Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan lehet precízzé nevelni...

Hogyan lehet precízzé nevelni egy gyereket?

Figyelt kérdés

Elegem van, hogy hanyag, félmunkát végez, otthagyja a dolgokat, ha meg is csinál valamit, azt is rondán, rosszul.. Itt leginkább a rendre és esztétikumra gondolok, egyáltalán nem törekszik, hogy valami jó legyen.. sem elvárt dolognál, sem magától.


De persze úgy érzi ő majd megszakadt és igyekezett, pedig látom, hogy nem, és előadja a hattyú halálát, hogy de ő fáradt, meg az már kész van és rohadtul idegesítő vonás ez benne.


Színezésnél sem törekszik, akkor sem, ha magától találta ki, hogy színez, rajzolásnál sem. Kint vannak az orvosos cuccai, megkérem pakolja össze, 9 holmiből 6ot rak be. Megkérem, hogy hozzon be valamit a fiókból, amiben 8 cucc van, ha venné a fáradtságot, megtalálná azt, amelyiket kérem, de odamegy, ránéz és letojja, hogy rendesen átkutassa, azt mondja nincs ott.


Egyszerűen nem precíz, nem törekszik, de úgy csinál a nyafogással, mintha maximalista lenne, aki halálra dolgozta magát. Nagyon olyan irányba megy, ami ellenszenves és változtatni akarok rajta, amíg lehet. Jóképességű, okos gyerek, tehát nem azzal van a baj, hogy nem lenne képes! Nagyritkán előfordul, hogy rááll valamire, és azon fáradhatatlanul pontosan dolgozik, látszik, hogy igyekszik, de ez havonta kétszer van..


Másnál hallom, látom, hogy a gyerek már babakora óta sorba állít, szétválogat, ő szereti rendbe rakni a dolgait és fáradhatatlanul kitartóan alkot bármit, megfordult a fejemben, hogy talán ez nem tanult dolog.. Én a precíz típus vagyok, töröljük le ott is, nézd, ott kimaradt, meg ilyesmi mintája volt, de semmi sem ragadt rá. Ma arra gondoltam csoportosíttatom vele a plüsseit úgy, ahogy ő akarja tesszük vissza, de már előre várom a nyafogást..


Szóval mitől lesz precíz, törekvő, pontos egy gyerek?


2021. aug. 1. 08:42
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

7 éves a gyerek és autista(enyhén), rohadtul nem talált 8as, plusz nem csak az autista emberek precízek.


Nem mondok neki semmi ilyesmit, ide írom le, hogy ilyen, mert egyszerűen MOST ilyen, de változhat, hisz még kicsi, ehhez kértem tanácsot. Csodálatos kézügyessége van, írtam, hogy havonta kétszer gyönyörűt alkot, amikor alapos. Nincsenek hatalmas elvárásaim, ami kiömlik törölje fel, nem úgy, hogy a fél cucc ott a padlón utána. Nem azt kell, hogy a bolhafingnyi kis foltocskát is sikálja fel, de mikor tenyérnyi koszt hagy ott(mint most).. És de, jutalmazva, dicsérve volt egész életében, nem is ismeri ezeket a szavakat, hogy hanyag. Azt szoktam neki mondani, hogy még van ott, nincs kész, szedd fel a többit(írtam is)próbáld jobban meg ilyenek, de lepattan róla. Én nem tudom ki hogy él, de biztos nem a félig dzsuvás tányérból esztek meg ilyesmi. Hibázás akkor van, ha az ember próbálkozott és a képességei vagy figyelmetlensége miatt nem ment jól. Szerintem az nem hanyagság, nem lustaság. Ha ráböffent kettőt a munkára és kihagyja a felét, mert már nincs kedve, akkor viszont kirugják. Plusz a hibát ha észreveszi, kijavítja az ember. Ha nem, az nem baj, de itt TUDJA, hogy rossz munkát végez, mégis LETOJJA és megcsináltatná mással.


