mondatokat, azokban szavakat kell pótolni.

Nem hiszem, hogy átlagos képességű másodikos gyerekek képesek otthon önállóan megtanulni a szavak és mondatok kiejtését, írását, és szerdától hétfőig nem felejtik el az órán hallottak nagy részét. Mit csinál az a gyerek, akinek a szülei nem beszélnek angolul???

Én tudok segíteni az enyémnek, de nem jó szívvel gyakoroltatom vele a blackboard és más hasonlók betűzését, mikor a magyar helyesírásán is bőven volna még csiszolni való.

A nagyobb lányaim 4.-ben kezdtek németet és középiskolában, (a kisebbik csak 10.-ben!) angolt tanulni. Mindkettő az egyetem alatt tett angol középfokú vizsgát. 14 és 16 évesen már pontosan tudták, mit akarnak és miért, a kicsi pl. a Twilightot akarta eredetiben olvasni, elég gyorsan használható tudásszintet értek el.

2013. nov. 23. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!