Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Honnan tudhatom, hogy érett-e...

Honnan tudhatom, hogy érett-e az ovira?

Figyelt kérdés
Kislányom decemberben lesz 3 éves, felvették oviba, aminek nagyon örültünk. Januártól kezdene. Mostanában azonban nagyon anyás lett, nem marad el sehol nélkülem (max a férjemmel). Az ovit várja, de félek, hogy csak addig lesz jó neki, amíg ott leszek vele. Amúgy itthon vagyok a kistesóval, szóval nem lenne muszáj beadnom, de a beíratkozás idején még nem voltak ilyen gondok, biztos voltam benne, hogy azzal teszek neki jót, ha oviba járatom, hiszen itthon sokkal kevesebbet tudok vele foglalkozni, ott sokmindenre megtanítanák, gyerekek között lehetne, stb. Most elbizonytalanodtam. Vajon jó lesz neki az ovi vagy jobb lenne itthon?
2011. aug. 11. 13:51
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

szia, nálunk is lesz kistesó 1 hónap múlva, kislányom szintén decemberben esz 3 éves. már most hiperanyássá vált. én nem adom most be, csak jövő szeptembertől, biztos vagyok benne, hogy rosszat tennék vele. amúgy nálunk egyelőre nem is biztos hogy mehetne, pont mert itthon leszek a kcisivel, januárban kell majd érdeklődnünk.

sztem ha nektek van hely tutira, és nem vagy biztos benne, akkor tegyetek egy próbát, legfeljebb nem jön be, akkor majd megy jövő szeptembertől.

2011. aug. 11. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
63%

sziasztok! n mindkettőtök helyett is beadnám a csemetét az oviba januártól DEEEEEE lehetőség szerint délig..illetve ha gondd a fuvarozás akkor pedig korán mennék érte...meg is indoklom miért

1.az ,hogy anyás ebben az életkorban teljesen természetes,ha meglesz a kistesó még jobban az lesz,

2.a gyerekek nem élik meg igazi traumaként az oviba kerülést az ottmaradést,(gondoljunk csak arra,hogy mi sem emlékszünk a saját beszoktatásunkra)

3.az oviban nem tartják fent neki a helyet ha nem tölti be januárban akkor felvesznek helyette mást és legközelebb szeptemberben lehet,hogy pont nem is lesz hely ,és akkor várhattok egy évet ,ugyanis csak 5 éves kortól kötelező oviba járni..

4.egy ekkora gyereknek kell a közösség!!!!!!!!!!!és ez a legfőbb érvem,kel neki mindenestől szabályokkal,rendszerrel,barátokkal,pedagógusokkal,tevékneységekkel,játékokkal együtt kell neki a közösség:-)

5.ezt csak halkan jegyzem meg amig ő oviban van addig nyugodtan lehetsz a kistesőval kettesben elvégre miért kapjon ő kevesebbet belőled mint a nagy?

az ilyen érett-e a gyerek dolgok hátterében inkább az anyukák vannak akik még nem elég felkészültek arra,hogy leszakadjanak a gyermekükről:-)de nyugi rögös lesz az őt ,de mindenkinek javára válik:-)

2011. aug. 11. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
29%
1. vagyok. az enyém nem természetes mértékben anyás. mindent csak én csinálhatok vele, api nem jöhet be, mama ne jöjjön ide, hacsak kimegyek pisilni, egyből jön, hová tűnt anyuci?....és este egy rémálom mire elalsziik,tiszta feszült a kistesó miatt, gyűlöli ha a kistesó csak szóba kerül már most, pedig még meg se született, pedig nem csinálom én se máshogy mint a többi szülő, ha kistesó érkezése várható....és egyébként a játszón is elkerüli a gyerekeket azóta mióta tudja a kistesót, ha vki odamenne, elmegy onnan....szóval ő egyáltalán nem érett a közösségre. nem azért mert én ezen aggódom, egyzserűen látom hogy így van. amúgy nekünk mint írtam elutasították a kérelmünket, és januárban kell érdeklődnünk, van e üresedés. amúgy a legújabb trend márhogy szakemberek terén azt mondja, az égadta földön semmi baja nem lesz, ha csak 4 évesen vagy akörül megy oviba, főleg ha még nincs rá megérve. ezt csak zárójelben mondom). amúgy mivel decemberi, amúgy is 7 évesen kezdi az iskolát, tehát kilesz így is a 3 éve az oviban, nem érzem, hogy emiatt hátrányt szenvedne. ha viszont megtagadom tőle, ami valós igénye, vagyis hogyha velem maradna még, akkor velem legyen, hiszen megtehetem, azzal nagyon is értanék neki. de persze mindenki úgy csinálja, ahogyan a legjobbnak látja.
2011. aug. 11. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Na igen, ezért vagyok én is dilemmában, mert a szívem azt mondja, amit az első válaszoló, az eszem pedig, amit a második :) Egyik nap úgy ébredek, hogy menjen oviba, másnap nem adnám be...
2011. aug. 11. 15:26
 5/14 anonim válasza:
100%

