Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Tényleg akkora gond, ha sokat...

Tényleg akkora gond, ha sokat nézi a gyermekem a tv-t?

Figyelt kérdés

Világéletemben háttérzajként mentek számomra kellemes műsorok általában videóról vagy dvd-ről, soha nem bírtam csendben tenni-venni, egy-egy filmet 100x is be bírok tenni és ha leülök és nézem, ugyanúgy élvezem 100adszorra is.

Mióta gyerekem van, ugyanez a helyzet, eleinte ment egész nap a sorozatom dvdről, nyilván nem az újszülöttemmel egy szobában :) később mikor helyet tudott változtatni, olyat "néztem" csak, amiben se erőszak, se hangos dolgok nincsenek, csak vígjáték, családi film, ilyesmi. A picúr nem nézte, eljátszott mellette, ekkor már nem egész nap ment, mert nyilván leültem vele foglalkozni, mesélni, beszélgetni, ilyenkor felesleges és zavaró volt a TV. Esténként híradót és az utána következő 1-2 műsort néztük együtt 3an, a kölkőce szintén inkább csak hallotta, nwm érdekelte.

Mióta beköszöntött a rajzfilmkorszak, és megmutattam neki a szerintem neki tetsző és való meséket, ő is olyan mint én, egész nap kell hogy menjen. Emellett csináljuk a dolgunkat, legalább óránként kiszakítom a mesenézésből, pl sétálni megyünk, vagy játszóházba, vagy csak be a szobájába, vagy enni, hintázni, mittudomén. Összesen kb napi 3-4 órát néz így meséket, amire mindenhol azt hallom, hogy sok. Nemrég leszokott a délutáni alvásról, éjjel alszik egyben 13 órát, 7-fél 8felé fekszik, előtte fürdés, játék, ezért kimarad még a híradó is mint felnőtt műsor. Tehát semmi nem neki valót nem néz. Mégis soknak mondják a mesenézést. De miért? Mi baja lesz tőle?

2és fél éves korára szobatiszta lett, folyékonyan beszél kb azóta, okos, empatikus gyerek, semi gond vele.

Ez egy sztereotíp dolog, hogy rosszat tesz a gyereknek a sok tv, vagy tényleg van valakinek ezzel kapcsolatos negatív tapasztalata?


2011. jan. 20. 14:55
 1/7 anonim ***** válasza:

Szia!

Válaszolni nem tudok,bocs.

De nálunk is hasonló a helyzet.Háttérzajként megy a tévé szinte egész nap,amit néha néz a 2 éves lányom,néha nem.Általában a Minimaxra van kapcsolva,tehát tuti hogy nincs benne semmi "rossz" dolog.Egyébként sokat játszik egyedül,sokat játszunk közösen.

Kíváncsi vagyok én is a válaszokra.

2011. jan. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%

A nővérem fiai nagy ttévések, és rengeteget játszanak a számítógépen.

5 és 7 évesek. Egy emberkét sem tud az öt éves lerajzolni. A nagy most elsős, és ő is nagyon keveset rajzolt, és rettentő rondán ír, semi kitartása nincs.

Én soha nem kapcsolom be a lányomnak a tévét, háttértzajnak sem megy.

Nem azt gond, hogy megy a tévé, hanem az, hogy nem tanul meg játszani, építeni, rajzolni, festeni, gyúrmázni, stb.

Nem lesz kézügyessége, stb.

2011. jan. 20. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nálunk is délutántól szinte végig megy a tv. De az én kisfiam mindemellett imád gyurmázni, rajzolni, építeni, kirakózni, mesekönyveket nézegetni, mesét hallgatni. Szoktunk diát is vetíteni.

Szóval én egyelőre nem látom hátrányát, bár hamar hozzá lehet szoktatni. Nálunk most a Bogyó és Babóca a sláger, de pl. este, mikor már sötét van, nem kapcsoljuk be és el lehet neki magyarázni, hogy most nincs tv, csináljunk mást.

2011. jan. 20. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Hmm....nem tudom,higy gond e,de 6 hónapos a lányom és egész nap megy TV.És nem nézi csak a reklámokat,de azt mindig!Meg a valóvilág zenéjét,na az :D,szint nem is pislog!
2011. jan. 20. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy a tv- miatt nem tudnak rajzolni, stb. Az én gyerekeim keveset tv-znek, csak néha mikor esznek kettesben a tv előtt, hgoy én apukával tudjak kettesben a konyhában érdemben beszélgetni vacsi közben. És este olvasás után még kicsit tv-znek. Mégis kisfiunk ajj, de nem szeret rajzolni, szinezni, stb. Nem ügyes, pedig foglalkozunk Vele, csináltatjuk, legalább a minimumot szokja meg, hgoy bizony csak meg kell csinálni. És akkor ügyesebb lesz.

