Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Vannak itt örökbefogadó...

Vannak itt örökbefogadó szülők? Ti mikor/hogy mondtátok el neki, mit tanácsoltok?

Figyelt kérdés

Mivel én nem tudok kihordani babát, a férjemmel az örökbefogadás mellett döntöttünk, mert mindenképpen szerettünk volna gyereket. Egy hónapos korában került hozzánk a kisfiunk, aki most 6 hónapos.

Tudom hogy kicsit korán kérdezem, de mostanában sokat gondolkozom ezen: mikor kezdjem el majd mondogatni neki, hogy nem mi vagyunk a vér szerinti szülei? Ha lehet, úgy szeretném nevelni, hogy végig, egész pici korától a tudatában legyen ez, és elfogadja, ne az legyen, hogy egyszer egy kitűzött időpontban sor kerüljön a "bejelentésre".


Mikor érdemes ezt elkezdeni, mikor lesz képes felfogni ezt a dolgot (egyáltalán hogy mi a szülők szerepe), és hogy nálunk miben más a helyzet, mint a többi kisgyereknél? Esetleg valakinek van tapasztalata erről?

Köszönöm!


2012. jún. 3. 19:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Barátnőm fogadott örökbe, azt írom, amit neki mondott a pszichológus. illetve ugyanilyen kérdésre Vekerdy is ezt válaszolta a Nők Lapjában.


Szóval az örökbefogadott gyerek előtt egy percig sem kell titkolni azt, hogy örökbe fogadták. Teljesen természetes tényként és nyíltan kell azt kezelni, hogy a szülei nem a vér szerinti szülei. Így a legkönnyebb elfogadni a gyereknek a helyzetet.


Vekerdy azt írta, hogy ez tipikusan olyan helyzet, ahol nem a téyn fáj, hanem az hogyan kezelik. Gondolj csak bele! Pl. 18 évesen mondják meg neki, hogy örökbe fogadták. A gyerekben összeomlik a kép, ami benne és saját magáról. Ráadásul rádöbben, hogy a szülei egy nagyon fontos dologban hosszú évekig hazudtak neki. Viszont ha a szülők természetes tényként kezelik a helyzetet, a gyerek átveszi az ő attitűdjüket és ő is magától értetődőnek fogja elfogadni a helyzetet.

2012. jún. 3. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. :)

Igen-igen, ezzel mi is teljesen egyetértünk, hogy végig nyíltan kezeljük, nem titkoljuk, nem nagyobb korában mondjuk el neki. Ezt le is írtam. A kérdésem inkább arra vonatkozik, hogy ezt mégis mikor, hogy lehet elkezdeni? Most 6 hónapos a babám, nyilván nem kezdem el neki mondogatni esténként, hogy nem az én hasamban lakott. :) Mikor kezdjem el egyáltalán felvetni a témát, mikor tegyem rá az első megjegyzéseket? Mikor képeskönyvet nézegetünk, és ott egy család képe? Vagy ha rákérdez, hogy hogy születnek a kisbabák? Mikor? 2-3 évesen? És hogyan?

2012. jún. 3. 19:28
 3/9 anonim ***** válasza:
Mint pszichológus örökbefogadásra való felkészítéssel (is) foglalkoztam éveken keresztül,mindíg azt mondtuk,hogy egy percig nem kell titkolni a gyerek előtt, hogy örökbe van fogadva. Akkor nem törés,nincs sokk, ez lesz a természetes. szépen belenő és fejlődési fokához mérten felfogja hogyan született és miért került ebbe a családba.Csak ez a helyes megoldás,minden más sérüléssel jár.
2012. jún. 3. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
kommentedre válaszolva. amikor a család felépítését tanulja. Érdemes 2 "anya és"apa"kifejezést választani,konzekvensen ezt használni (pl. szülőanya édesanya) és ezzel jelezni, hogy 2 külön személyrőlvan szó
2012. jún. 3. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Igen, Vekerdy azt írta, hogy pl. már a kisbabának is lehet mesélni, hogy hogyan került a családhoz. Azt is írta, hoyg nagyon fontos kidomborítani micsoda öröm volt a baba érkezése és hogy Ti a (szülök) csak őt akartátok.


Közben eszembe jutott, hoyg beszéltem egyszer egy anyukával, aki szintén örökbe fogadott. Ők is nyíltan kezelték a szitut. Akkor már négyéves volt a kislány, és őt a vér szerint anyja érdekelte, róla kérdezett, meg az érdekelte hogy miért nem kellett a vér szerinti anyjának. Ez a nő azt mondta, hogy ő azt érezte fontosnak, hogy ne "sározzák" a biológiai anyát. Mondjuk ez az ő esetükben nem volt nehéz, mert egy tizenéves kislány volt, akit a szülei kidobtak otthonról

2012. jún. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hallottam már olyan családot, ahol úgy oldották meg a dolgot, hogy a gyerkőcnek 2 szülinapot tartottak. Egyet a tényleges szülinapján, a másikat pedig azon a napon, amikor a szüleihez került. Hamar rájött hogy másoknak csak egy szülinapja van, neki miért van kettő, így már viszonylag hamar el lehetett neki magyarázni, hogy mi a helyzet. Ha ünnepléshez társul a dolog, akkor talán könnyebb feldolgozni a kicsinek.


Nincs tapasztalatom, így nem tudom ez mennyire jó megoldás.

2012. jún. 3. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Ez a "két szülinapos" dolog érdekesen hangzik, majd utánaérdeklődöm, hogy mennyire ajánlott.

2012. jún. 4. 12:25
 8/9 puma17 válasza:
én is örökbefogadott gyerek vagyok és már 18 éves. nekem a szüleim nem titkolták, sőt már ovis koromban elmondták, mivel kérdeztem, hogy én is a te hasadban voltam? és erre anyu azt mondta nem... és akkor elmesélték nekem, hogy örökbe fogadtak egy másik néni szült stb.. és teljesen nyíltan beszéltek róla. és talán ezért is van az, hogy mai napig teljesen elfogadom és örülök is neki, mert ki tudja mi lenne ha ők nem visznek engem akkor haza.. én 14 hónapos koromban kerültem hozzájuk egyébként és mai napig nem merül fel bennem az a kérdés, hogy ki lehet az "igazi" anyukám aki szült vagy aki magához vett. Úgy fogom fel mind ha vérszerinti gyerek lennék és nekem ő az igazi anyukám és apukám.
2012. szept. 2. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 puma17 válasza:
elolvastam a többi hozzászólást is. ez a 2 szülinapos dolog szerintem is jó ötlet. nekem is bele van vésbe a naptárba az a szeptember 22.ei nap. de nem csapunk nagy lagzit.. ma már annyira nem számít. kis koromba nyilván jó volt, hogy több ajándékot kaptam mint más :)
2012. szept. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!