Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Az ingyen tankönyvet miért...

Az ingyen tankönyvet miért kérik vissza? És vajon jogosan teszik? Úgy tudom az önkormányzat megkapta az árát az államtól

Figyelt kérdés
4 gyerkőcünk van, a legnagyobb most kezdte a sulit. Az első szülőin mondták a héten, hogy a tankönyvetek beszedik év végén. Ez elsőben még nem is olyan érdekes, de a későbbiekben? Ja, ha valami történne a tankönyvvel rongálási díjat kell fizetni.
2012. szept. 14. 00:38
1 2
 11/16 ava87 ***** válasza:

Tankönyvek esetében teljesen helyénvalónak érzem, hogy vissza kell adni, vagy ha valami történik vele, akkor ki kell fizetni.

Egy ismerősöm gyerekei külföldön járnak iskolába, ott mindenki ingyen kap tankönyvet, de mindenkinek vissza is kell adnia. Év elején a soron lévő tulajdonos beleírja a nevét, így lehet tudni, hogy kinél rongálódott meg, ha ilyen eset van.

Viszont mondjuk egy munkafüzet már neccesebb, egy kisiskolásnak nehéz elmagyarázni, hogy ő nem írhat bele, a többi gyerek meg igen. De egyáltalán, azokat is vissza kell adni?

2012. szept. 14. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 ava87 ***** válasza:
Ja, most látom, a munkafüzeteket nem kölcsönbe kapják, akkor ez nem gond :)
2012. szept. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy a munkafüzeteket vissza kell-e adni, mert nem mondott senki semmit, két hét után derült ki számomra, hogy egyáltalán vissza kell adni. Nem rongálásra nevelem a gyerekeimet, nem fogja összefirkálni, de a munkafüzetet használja, a tankönyvbe meg a tanítónéni rajzolt házikót, ami a házi feladat. Szeptemberben azzal kezdték, hogy a könyveket nem kell bekötni, hogy a gyerek lássa, hogy melyik könyv az, én öntapadós átlátszó borítóba kötöttem, mert persze vigyázunk rá.

A későbbiekben mi lesz, felsőben? Ha mondjuk visszanézne valamit, de nincs könyve?

Úgy néz ki ugyanúgy meg kell venni majd a könyveket, mert ez így nem jó.

2012. szept. 15. 13:29
 14/16 A kérdező kommentje:
Mi van az olyan tantárgyakkal, mint pl. a fizika vagy a kémia? Vagy a történelem? Ez így eléggé komolytalan szerintem.
2012. szept. 15. 13:45
 15/16 anonim ***** válasza:

Halihó! :)


Először is örülök, hogy a kérdésed mögött információszerzés van, nem pedig vak dühöngés. Így én is megpróbálok korrekt választ adni. (Felsőben tanító tanár vagyok, másrészt képviselőként a városom Oktatási és Kulturális és Szociális Bizottságának elnöke)


Az önkormányzat nem kap semmit az államtól az iskoláztatásra, csak feladatként jelöli meg számára, akárcsak az ingyenes vagy 50 % - os étkeztetést. A városom költségvetése 600 milliós, ebből 101 milliós a költségvetési hiány, melynek nagy részét az oktatási intézmény "termeli ki". (Az étkeztetés pl 86 milliós mínusz) Támadnak is bennüket a képviselőtársak emiatt, ezért az iskola kényszerűen kiskapukat próbál keresni.


Mi is döntési helyzet előtt voltunk. A szomszéd falu becsődölt, és mivel az ÖNHIKIT nem kapták meg (Önhibájukon kívüli tartozás), így az állam nem kérte számon rajtuk, miért is nincs ingyen tankönyv. (Ez addig fog tartani, amíg valamelyik szülő fel nem jelenti őket, és akkor máshonnan kell elvonni pénzt, pl családsegítő, védőnő, fizikoterápia...)


