Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit mondjak ilyenkor a kisfiam...

Mit mondjak ilyenkor a kisfiamnak? Teljesen tanácstalan vagyok.

Figyelt kérdés

Kisfiam szeptember végén lesz 4 éves. A legfőbb témája mostanában a halál. Egyfolytában azt kérdezgeti, hogy én mikor fogok meghalni, Ő mikor fog, tesója, apa, nagyszülők, .... stb. Ha meghal hova lesz temetve? Mi lesz után? Ilyen és ehhez hasonló kérdések tömkelege.

Engem nagyon zavar. Tudom, hogy erre is válaszolnom kell, kéne, de nem tudok. Nem szeretnék ilyen témában beszélgetni egy 4 évessel, főleg nem az Ő haláláról.

És fogalmam sincs, honnan merítette a témát. Nem halt meg senki a környezetünkben, a nagyszülők sem beszélnek neki/előtte ilyesmiről. Egyszer mondta, hogy a barátja az oviban mondta neki, hogy meg fog halni. Amúgy is rengeteg hülyeséget tanult attól a kisgyerektől, már az is megfordult a fejemben, hogy szólok az óvónőknek, hogy szeparálják el őket egymástól.


2012. aug. 5. 15:14
 1/5 anonim ***** válasza:

Ilyenről nálunk is esett szó, mivel mi ki szoktunk járni a temetőbe és visszük a gyerekeket is. Egyszer lányom is kérdezte, hogy én mikor fogok meghalni és ő mikor. Én erre azt mondtam, hogy remélem, minél később. Senki nem tudja előre, mikor hal meg.

Azt, hogy hova lesz valaki eltemetve, azt tudják a temetőlátogatások miatt (papa sírjához szoktunk járni). Mikor kérdezték, hogy hol van a papa, mi mondtuk, hogy a mennyországban, minden jó ember oda kerül, a rosszak pedig a pokolra.

Hogy mi lesz a halál után, arra mondhatod nyugodtan, hogy nem tudod, az majd akkor derül ki, ha már meghalunk. Szerintem nyugodtan beszélhetsz vele erről, őszintén, ahogy ti látjátok (hit és felfogás kérdése). 4 évesen simán megérti a dolgokat és sokkal jobb, ha az igazat tudja meg, mint valami hülyeséget a másik gyerektől.

2012. aug. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Szerintem fontos, hogy ebben a kérdésben (is) a szülők meggyőződése szerint való dolgokat hallja a gyerek.

Mi hívők vagyunk, így számunkra ez nem olyan nehéz feladat.

Én akkor is azt mondanám, amit gondolok, ha nem lennék az. Akár azt, hogy nem tudod pontosan.

Mondjuk úgy mondanám, hogy ne legyen félelmetes. Esetleg hogy olyasmi, mint amikor alszunk, mert az semmiképp nem jó, ha szorongani kezd tőle. Tehát még ha nem is tudsz olyat mondani, ami pozitív, akkor mondj semlegeset.

Ha nem hiszel a mennyben, akkor szerintem nem érdemes erről beszélni, mert nem leszel hiteles.


Az ovis társtól meg ne félj, a gyermeked érték ítéltében még sokáig Te leszel a mérvadó.

2012. aug. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A kisfiam négyéves, és őt is most kezdte foglalkoztatni a halál. Nem tudom én sem, hogy honnan jutott eszébe. Elég sokszor kérdez róla. Én vallásos magyarázatot adok arra, hogy mi lesz utána. Az, hogy a teste hová lesz, egyelőre nem érdekelte.

Ha látja, hogy zavar téged ez a téma, feszélyez, és nem szívesen beszélsz róla, akkor még inkább érdekelni fogja szerintem. Válaszolj neki egyszerűen, természetesen. Inkább tőled tudjon dolgokat, mint egy kis buta ovistól.

2012. aug. 5. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Én kb 5 éves voltam mikor a nagypapám meghalt.Anyám csak bőgött,nem is mertem kérdezni soha semmit.Így nagyon féltem a haláltól.Alig mertem el aludni.Nem tudtam mi lesz utána,megszűnök létezni,nem fogom látni a testvéreimet.Sokat sírtam éjszakánként.Mai napig nagyon félek a haláltól,pedig 26 éves vagyok.
2012. aug. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szegény 4-es!

Ez nagyon rossz lehetett. Szerintem ilyen helyzetben is fontos mondani valamit a gyereknek. Legfőképp azt, hogy nem azért sírunk, mert a halál rossz annak, aki meghal, vagy félelmetes, hanem azért, mert hiányzik nekünk, aki elment, és ezért vagyunk szomorúak...

2012. aug. 5. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!