Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Segítség, hazudik a fiam?

Segítség, hazudik a fiam?

Figyelt kérdés

3 gyerekem van, és a legnagyobb 12 éves, egyre több probléma van vele. Apró hazugságok, amik előbb-utóbb kiderülnek.Először eltitkolt néhány rossz jegyet,amikor kiderült, szépen megbeszéltük. Jó tanuló, és őt is zavarta ez a pár jegy, nem tudta, hogy kezelje a problémát.

De most úgy látom, az a baj, hogy nem tudja a tettei következményeit felvállalni, inkább hazudik. Nem tudom hol romlott el a bizalom, vagy mitől fél, nem verjük, nem büntetjük, de következetesek próbálunk lenni, ha hibázott, ki kell javítani.

De már most minden napos valami apróság.

Pl. a tolltartójában találtam egy csomó régi ebédjegyet. Kiderült, hogy sokszor le se megy az ebédlőbe, ha nem tetszik az étel! Nekem meg azt hazudta ilyenkor, hogy azért jött haza korábban, mert hamarabb kiengedték őket, és gyorsan meg tudott ebédelni. Persze, hogy mérges voltam, hisz fizetjük az ebédet, ő meg nem eszik!

Tegnap meg az derült ki, hogy nőnapkor, az osztály szokása szerint minden fiú készít ajándékot minden tanárnak, na és a táskájában megtaláltam az egyik ajándékot begyűrve, ő azt mondta, a tanár nem fogadta el, azután kiderült csak annak az egy tanárnak nem adta oda, mert egyik haverja azt mondta, neki ne adják oda, mert az a tanár hülye. Már elnézést. Ez a haverja mondja neki, hogy ne ebédeljenek, mert nem jó az ebéd, inkább lógjanak stb.

Sajnos minden kiderül, mert a testvérei is oda járnak suliba, látnak, hallanak dolgokat, és elmondják.

Már én szégyellek vele mindig veszekedni, mert látom, hogy rosszul esik neki, hogy mindig őt szidom, a kisebb tesóival meg semmi baj nincs. Már mérgemben azt is mondtam neki, hogy eltiltom a haverjától, de hát ez nem megoldás, osztálytársak, minden nap együtt vannak, és rossz, hogy őrá hallgat, nem miránk.

Ezek még csak kis csínytevések, de félek, ahogy kamaszodik,nagyobb bajok is lesznek, ha nem figyelünk oda ezekre.

Mit tegyek?



2013. márc. 13. 07:55
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem itt valami más van a háttérben, valószinüleg az iskolával, nem érzi magát jól/elismerve, és ezért keres más utat.


Az ebédjegy-téma: sok menzán tényleg nagyon rossz a kaja, miért nem egyezel bele, hogy jöjjön haza és egyen otthon? Akkor nem kell az ebédet fizetni (amit nem eszik meg) és neki is kevesebb a stressz.


A tanár-téma meg: lehet, hogy a tanár ellenszenves neki, és igy igen kellemetlen "pont annak" adni ajándékot. (Eleve hülyeségnek tartom ezt az ajándékozási kényszert nönapkor meg hasonló alkalmakkor, de idegenekkel szemben végképp.)


A legjobb lenne, ha szemrehányás NÉLKÜL megbeszélnéd vele, hogy mi a problémája, Ö!!! milyen megoldást tartana jónak, és átgondolni, hogy mennyit lehetséges abból megvalósitani.


A haver azért fontos a szemében, mert "megérti öt" ellentétben veled, aki leszidja, meg akarja büntetni, stb.

2013. márc. 13. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
47%
Nekem is 3 gyerkőcöm van, de még kisebbek, de már én is előre félek ezektől a dolgoktól... :o( Tapasztalatom nincsen ezzel kapcsolatban, de azon gondolkodtam, hogy nem lenne-e érdemes a másik fiú anyukájával együtt megpróbálni megoldani a dolgot, lehet Ő nem is tud róla, hogy nem eszi meg a befizetett ebédet a fia stb. Esetleg, ha még egyszer megpróbálnál vele beszélni, nem veszekedve, arról, hogy ez a viselkedés nem fog jó irányba vezetni, és ezt nem engeditek meg, ha nem változtat, akkor el lesz tiltva a haverjától, drasztikusabb esetben ki lesz véve az iskolából (természetesen nem, de hátha ebből észre veszi, hogy komoly a dolog...) Hát ez nagyon nehéz helyzet... Nekem még csak 6,5 a nagy, de már most úgy viselkedik, mint egy kamasz... nem is tudom mi lesz később... :o)))) Remélem, sikerül valahogy megoldani a problémádat! :o)
2013. márc. 13. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szintén 3 gyerekem van, ebből egy 15 éves fiú és egy 10 éves lány ( meg egy 7 éves fiú, de ő még nem kamaszodik nincs abban a korban ).

