Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan tudnám motiválni, hogy...

Hogyan tudnám motiválni, hogy olvasson könyvet? Még a száradó festék is érdekesebb neki.

Figyelt kérdés

11 eves, most otodikes fiam semmilyen konyv sem erdekli. Iden az Egri csillagokat kaptak kotelezo olvasmanynak, most a karanten alatt kellene elolvasniuk, es minden nap vita van belole, hogy 1 fejezetet elolvasson. Mire vegez vele, semmire sem emlekszik, csak atszalad rajta. Mar vagy minden delutanunk azzal megy el, hogy az asztaltol addig nem allhat fel amig az olvasonaplot meg nem irta. De ez van, hogy 4-5 oraba telik, vagy a vegere en feladom.. ugy probal gyorsan atsiklani, hogy 2-3 oldalanekent kiir 3 mondatod a szovegbol, mint h olvasta volna.. Rettenetesen makacs.


Matekbol, realos tantargyakbol nagyon jol teljesit, de a magyarral bajban vagyunk. Nincs az a konyv ami lekotne, sot meg bele sem kezd ha csak nem tudomanyos/kepes konyv. pl a vilagrekordok konyve erdekli, de az nem olvasmany.


A helyesirasa katasztrofalis, es hiaba gyakoroljuk a tollbamondast itthon, olyan mint ha a falhoz beszelnek, leirja 5x a lyukat pontos j-vel.



Meg is mivel tudnek ra hatni, hogy a hegyekben allo gyerekkonyvekbol vegre elolvasson egyet?



2020. ápr. 22. 17:19
1 2 3
 1/26 A kérdező kommentje:
Hozzá teszem, hogy ilyenkor nincs szamitogep, csak akkor ha vegre elolvasott egy fejezetet rendesen. Elobb a kotelesseg aztan a lazitas. Nem hiszem, hogy olyan sokat kernek tole.
2020. ápr. 22. 17:20
 2/26 anonim ***** válasza:
98%

Olvasás: olvassa hangosan bekezdésenként, és álljon meg, mondja el mit olvasott, két bekezdés közt mi volt az összefüggés.

Helyesírás: akkor hatodszorra is írja le pontos j vel. Írasd le vele a lyukas szót egy oldalon keresztül, ha kell minden nap, és berögzül.

Minden gyerek más, kinek ez kinek az. Nekem a matek miatt "kellett ütni a fejemet".

2020. ápr. 22. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%
Kezdjetek harry potterrel. Sok gyerek azzal a konyvvel szereti meg az olvasást, mint pl én vagy az én fiam.
2020. ápr. 22. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
95%

Saját példából merítve. 9 éves a fiam. Utál olvasni, utál írni. :D


Magyarázat: Nem érdekel, hogy nem szereted fiam, nem szeretni kell, hanem megcsinálni. Kötelező. Muszáj. Nincs mese. Ha nem csinálod meg, akkor jön a vita, eltiltás ettől-attól. Ugye az nem jó? Tehát csináld meg. Ha felnőtt leszel és dolgozni fogsz, mert ugye abból van pénz, akkor ott is kell tudni olvasni, olvashatóan és helyesen írni, hogy akinek írsz, az el tudja olvasni.


Kivitelezés: Ketten olvassuk az olvasmányt. Egy bekezdést ő, egyet én. Így a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad. Ha kell, akkor egy-egy bekezdést többször elolvastatok vele. Nyilván ez egy rövidebb történetnél megoldható.

Helyesírás tekintetében, addig radírozom ki neki, míg nem írja le helyesen. Ha a 10 perces másolás így fél óra alatt van kész, akkor fél óra alatt van kész, de akkor is belesulykolom, hogy hogy kell helyesen leírni.


Nyilván egy kötelező olvasmánynál később ez már nem fog játszani, de én így próbálom most hozzászoktatni.