Szerintem ezt igy nem lehet kijelenteni, hogy egy ennyi es ennyi eves gyerek lelkileg erett az ovodara. Annyi mindenben kulonboznek a fejlodesuket illetoen, pont ebben nem? A beszoktatast is tobbfelekeppen viselik.

Az en kisfiamat nem vettek fel 3 evesen (januarban toltotte be), es most megy szeptembertol.

Ez alatt az ido alatt hihetetlen sokat fejlodott, onallobb lett, nyitottabb mas gyerekek fele, es most mar nagyon orulok, hogy akkor nem ment oviba. Biztos vagyok benne, hogy most konnyebb lesz, mint akkor lett volna.


Nem ertek egyet azzal, hogy egy 3 eves gyereknek jobb az ovodaban, mert ott megtanitjak erre-arra, otthon meg nem tudnank vele annyit foglalkozni.

3 evesen is még az erzelmi vilagukat kell erositeni elsosorban, nem az a lenyeg, hogy ki tud tobb mondokat. Persze ez ovodaval egyutt is mehet, nem azt mondom, hogy rossz dolog az ovi, csak azt, hogy ... hogy nekunk hasznos volt egy fel evet varni.

2011. aug. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Szakmabeli vagyok. Nincs kifejezett óvodaérettség. Hat éves korig -bár alkatfüggő is, de többségük- alapvetően -ha nem is kizárólagosan- a szülő (de legalábbis valamely megbízható felnőtt) társaságát igénylik, játszótárs gyanánt is a gyermekek.


Felhívom a kedves figyelmeteket a fentebb, többek által is megfogalmazott tévedésre, miszerint az oviban "erre-arra úgyis megtanítják" a gyermekeket. Sajnos az már rég rossz, ha tanítás folyik egy óvodában, bár a magyar ovis csoportok 10-20%-ában sajnos még mindig ez a tendencia, és legalább minden harmadikban enyhén jellemző. Én teljesen elvetem a direkt okítást, foglalkoztatás (mint a szakmabeliek többsége) hat év alattiak esetén, kivételt képez a vészhelyzetek, az egészségügyi szokások, stb. néhány igen alapvető tényező, de minden más téren mellőzendő a hat év alatti gyermek tanítása! Inger gazdag környezetet kell biztosítani nekik, és finoman terelve őket segíteni kell kibontakoztatni lelküket, képességeiket, alkati sajátosságaiknak megfelelő hajlamaikat. A gyermekközpontú nevelésnek tehát része az is, hogy NEM szerencsés dolog foglalkozásokat tartani oviban, csak ha a körülmények miatt elkerülhetetlen (pl.tornateremhez van kötve a nagy testnevelés).


A jelen konkrét kérdésben nem lehet általánosságban állást foglalni, hanem ismerni kell a konkrét gyermeket, alkatát, egyéni jellemzőit, temperamentumát, ezért nem lehet általánosságban kijelenteni, hogy melyik életkortól érdemes oviba járatni a gyermeket, ám elmondható, hogy semmi gond, ha 4 évesen kezdi csak, és az életkori sajátosságokat figyelembe véve én magam többségében pártolom az oviba járást hat, hat és fél éves korig, és bőven elegendő 4 éves kortól. Valójában 4 éves korig az ovi, a bölcsi: szükséges rossz, hiszen a szülő társasága szükséges messzemenően és elsősorban a picuroknak, őket igénylik leginkább. Öt éves kor előtt például nem jellemző az egymással játszás sem (csak olykor), hanem egymás MELLETT játszanak, vagy egyedül, bár az alkati sajátosságok ezt az általános tendenciát módosíthatják NÉMILEG.