Nem akartam leírni, hogy autista, mert mindenki egyből azzal jön, hogy örülj hogy képes lélegezni, igenis lehetnek normális elvárásaim. Nem kell hogy tökéletes legyen, azt akarom, hogy a képességei szerint adja bele a legtöbbet. Ha feltörlés után ragad a padló nem érdekel, de ha a padló fele látványosan dzsuvás marad, akkor igenis érdekel. Sajnos pont az a gond, hogy nincs benne "megfelelni akarás", egyáltalán semmi, más gyerekeken meg már babaként látszott, hogy igazítja a kockákat, hogy sorban legyenek, a pónik megfelelő helyre nézzenek(és nem autista). Amíg változtathatok, változtatni szeretnék, mert pont jó korban van a változáshoz, csak nem tudom, hogy kellene.

2021. aug. 1. 09:22
 12/18 anonim ***** válasza:
100%
Enyém nem autista, de pont ilyen. Személyiség kérdése. Már 14 éves. Én noszogatom, amíg értelmét látom, pl tanulás, mert abban is hanyag, sajnos a házi munkában bizonyos dolgokat megcsinálok helyette vagy befejezem utána, egyszerűen kevesebb energia, mint folyamatosan küzdeni. Majd ha elköltözik és elborítja a dzsuva, talán összeszedi magát.
2021. aug. 1. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

"igazítja a kockákat, hogy sorban legyenek, a pónik megfelelő helyre nézzenek" Ez ennyire fontos, vagy csak példa volt?

Ne ess át a ló túloldalára, ha nem színez szépen, akkor nem színez szépen, nem fog rá jegyet kapni. Ha kiönt valamit törölje fel, mondd neki mindig, de ne csesztesd hülyeségekkel, színezés, sorba rendezés, stb. Inkább te tűnsz ettől autistának.

Férjem lassan 40 éves, mégsem tud rendesen elpakolni, feltörölni dolgokat, van egy precíz anyja, folyton nyomta neki, mit hogyan csináljon, nem tudta megtanulni, de alig beszélnek egymással, férjem nem viseli el. Ha egy rossz viszony a cél, akkor nyugodtan szólj bele hogyan színez.

2021. aug. 1. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:

Példa volt, amit már babakorában láttam, hogy más gyerekeknek fontosak a részletek, a saját szabályaik, a saját rendjük, és az én gyerekem ilyet egyáltalán nem csinált. Ismerek gyereket, aki ragaszkodott a kanalához a megfelelő helyen az asztalon már 2 évesen, vagy a plüsse oviban mindig csak a felső polcra kerülhetett, vagy ilyesmi példák, az én gyerekemnek sosem számított a "hogyan", csak bevágta a szekrénybe, kirakta az asztalra.. nem volt alapos. Nem a jegy miatt érdekel, mint ember érdekel, hogy alapos legyen, gondos legyen benne egy vágy, hogy jól végezze a dolgait, törekedjen rá. Szerintem ez nagyon fontos és sokat is könnyít az életén, most tudok formálni rajta és kellene a támpont, hogyan lehet. Nyilván nem ő az egyetlen felületes gyerek a világon, de ha lehet jobb irányba terelni, akkor szeretném. Most pl tojik a plüssökre, kilátásba helyeztem egy kis minecraftot jutalmul, nem hatott. Sosem hatott rá a jutalom meg a dicséret sem, nincs benne belső vágy, ezért nem kitartó, feladja akkor is, ha képes lenne könnyen megcsinálni. Nem szeretném, hogy ilyen legyen, a szülő dolga jobb irányba vinni a gyereket. Nyilván nem fogom elverni meg lealázni, bár a pumpa most rendesen felment bennem, hogy 3 másodpercig felszedett 4 hegyezéket és közölte, hogy elfáradt és jólvanazúgy, mikor még egy csomó van ott. Ezért keresek jobb módszert, olyat, ami nem rontja meg a viszonyt, mert ez a mostani viselkedése nem elfogadható és már nagy ahhoz, hogy én csináljam vele/helyette. Előre tartok tőle mi lesz suliban, azt mondják rajzoljanak valamit, ő meg húz három vonalat és közli, hogy kész, elfáradt, nem akarja csinálni.. Ez így nem mehet.