Fontos, hogy ne veszekedj vele! Éreznie kell, hogy nem ellene vagy, hanem mellette. Ahhoz elég nagy már, hogy leüljetek, és nyugodtan megbeszéljétek. Ha tudnám, hogy veszekedni fognak velem, akkor én is hazudnék még ilyen idősen. Mondd meg neki, hogy nem is azért haragszol, amit csinált, vagy nem csinált, hanem azért, mert hazudott róla! Egyébként büntetni lehet, és kell is néha (egy veszekedés ugyanis éppen addig tart amíg tart, és onnantól minden mehet ugyanúgy). Most nem arra gondolok, hogy verni kell, mert az sem megoldás semmire. Én pl a telefont veszem el, ha rosszat csinálnak, az internetről tiltom le őket stb. Ha csak egy veszekedés a következménye, akkor nem fog tanulni belőle. Ezt láthatod te is. Folytatja ugyanúgy. Kamaszkorban pedig a telefon és a számítógép a legnagyobb büntetés.

A menzás kaja tényleg nagyon rossz a legtöbb helyen (sajátjaimnak kb 2 hónapig fizettem). Azt én sem enném meg. Nem lehetne megoldani, hogy otthon ebédeljen?

Havertól eltiltani nem tudod, nem is lenne értelme.

Szóval a lényeg. Higgadtan és nyugodtan együtt keressetek megoldást a problémákra. Ha pedig újra hazudik, akkor jöhet a büntetés. A neveléshez hozzátartozik ez is.

2013. márc. 13. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Tanárként és anyaként szólok hozzá.


Sajnos az osztálytársak nagyon meghatározóak. Ha van olyan fiú, akire mindenkinél inkább hallgat, akkor sem a tanárok, sem te nem fogod tudni helyrehozni magában...mindenképp a másik fiút kell valahogy "elkapni". Hívd meg magatokhoz azt a havert és próbáld meg kiismerni, esetleg ismerkedj meg a szüleivel és velük együtt, egyszerre a két fiúra nyomást gyakorolni.

Ha viszont a másik fiú olyan eset, akiről úgymond le kell mondani, akkor kérd át másik osztályba és próbáld meg elválasztani tőle a fiadat.


Sajnos a tanári tapasztalatom, hogy ha hagyod a rossz irányba menni, akkor később csak még rosszabb lesz.

2013. márc. 13. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Igen, ettől félek én is. Sajnos a másik fiú egy tipikus rossz tanuló, az osztály bohóca, az én fiam meg lehet imponálni akar neki. A családjukat nem nagyon ismerem, mert bár az utcánkban laknak, nem nagyon barátkoznak, a szülők közül az ő anyja az egyetlen, akivel még egy szót sem sikerült soha váltani.

Másik osztályba nem tudom átteni, mert angol tagozatra jár, a párhuzamos osztály a normál, és azért ez a kéttannyelvű tagozat jó, az osztályuk is jó, az osztályfőnökét imádja, csak hát a haver egyre nagyobb befolyással bír.

A legnagyobb problémát abban látom, hogy mostanában már a haverjára hallgat, és ha tudja, hogy ezzel mi nem értünk egyet, na olyankor hazudik.

Az ebéddel sincs semmi baj, 5 évig jó volt neki, csak most megint a másik fiú csábítja el helyette inkább csavarogni.

Próbálok vele beszélgetni, többször is, és remélem, magától is rájön, hogy a hazugság nem megoldás. Jó lenne, ha felismerné a jó és rossz közötti különbséget, és rájönne, hogy nem ez a fiú a követendő példa, hanem azok az osztálytársak, akikkel még alsóban barátkozott, de most már nem akar, mert ők a "stréberek", az unalmas jógyerekek, míg a másik érdekes,mert vicces meg jópofa.

2013. márc. 13. 15:22
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

kedves kérdező!

lehet, hogy le leszek pontozva, de azért is leírom a véleményemet.