És természetesen minden munka végén megdicsérem. :)


Az Egri csillagokról pedig annyi, hogy nagyon jó tanuló voltam, kitűnő, vagy példás, példás magatartással és szorgalommal, imádok olvasni, rengeteget olvastam gyerekkoromban is, gyöngybetűkkel írtam és írok most is, olvasni most is imádok, de az Egri csillagokban az első 2 oldalig jutottam. Nem voltam hajlandó elolvasni. :D Úgyhogy maradt az a fajta könyv, amiben szépen le van vezetve, hogy kb. miről szólt az egész. :)

2020. ápr. 22. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
100%

Én nagy szerelmese vagyok az irodalomnak, abból végeztem az egyetemet is, de az Egri csillagokat utáltam. Az volt az érzésem minél többet olvasok annál több van még hátra, ráadásul a nyelvezete sem egyszerű, pedig a filmet szerettem...

Én azt gondolom mindenki szeret olvasni, csak van aki még nem tud róla mert nem találta meg a neki való könyvet.

Ropi naplója sorozat? Harry Potter? Vagy vannak ezek a döntés alapúak ahol ő választhat merremenjen tovább a történet. Fontos a sikerélmény, a fokozatosság és hogy pozitív élmény legyen.

Meg hát ugye a kényszer is el tudja rontani, hogyha muszáj, akkor nem esik olyan jól semmi...

2020. ápr. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%
nézzétek meg filmen, hátha kedvet kap hozzá
2020. ápr. 22. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
100%

Annak ellenére, hogy én imádtam az Egri csillagokat, tudom, hogy sok gyereknek meggyűlik vele a baja és nem szeretik olvasni, nem is tudom miért erőltetik. Hosszú, nehéz nyelvezetű, kell hozzá egy kis történelmi tudás.


Ha szeretnéd vele megkedveltetni az olvasást, akkor Harry Potter könyvek, Percy Jackson könyvek, Darren Shan Vámpír könyvek (ez egy kicsit véres, de én 12 évesen olvastam el, és nem féltem illetve bedaráltam 12 könyvet 5 nap alatt mert eteti magát, izgalmas), Emlékek őre, Stanley a szerencse fia.


Hajrá, hajrá, jobbnál jobb modern könyvek vannak, csak ne ragaszkodj a klasszikushoz, az jöhet majd akkor ha megérett rá.

2020. ápr. 22. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
95%
És Te, mint az anyukája, milyen példát mutatsz? Te szoktál olvasni?
2020. ápr. 22. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%
A gyermek példából tanul! Most nyilván nem arról beszélek, hogy hogyan írjatok olvasónaplót, hanem a hosszú távú dolgokról. Ti, szülők, nagyszülők, tesók olvastok? Lát a kezetekben könyvet? Látja, hogy bele vagytok merülve és teljesen rabul a ejt a történet, alig tudjátok letenni? Szabadidőtökben, este olvastok vagy telefont nyomkodtok? Ha sok kérdésre nem a válasz, ne csodálkozz, hogy nem olvas, mert nem is tudja, hogy jó. Honnan tudná?
2020. ápr. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
88%
Ötödikesnek adták ki? Mert hatodikban kötelező kb. mindenhol. Mi is szenvedünk vele. Úgy, hogy én is és a gyerekem is szeretünk olvasni, annak idején egyébként szerettem az Egri csillagokat, de egy kicsit koraérett voltam, viszont ez a mű nagyon nem ennek a korosztálynak van kitalálva. Mi azt csináljuk, hogy minden este felolvasok egy fejezetet neki (minden mást természetesen maga olvas, de ezt nem bírja), aztán összefoglalom neki a saját szavaimmal. Másnap este pedig az előzményeket is, mert ő sem tudja követni. Sajnos, ha a fiad nem szeret olvasni, ez a kötelező csak még jobban el fogja távolítani a könyvektől. Lehet, hogy a képregényekkel kellene kezdeni.
2020. ápr. 22. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!