Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogy álljak hozzá a társasjáté...

Hogy álljak hozzá a társasjáték-kérdéshez?

Figyelt kérdés

23/L vagyok. A szünetekben sokat vigyázok az idősebb testvéreim gyerekeire. Közülük a legidősebb 12 éves, és nagyon szeret velem társasozni, kártyázni.


Mint írtam, 12 éves, most megy 7. osztályba. Diszkalkuliás és figyelemzavaros, emellett pedig éppen kamaszodik. Nagyon magabiztos, ő mindent jobban tud, mint mások. Pár példa:


"Jobban" tud pár év (nem)tanulás után angolul, mint az anyukája, akinek nyelvvizsgája van.


Kihívott egy Rubik-kocka kirakó versenyre. (Én tanítottam meg kirakni, az utolsó mozdulatokat még papírról nézi, de ő nyilván "simán legyőz".)


Szerinte ő erősebb, mint egy felnőtt, egy időben mindenkivel szkanderezni akart, és szerinte mindenki csalt ellene.


Nyilván ő énekel a legszebben, az ő rajzai a legszebbek, profin "vág videót", ő a legjobb Minecraftban, meg amúgy is ő a legokosabb, a legszebb, a leggyorsabb stb.


Amúgy tényleg nagyon szeretem a hibáival együtt, csak talán jobban tudtok segíteni, ha ezt leírom.


Szóval szeret velem társasozni, de ebben is nagyon magabiztos. Biztosan ő fog nyerni, mert ő jobban játszik mindent. A probléma az, hogy egyáltalán nem játszik jól. Próbálom tanítgatni, de nem hagyja, neki nem kell segítség, mert ő tudja. Egy UNO partit is csak 10-ből egyszer nyer meg ellenem, mert nem figyel.


Három kimenetele van egy játéknak. Ha ő győz, akkor minden rendben van. Ha veszít, akkor néha iszonyatos hisztit csap. Ordít, sikít, megüt, megpofoz, felborítja a széket, az asztalt. De a jobb napokon is az a minimum, hogy ököllel megüti a karomat.


A harmadik lehetőség, hogy hagyom nyerni. Legtöbbször ezt csinálom, de ez így egyáltalán nem élvezetes számomra. Pl. mindig új lapot húzni UNO-ban, amikor már tíz perce nyerhettem volna. Én nagyon szeretek társasozni, de ebben semmi élvezet nincs. És ilyenkor nagyon csúnyán viselkedik, kárörvend, kigúnyol, kinevet, hogy milyen béna vagyok stb.


Vannak társasok, amiben nagyon jó. Ilyen a Dobble. Mindenkit simán megver benne, az az egyetlen játék, ahol tényleg mindent beleadhatok, és úgy is ritkán nyerek. Nagyon élvezem, de ő ritkán akar vele játszani. Próbálok olyan játékokat keresni, amikben jó lehet és tetszhet neki, de nem engedhetem meg magamnak, hogy egyenként 10+ ezer forintért megvegyek egy csomó társast, amikkel utána nem játszunk.


Szerintetek mit csináljak? Egy pár társasjáték-ajánlásnak is örülnék, ha valaki tud valami jót.


(Általában ketten játszunk, de néha csatlakozik a húga. A rövidebb, pörgősebb játékokat szereti. A szabályok jó, ha egyszerűek és egyértelműek. Ne kelljen benne számolnia. Szeret csalni, úgyhogy vagy ne legyen erre észrevétlenül lehetősége, vagy erre épüljön a játék.


Amiket nem szeret: Monopoly, Gazdálkodj okosan, Hotel, Dixit, olyan ügyességi játékok, ahol nem tehet hirtelen mozdulatokat, kvízjátékok.


Amit szeret, de nem jó benne: UNO, Rummi


Szereti és jó benne: Dobble


Szereti, de rém unalmas: Go for broke)



2020. aug. 19. 10:43
A kérdező szavazást indított:
Játssz a legjobb tudásod szerint.
Időnként hagyd nyerni.
Mindig hagyd nyerni.
Ne társasozzatok.
Játsszatok inkább mással, kommentben ajánlok valamit.
Tanítsd meg szépen nyerni és veszíteni, kommentben leírom, hogyan.
Más, leírom kommentben.
Csak a pontért szavazok.
55 szavazat
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
97%

Szerintem ne hagyd direkt nyerni. Hetedikes, és nulla a kudarctűrése, kb oviban reagálnak így a gyerekek, és ott sem mindegyik. Gondolom, a flepnijei miatt a családban kiemelt figyelmet fordítottak rá, ezért meglehetősen hamis az önképe. Jár szakemberhez? Szerintem kéne neki. Iskolában is ilyen?