Azért van aki csak benyomja a tv-t, és nem fejlődik a gyereke, mert nem foglalkoznak vele.

Ha a tieddel foglalkozol mind a tv mellé sokat, és ügyes is, akkor semmi gond szerintem. A tv-ben a mesékből is fejlődik ám. Persze neki valókat nézzen.

2011. jan. 20. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Előrebocsájtom, hogy nincsenek még tapasztalataim anyuka-szerepben, tehát ez elfogadható dilettáns véleménynek. Azzal együtt, hogy egyre elterjedtebb és korántsem újszerű jelenség ez a háttértévézés, véleményem szerint nem biztos, hogy jó szokás. Igaz, hogy lehet előny is, ha valakinek sokoldalú a figyelme,de megfosztja magát attól a folyamatosság-élménytől, amit az Egy dologra való figyelés öröme szerezhet (lásd: flow-élmény). Ennek kialakítása később a sikeres szakmai élet kulcsa lehet. A gyerek későbbi szokásait gyerekkorban tanulja el, főként szülői minták alapján. Tehát, ha egy szülő háttértévéző, akkor nagy eséllyel a gyereke is az lesz. Ismétlem magam: a szelektív figyelem megtanulása sem rossz, de azzal a veszéllyel fenyeget, hogy az egyén nem tud egyetlen dologgal, tartós ideig foglalkozni (mindig szüksége lesz a mellékfoglalkozásra) - tanulás során fontos lehet. Nem sztereotípia, hogy a sok tévénézés káros lehet, ez nagyon is megalapozott. Bár a mesék szórakoztatóak lehetnek (ezen nem a Minimaxos karatézós rajzfilmeket értem, hanem pl. Disney-filmeket), és nélkülözésük is hiba lenne, a túlzásba vitt rajzfilmnézés bizonyítottan káros. Végeztek erre vonatkozóan felméréseket is, utána lehet nézni. A rajzfilmekben először is nagyon sok a látens (más esetekben a konkrét) agresszió, ami, ha láthatóan nem is, de érzékenyen érintheti a gyermek személyiségfejlődését. Egyes rajzfilmek buta reakciómintákkal ábrázolják a kapcsolatokat (agresszió a megoldás mindenre). A Tom és Jerryben például rengeteg az agresszió, de megjelenik a népmesékben is. Másrészt, a tévéképernyő készen tálalja a történeteket, aktív képzelőerőre nincs szükség, csak passzív befogadásra. Ez nem fejleszti a gyerek fantáziáját, hanem szűkíti, nem lesznek alternatívái a megjelenített helyzetekre, csak az, amit látott. Azt tudom tanácsolni, hogy a tévénézéses időszakokat nagyon sok más tevékenységgel, készségfejlesztő gyakorlatokkal ellensúlyozzuk, ami serkenti a képzelőerőt, gondolkodást. A mesenézés ne helyettesítse a meseolvasást! A tévézést is interaktívvá tehetjük úgy, hogy egy-egy közösen megnézett rajzfilm kapcsán beszélgetünk a gyerekkel (főleg arra kihegyezve a beszélgetést, hogy milyen más helyzetet tudna elképzelni ekkor és akkor, mi történt volna,ha... stb - ezek a fantáziamozgató gyakorlatok is hatásosak. Szóval, egyáltalán nem kell leszokni a tévésről, csak bele kell simítani a napi tevékenységek közé, a tévézést igazítani a napunkhoz, és nem a napunkat a tévézéshez. :)
2012. jún. 19. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én is ilyen voltam kiskoromban, mindig ment háttérzajként a mese, de közben rengeteget rajzoltam, játszottam, pakolásztam, gyurmáztam stb.Nem néztem sokszor a képernyőre, inkább csak kellett valami, hogy ne érezzem magam egyedül játék közben, mert szüleim sajnos ritkán értek csak rá leülni játszani velem. Most 17 éves vagyok, nincs a szobámban tv, hónapok óta nem is néztem szerintem. Inkább zenét hallgatok mint háttérzaj, vagy néha letöltök 1-2sorozat részt és azt megnézem. Rendszeresen olvasok regényeket meg művészettel kapcsolatos könyveket, sokat rajzolok és elvileg különleges fantáziám van (tanáraim szerint is). Nincs baj a sulival sem, több dologra is tudok egyszerre koncentrálni. Nem hinném, hogy sokat károsodtam volna. De lehet egyénfüggő is:)
2013. szept. 26. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!