Szívesen lefotóznám, hogy lásd miről beszélek, ha nincs kedve úgy színez, mint egy kétéves, centik! mennek ki a vonalból DIREKT, nem erőlteti meg magát, hogy a vonalon belül legyen, ha havonta egyszer rászánja magát, akkor viszont elképesztően pontosan képes színezni, nem találni benne hibát. Egy közepes teljesítménnyel tök jól ellennék, ha a képességeit tükröznék, de szélsőségesen dolgozik, teljesítménye ingadozó, ahogy az oviban mondták, vagy nagyon jó, hibátlanokat és szupereket alkot, vagy hozzá se kezd, ha igen azt is hanyagul összecsapja. Megmutatnám mi a különbség a kettő közt, nem vagyok maximalista, nem az a bajom, hogy nem elég szép, hanem a közepest se éri el a hanyag hozzáállása miatt. Mint a felszedésnél, nem az a baj, hogy egy két apró ott maradt, hanem a kupac fele marad ott. A gyerek hozzáállásában van a hiba, valami belül nem oké, mintha valami tini lenne benne, aki tojik mindenre, mert semmi sem fontos neki eléggé, hogy küzdjön érte.

2021. aug. 1. 12:24
 15/18 anonim ***** válasza:
100%
kedves kerdezo, szerintem probald meg pl. egy anonim oldalon/vagy akar szemelyesen pszichologus tanacsat kerni, szerintem o tobbet tudna segiteni, es talan erdemben, mint itt mindannyaian. Lehet neki tobb tapasztalata van ilyesmivel, es lehet lát mogotte olyan okot, amire te nem is gondolnal, es lehet hogy a kulcs a megoldashoz mas uton vezet. En megertelek, hogy szeretned jobbá formálni, teljesen bele tudom elni magam a helyzetbe, de megoldast sajnos nem tudok javasolni - en irtam, hogy szerintem ez veleszuletett tulajdonsag/.
2021. aug. 1. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
Sztem is személxiségfüggő. Én 42N vagyok, húgom 36. Ő trehány, jét gyerek+férj se rázta fel a trehányságból, én rendes háziasszony. Egy anya nevelt minket, mégis ekkora a különbség.
2021. aug. 1. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
2021. aug. 1. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, kérdező, de egy valamennyire is precíz, vagy legalábbis igényes szülő eljut addig legalább, hogy megértse: a gyerekek életkora döntő jelentőségű arra nézve, hogy mi jelent problémát az érésükben, és mi pedig nem, és hogy mikétn fejleszthetőek (aktuálisan).


Rögtön az elején az életkorral kellett volna kezdened és nem később benyögni, hogy hét éves, mert nem lehet érdbemen válaszolni gyermeknevelési kérdésre, a gyermek életkorának ismerete nélkül.

Sőt, ovisok esetén legalábbis fél év pontossággal nélkülözhetetlen az adat, annál kisebbek esetén meg hónap pontosan. ELŐRE megadva. Evvel kezdi egy kicsit is értelmes és magára valamit is adó kérdező, ha már gyereket vállalt.


Döntően életkorfüggő, hogy mikor mit lehet tenni. Pl: "hogy tudom végre elérni, hogy ez a kib@szott gyerek álljon már meg a lábán, és nem fogom megemlíteni, hogy még csak hat hónapos a gyerekem, precíz választ kérek!"

Ehhez képest egész más eset, ha mondjuk már két éves, és még nem jár.

2021. aug. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!