1, menza - " Az ebéddel sincs semmi baj, 5 évig jó volt neki" vagy csak nem szólt neked, hogy nem ízlik neki. nem lenne egyszerübb azt mondani, hogy otthon eszik? a menza általában tényleg nagyon sz*r, és egy gyerek ezt nem feltétlenül monja a szüleinek. (7 évnyi tapasztalat)

2, nőnapi ajándék - baromságnak tartom, de ez egyéni vélemény. mért ne utálhatná az egyik tanárát a fiad? 12 éves, már vannak önálló gondolatai. ha nem akar annak, a tanárnőnek adni, akkor ne erőltesd.

3,a régi- és az új barátok - én anno 4 évig (alsóba) kb. 1 emberrel voltam nagyon jóba az osztályból (voltak más barátaim is). amikor felsőbe kerültem ezzel a lánnyal, már szinte nem is beszéltem. a lány tipikus jó gyerek volt, én is de megváltoztam, má dolgok kezdetek érdekelni, más emeberek. a fiad is változik fogadd el.

az új barátja, (gondolom) sokkal közelebb áll azokhoz a dolgokhoz amik őt mostanság érdeklik.

5, amiben a problémát látom, aza afiad befojálhatósága. ezen változtatni kell.én leülnék apával, meg vele egy beszélgetésre, a kamaszkorról. mert igen elkezdett kamaszodni. beszélgessetek a nemiségről, azokról a dolgokról amibe nem szabad bele mennie (drog,cigi,pia), azokról az emberekről akiket érdemes elkerülni stb. mondjátok el neki , hogy szeretitek, és tudjátok, hogy nem egy egyszerű időszak következik most neki, de bennetek feltétlen megbízhat. és SOHA ne hasonlítsátok a kisebbekhez, osztálytársakhoz.

ja és a hazudozást is beszéljétek meg vele, hogy hamarabb le fog bukni, mint képzelné ( ha hazudik).

bocs a helyesírásért, a hosszú, és zagyva szövegért , de fáradt vagyok.

2013. márc. 13. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, igazad van abban amiket írtál, de az ebéd-nőnap problémakört is utólag megbeszéltük, és neki nincs ezekkel gondja, elmondta, hogy csak a haverja beszélte rá ezekre.

1. ebéd- Nem erőltetem, sőt az iskolában is lehet választani, ha nem minden nap akar enni a gyerek, ezért kapnak jegyeket. Ő is ragaszkodik az ebédhez, hiszen gyakran van délutáni elfoglaltságuk is, szakkör, különóra, edzés, ezek ebéd után kezdődnek, hazamenni közben nincs lehetőség, az iskola messze van, busszal jár be. Kamaszodik, növésben van, sokat eszik és nem válogatós,mindent megeszik a menzán is, csak hát a haverja csavargásra csábította. Megígérte, hogy ez nem fordul elő többet, mert neki is rossz volt, hogy utána éhen maradt ott az iskolában.

2.nőnapi ajándékozás- Ez most teljesen mindegy, hogy kinek mi a véleménye a kötelező ajándékozásról, az a lényeg, hogy ez a gyerekek által hozott közös döntés az osztályban, amivel neki nem is volt semmi baja, nagyon aranyos ajándékokat készített, és az a tanár akinek nem adta oda, nem őáltala utált, hanem a haverja által, aki bukásra áll ennél a tanárnál, itt megint befolyásolható volt.

3. változás- Igen változik, csak nem mindegy milyen irányba, mert ha továbbra is a haverja lesz a menő, akinek ciki a tanulás, és dicsekedni kell a rossz jegyekkel, akkor nagy baj lesz!

Valahogy ezen a befolyásolhatóságán kéne változtatni, csak nem tudom, hogyan. Mindig is olyan gyerek volt, aki az osztályban csapódott valakihez, az ízlése mindig úgy alakult, ahogy a többiek diktálták. Valahogy azt kéne szorgalmazni, hogy a saját egyénisége kialakuljon, és ne mások véleményével foglalkozzon.

Amitől pedig még nagyon félek, az a 3 testvér problémakör.

A férjemék is 3-an vannak testvérek, ő a legidősebb, és amikor megismerkedtünk, már akkor az a helyzet volt náluk, hogy ő a család fekete báránya, aki kamaszkorától lázad, a másik két gyerek meg szép és jó, csak ő csinál rosszat.

Nem szeretném, ha nálunk is így alakulna.

Igyekszem nem hasonlítgatni a testvéreihez, de elég neki az is, hogy vele probléma van, a többivel meg nincs(most még).

Köszönöm, hogy írtatok, és ha valaki még tudna abban segíteni, hogy hogyan kezeljük ezt a legnagyobb testvér helyzetet, hogy ne váljon ő is fekete báránnyá, kérem írjatok tanácsot.

2013. márc. 14. 07:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!