Tehát amiről a kedves kérdező ír, életkori sajátosság (van úgy, hogy nagyon "anyás" a 3 éves gyermek, stb.), bár apróbb egyéni különbségek is adódnak.

2011. aug. 12. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Előző vagyok, és hozzáteszem: a "szükséges rossz" alatt most azt értettem, hogy abban az esetben szükséges 4 éves kor előtt bölcsődébe, óvodába járatni a gyermeket, ha a szülő -munkába járás, betegsége, vagy egyéb okból- nem tud kellő ideig gyermekével lenni, és/vagy nem képes kellően odafigyelve ellátni (akár pl. többgyermekes családanyaság miatt). Magyarán, ha megoldható, akkor maradjon szüleivel a kisgyermek otthon a gyermek kb. négy éves koráig, de onnantól ajánlatos óvodába járatni (pl. azért, hogy szokja a gyermektársaságot, és hogy szakemberek (is) segíthessék kibontakoztatni a gyermekek lelkivilágát, képességeiket, de -ismétlem- NEM tanítás útján, ha még nincs ha éves a gyermek, bár akár hét éves korig is javaslom mellőzni a didaktikus nevelést).
2011. aug. 12. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Kisfiam eddig is járt bölcsibe,de ha most teso lenne,ugyanugy vinném oviba ahogy eredetileg is terveztük,szoval szeptembertöl(októberben lesz 3 éves)


A kisteso sztem megérdemli azt a kizárólagosan vele foglalkozást amit a nagy kapott.Én nem tartanám otthpn mert tesó lesz.ne a tesótol függjön mindez,ha nem lenne tesó menne oviba?ha igen akkor menjen sztem igy is.


kisfiamnak jót tett a bölcsi 2 évesen,igényelte a közösséget,sokat fejlődött,szobatiszta lett hirtelen(szó szerint)

Mostanság sokan ugy nézik h szegény gyerek,meg nagyon anyás,jo neki itthon...é meg ugy nézem,ha menni kell akkor menni kell.nálunk nem a gyerek "dirigál"

2011. aug. 14. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Nálunk már van tesó, másfél éves lesz, mikor a nagy kezdené az ovit.

Még várok válaszokat és tapasztalatokat, kinek mi vált be jobban :) Köszi :)

2011. aug. 14. 22:29
 10/14 anonim ***** válasza:

Ismét a szakember vagyok.


A kedves előző beírónak üzenem: hangsúlyozom, a 4 év alattiak KISEBB RÉSZE élvezi a bölcsit, ovit (valszeg a tied ilyen (volt)), talán a 20%-uk. A többségükre azonban drasztikus hatással van, legalábbis eleinte, de az mély lelki nyomot hagy bennük!! Tehát óvatosan, ha nem muszáj a bölcsi, ovi, akkor 4 év alatt inkább ne, pláne 2.5 éves korig ne, ha javasolhatom, és persze ha megoldható a bölcsi mellőzése!

Három évesen már nincs különösebb lelki kockázat (mármint oviba adni), FELTÉVE, HOGY FOKOZATOS, MINIMUM 10 NAPOS, DE INKÁBB 20 NAPOS A BESZOKTATÁS. A pláne az, hogy vannak ovik, ahol nem engedik a beszoktatást a szülő kérése ellenére sem, holott a szülőnek joga van ehhez a fokozatos jellegű lehetőséghez, a gyermeke érdekében!



-------------



Most látok egy lényeges elgépelést az 08-12 23:07 -i beírásomban, ott a "ha éves"= HAT ÉVES , azaz 6 ÉVES akart volna lenni! :


"[...] és hogy szakemberek (is) segíthessék kibontakoztatni a gyermekek lelkivilágát, képességeiket, de -ismétlem- NEM tanítás útján, ha még nincs

ha éves

a gyermek, bár akár hét éves korig is javaslom mellőzni a didaktikus nevelést)."

2011. aug. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!