Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Táppénz ügyben segítség?

Táppénz ügyben segítség?

Figyelt kérdés
Kismama vagyok második babánkal.A gyed lejárta után(okt.)ha kiveszem a bent lévő szabikat és elmegyek táppénzre jan.-ig(akkor szülök),akkor a következő tgyást, gyedet miből számítják ki?
2011. szept. 22. 13:35
 1/8 anonim ***** válasza:
Ugyanabból, amiből az előző ellátásokat
2011. szept. 22. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Úgy hallottam,hogy a táppénz a fizetés 70%-a.Az utána következő tgyás-t és gyed-et pedig ez alapján számolják.De ha papíron visszamegyek dolgozni,amíg a szabijaimat töltöm,akkor az előző béremből számolják ki.
2011. szept. 22. 13:54
 3/8 anonim ***** válasza:

Rosszul hallottad.

Egyrészt a táppénz már ezer éve 60% (vagy 50%). A betegszabadság a 70%, de az kismamáknak nem jár.


A táppénz igénylését megelőző évet nézik. Ha akkor nincs 180 bérezett napod, akkor a minimálbér lesz az ellátás alapja. Ha azért nincs 180 bérezett napod mert tgyásban/gyedben/táppénzben részesültél, akkor a korábbi ellátás alapja lesz az új ellátás alapja.

Ugyanez a szabály vonatkozik a gyedre. A tgyásnál viszont ha nincs 180 bérezett nap, akkor a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz, kivéve ha ténylegesen elért jövedelem/szerz. szerinti béred után ennél kevesebb járna.

2011. szept. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én majdnem ugyanígy vagyok csak én már gyesen is voltam 5 hónapig és utána szabi és táppénz. Én január 15-re vagyok kiírva és nekem azt tanácsolták, hogy a Tgyást igényeljem meg dec.19.-én mert azt 28 nappal a szülés előtt lehet már. A gyedre nekem is azt mondták hogy az ugyanannyi lesz mint az előzővel de a Tgyást nem tudom, hogy ugyanannyi-e ha táppénzes az előző éved. Én inkább így csinálom biztos ami biztos mert így mindenképpen a 2010-es évből fognak számolni ami nekem kedvezőbb mert akkor végig gyeden voltam.
2011. szept. 22. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Szóval akkor nyugodtan kivehetem a szabikat és táppénz!?És ha esetleg kifizettetem a szabikat és rögtön táppénz,akkor mi van???
2011. szept. 22. 19:15
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom, szerintem azt nem lehet. Meg úgy tudom nem szívesen fizeti ki a munkáltató sem a szabikat. Nálunk ez szóba sem jött. Így is örültem, hogy ilyen jól fogadták mert a táppénz 30% is a munkáltató fizeti így gondolom már csak ezért sem fogja kifizetni a szabit.
2011. szept. 22. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Tegnapi 18:15-nek:


Nem akarlak elkeseríteni, de lehet, hogy a lehető legrosszabbat csináltad.


A tgyásnál tök mindegy, mert mivel nem mentél vissza 180 bérezett napra, ezért a minimálbér kétszerese után vagy ha a ténylegesen elért jövedelmed alapján (szabi) ennél kevesebb járna, akkor az alapján kapod. Akár idén, akár jövőre igényled.


Mennyi szabit vettél ki? Mert ha durván 35 napnál többet, akkor nem fog rád vonatkozni az előnyszabály, nem azért nem lesz 180 bérezett napod, mert táppénzt/tgyást/gyedet kaptál, hanem azért, mert gyesen és szabin voltál. Így a minimálbér után fogod kapni a gyedet! Ha kevesebb szabit vettél ki, mint 35 nap, akkor neccesen meglehet a 180 a gyed+táppénzből vagy gyed+táppénz+tgyás (attól függően, hogy idén v. jövőre igényled a tgyást).


Mindig az igénylést megelőző évet nézik, nem a szülést megelőzőt, ezért a gyednél így is úgy is a 2011-es évedet nézik.

2011. szept. 23. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek!

A szabikat kiveheted, de a munkáltató döntésén múlik, hogy kiadja-e most vagy majd a legvégén (általában valamiért nem szeretik két baba között kiadni).

Idáig nem lehetett pénzben megváltani a szabikat, de a munka törvénykönyvének legújabb módosítás után már igen. De kötelezni a munkáltatót nem lehet arra, hogy kifizesse, ez mindkét fél akaratának kell lennie.

2011. szept. 23. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!