Társast nem igazán tudok ajánlani, mi az asszociációra épülőket szeretjük, mint a Dixit, de szerintem az neki nem való.

2020. aug. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim válasza:
96%

Szerintem ezzel te sok mindent nem tudsz kezdeni, inkább a szüleinek kellene valahogy megtanítani a viselkedésre, azért az, hogy megüt ha nem nyer szerintem nincs rendben. Most még lehet "csak" megüti a karod, vagy megpofoz, de akkor később mi lesz? Én mindenképp beszélnék a szülőkkel, hogy ezzel kezdjenek valamit. Értem én, hogy van valami betegsége, de akkor foglalkozni kell vele, hogy javuljon a helyzet.

Szerintem ha mindíg hagyod nyerni azzal csak erősödik benne az "én vagyok a legjobb" érzet.

Én mindenképp megtanítanám, hogy nem mindíg ő a legjobb, de ez meg nem feltétlen a te dolgod lenne. Nyílván ha most a testvérednek előadod, hogy nem jól van nevelve a gyereke, abból valószínűleg kis veszekedés lenne. Másrészt ha úgy marad, később a barátai se fogják szeretni ezt a vis3lkedést

2020. aug. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
90%
Nem játszanék vele semmit, pedig szeretek, de normális emberekkel. Én is játszok néha 12 évessel, de nem így viselkedik. Játsszon passziánszt azt lehet egyedül is, majd ha összeszedte magát, akkor talán leülnék vele játszani.
2020. aug. 19. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
91%
Pszichológust javaslok társas helyett.
2020. aug. 19. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Jár szakemberhez, sokat javult a viselkedése sok más területen. Az iskolában is ilyen. Próbálja visszafogni magát, de nem mindig sikerül neki. Ha ideges és fáradt, akkor a hangos zajokat se bírja, egy fűnyíró hangjától is kiakad, ordít, sír és elfut. Szóval tényleg nem direkt csinálja, tudom, hogy próbálkozik.


Szerintem nem bánnak vele máshogy a szülei, de ezt én nyilván nem tudom jól megítélni, hiszen nem élek velük.


Ha nem hagyom direkt nyerni, akkor hogy tudnám abban segíteni, hogy jobban viselje a vereséget? Próbáltam kiemelni, hogy ezt vagy azt milyen jól csinált játék közben, de olyabkor nehéz vele kommunikálni.


A testvéremmel sokszor beszéltem már, ő is próbálkozik, de jelenleg egyedül neveli a gyerekeit, emellett dolgozik, plusz a nagyobbik lánnyal külön tanul, emellett nyelvtanfolyamra jár, éjjel tanul, alig alszik, vezeti a háztartást, nem is értem, hogy bírja.

2020. aug. 19. 11:12
 6/28 anonim válasza:
100%

Szerintem játssz ellene a legjobb tudásod szerint. Nem tudom mit kezdj a hisztijeivel. Ezz kicsit nehéz, mert mindenki másképp kezeli. Én anno öcsémmel amikor kisebbek voltunk és láttam rajta hogy zavarja, hogy kikapott ellenem adtam neki egy csokit, cukrot, vagy valami apróságot és utána jobb kedvvel jött újra játszani később.


Játékajánló viszont a Munchkin egy kártyajáték. Kevés számolgatás kell hozzá, de nem vészes és aktívan ösztönöz a játék arra, hogy csalj. A meccsek általában elég pörgősek.

2020. aug. 19. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
98%
Nem probalnatok ki esetleg egy kooperativ játékot? Ott nem egymas legyozese a cél, hanem segititek egymast egyutt gyozni. Pl Pandemic 😃, de sok mas is van.
2020. aug. 19. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Köszönöm, utána fogok nézni a Munchkinnak.
2020. aug. 19. 11:18
 9/28 A kérdező kommentje:

#7


Még nem próbáltunk ilyesmit, de nagyon jó ötlet! :)

2020. aug. 19. 11:19
 10/28 A kérdező kommentje:

Mondjuk lehet, hogy most nem pont a Pandemicet választanám, sajnos eléggé eltérően vélekedünk a helyzetről a családban, mindig vita van belőle. Az egyik oldalon ott van apukám, aki azt akarta, hogy maszkban dolgozzak az irodában, ahol tök egyedül vagyok, a másik véglet meg pont a kérdésben szereplő lány családja, idén nyáron most vannak másodszor horvátországban...


Szóval inkább keresek egy kevésbé aktuális társast, nem hiányzik egy jó kis családi veszekedés. :D

2020. aug. 19. 11:24
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!