Hogy egyáltalán esély legyen pénzt kapni, minimalizálni kell a nem kötelező kiadásokat. Ha az iskola pályázatot, (vagy igényt) nyújt be, akkor általában zokszó nélkül megkapja a 12000 forintos támogatást. A környéken azt mindenki megtette. Mi is. A tankönyvcsomagokat kellett hát leszorítani 12 000 Ft alá. Ez egy 4000 forintos angolkönyv mellett lehetetlen...


Próbáltunk tankönyvcsomagban gondolkodni, mert az akár 25% - os kedvezményt adhat. (A nyelvkönyveket egyébként sehol sem lehet csomaggal rendelni) Egy hozzánk hasonló, nagyobb iskola mellettünk, bontotta aztán a csomagot, és a tankönyv volt ingyenes (ami a törvény betű szerinti betartása), a munkafüzetért pedig mindenkinek teljes árat kellett fizetni mindenkinek. (A nyelvkönyv munkatankönyv, tehát fizetős)


Mi elméletben kikölcsönözzük az angolkönyveket (és a többi tankönyvet és munkafüzetet), és csak ceruzával lehet bele írni. Év végén összeszedjük, majd a "túlságosan használt" példányokat leselejtezzük, és kiárusításon (10% - os áron, 90 % - os kedvezménnyel) meg lehet venni. A befolyt összeget mindig újabb tankönyvekre fordítjuk.


Meg fogsz lepődni, de nincs tolongás a tankönyvekért, alig 4 - 5 ilyen normálisan gondolkodó szülő van, mint Te.


Mit tehetsz Te, amíg a gyereked felsőbe kerül?

Először is az első szülőértekezletek egyikén jelentkezel a Szülői Munkaközösségbe. Minden félévben van gyűlés, amikor döntéseket hoztok pénzügyekben is, és tagokat delegáltok (1/3 részét) az Iskolaszékbe, akik minden augusztusban döntenek például a tankönyvtámogatásról. Ott elmondhatod, hogy ilyeneket hallottál, láttál, meg lehetne - e oldani nálatok is.

Nem foglak becsapni, az SZMK tagság viszont munkával és sok hisztis szülőtárssal jár, mert a jogok mellé kötelességek - pénzkezelés, szervezés, sütés... - is járnak.

Tavaly például kifutottunk a keretből, és a tanári karral együtt megbeszéltük egy karácsonyi vásár tartását, ahová a szülők süteményt sütöttek, és azt árulták. A farsangot is nálunk az SZMK szervezi, a bevétel is az övék, és ennek nagy részét például a tankönyvekre, kisebb részét pedig a jutalomkönyvekre fordították...


Remélem, segítettem!

2012. szept. 17. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Bocsánat, csak most vettem észre, hogy érkezett még válasz...minden esetre köszi. Nagyon sok mindenről írsz, de annyira eltérőek a viszonyok...mi Győrben élünk. A férjem Németországban dolgozik, pont a 4 gyerek, meg a lakáshitel miatt, csak hétvégén van itthon. Hétfőtől péntekig enyém a 4 pici-a legnagyobb 7 éves, a legkisebb 10 hónapos. Segítségem sajnos nincsen, illetve a jobb kezemnek a bal, ahogy a férjem szokta mondani.:-) Egy szülői értekezletere való eljutást is nehéz megszerveznem, nem SZM gyűlést...szóval az egyenlőre biztosan nem megy, de nem lustaságból...

A kimerítő válaszodat és a segítségedet köszönöm.

Persze nem háborgok, de az mondjuk rosszul esik, amikor más szülők az arcomba vágják, hogy nekünk úgyis minden ingyen van a gyerekek miatt, pedig az étkezés 50%-os kedvezménnyel jár, a tankönyv meg kölcsön, de mindegyik segítség. Abba persze nem gondol bele senki, hogy amikor az óvoda bábszínházat, koncertet szervez a gyerekeknek, kb. 2 havonta, az neki 500 Ft-jába kerül, nekem meg 1000-be, mert 2 gyerekem jár az oviba, és mind a kettő megnézi...:-)És mind a kettőtől be is szedik...

2012. okt. 3. 00:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!