Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Váltanátok-e amiatt óvodát...

Váltanátok-e amiatt óvodát mert a gyereketeknek szinte senki nincs a korosztályában, főleg nem vele azonos nemű gyermek? Ráadásul a kedveltebb óvónő és a dadus is más csoportba kerül.

Figyelt kérdés

A dolog úgy kezdődött, hogy 1 éve 3,5 évesen kezdte az óvodát az én nagyon anyás, érzékeny, de nagyon lelkes, szenvedélyes, barátkozós kicsi lányom. Akkor az óvodavezető javaslatára vegyes csoportba került a lányom, mert azt mondta, hogy azt ajánlja, milyen sok előnye van a vegyes csoportnak, a kicsi gyerekek szárnyalnak a nagyok mellett, a nagyok meg sok empátiát, figyelmet segítőkészséget tanulnak a kicsik mellett. Ráadásul, ha 4 évet kell az oviban tölteni, akkor is maradnak ismerős gyerekek és ugyanaz az óvónő marad, nem kell csoportot váltani...


Végül a lányom olyan csoportba került, ahol 22 6-7 éves évvesztes, vagy iskolából visszatartott gyerek volt, 4 középső csoportos 5 éves és 3 kiscsoportos. A lányom és 2 kisfiú. A kisfiúkkal egész jól összebarátkozott, a nagyokkal is jól elvolt, de hát komolyabb barátkozás a kor- és nemkülönbségekből adódóan nem igazán alakult. (Gondolom, kiscsoportban azért sokszor előfordul még ez.) De azért zavart, hogy nincs korosztályában lány akivel egyenrangúan barátkozhat. Reménykedtem, hogy idén kerülnek a csoportjába vele egykorú lányok. Hát, nem jött be a dolog. A 22 nagy gyerek elment iskolába, a 4 középsőst átették egy másik csoportba és csupa 3-3,5 éves gyerekkel töltötték fel a csoportot. (Talán 1-2 4 év körüli lehet.) Szóval lányomnak továbbra sincs lány kortársa, csak a 2 fiú. De azért a fiú-lány barátság teljesen más, mint egy lány-lány... Elég soknak érzem lefelé az 1-1,5 év korkülönbséget. Nekem ez nem vegyes csoport. Az átgondolt vegyes csoport számomra az amikor minden korosztály és nem körülbelül hasonló arányban képviselve van. Mindenki találhat vele egyidős barátot, barátnőt is.


Lányom eleve hajlik a babásabb viselkedésre, regresszióra, mivel van egy 2,5 éves húga is. Gyakran őt utánozza, vagy ő akar lenni a még kisebb. Félek, hogy a picik is még jobban visszahúznák.


Mindezek mellé kiderült, hogy a kedvelt óvónője átkerül másik csoportba, új óvónőt kapnak. A nagyon szeretett dadusuk sem náluk lesz. (A másik óvónő szigorúbb, katonásabb, kiabálósabb, ezért a lányom vele nehezebben marad. Igaz, most ovikezdéskor pont a teljesen új, számára ismeretlen óvónővel voltak, de az meg azért nehéz.) Eleve nehezen ment óvodába, soha nem ment szívesen reggel és gyakran pityergett, ezek meg újra megnehezítik a dolgát.


Kérdeztem, hogy a korosztályos csoportba nem kerülhet-e át, de ott nincs hely. Már az óvodaváltáson gondolkoztam. Most nyílik egy teljesen új ovi a városunkban, 6 új csoporttal. (Csak persze itt nincs tapasztalat, hogy milyenek az új óvónők.) Egyelőre ott hely még nincs, még csak 1 hét múlva nyílik talán, de előfordulhat, hogy bekerülhetne.


Ti mit csinálnátok? Mi a véleményetek erről a helyzetről? Valóban gond, ha ennyire nincs korosztályos lány? Tud ugyanolyan értékű kapcsolatokat alakítani így? Sikerül erősíteni benne az önállóságot, nagyosodást? (Előző évben az oviban a nagyok mellett elég önálló és büszke volt, mindent egyedül csinált volna, de otthon a húga mellett szerette volna, ha őt is etetnék, öltöztetnék, wc-re vinnék, stb.) Ennek a tavaly időközben 4-re bővülő nagyobb gyereknek fognak-e tudni a sok kicsi mellett elegendő nekik való foglalkozást tartani, iskolára felkészíteni? Működhet jól az ilyen vegyes csoport?


Eléggé el vagyok keseredve...



2012. szept. 15. 01:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem az egy év ilyenkor már nem olyan nagy eltérés.

Játszani is tud 4 évesen a 3 évesekkel.

És ugyanúgy elvárják a 3 évesektől, hogy önállóak legyenek, mint a 4 évestől.


Ha amúgy meg vagy elégedve az ovival, én nem váltanék.

Nálunk úgy van, hogy a két középső van együtt, tehát a most 3,5-4,5 évesig.

És komolyan, nem is látszik melyik gyerek mekkora.

Totál jól elvegyülnek, és játszanak együtt.

2012. szept. 15. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Szia ! Szerintem kissé felfújod a dolgot. Mert ha még kifogásolod hogy 6-7 éves gyerek van csak, azt még valahol meg is értem, bár nekem ezzel sem lenne problémám, A lányom is vegyes csoportos, ő a legfiatalabb / 3 és fél éves / , de van 4 éves kislány db-is, szóval kicsit másabb a helyzet.
2012. szept. 15. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

mind a két nagy vegyes csoportban járt ráadásképpen 1 évig együtt


érdekes módon soha nem játszottak együtt az oviban pedig testvérek

a fiam ált a nagy fiukkal játszott velük focizott

a lányom szintén de ö elvolt mindenkivel az oviban kicsikkel nagyokkal

a lányom az idősebb :-)

minden évben változott a csoport összetétele volt h nagyon sok nagy volt volt h alig 1-2 a dadusnéni is volt vagy 3 a 6 év alatt szerencsére az óvónők maradtak


ha amúgy elvan a gyerek és az ovi is rendben van akkor nem váltanék

az még jobban megviselné a gyereket mint ami most volt változás

2012. szept. 15. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A fiam szintén regresszióra hajlamos de azért egy egészséges gyerek nem regrediál ÉVEKIG ez csak egy időszak náluk, majd szárnyakat kap. Az óvónők (ahogy előttem is írták) elvárják a 4 és az 5 évestől is ugyanazt az önállóságot! Nem számít egy év! Nekem inkább most az jut eszembe erről a csoportról amit írsz (az új közoktatási törvény 6 éves kortól iskola dologgal kapcsolatban) hogy őt EGYEDÜL fogják majd foglalkoztatni mikor nagycsoportos korú lesz?? Mert ha mindenki más 1-1.5 évvel fiatalabb akkor ők még középsősek lesznek életkorra mikor a lányod már nagycsoportos. Elképzelni sem tudom hogyan valósítják meg az irányított "odaülős" foglalkozásokat egy ilyen vegyes csoportban.

Egyébként az én fiam mint írtam szintén nincs a saját életkorával azonos szinten, és az ovis csoportjában 2 ksifiú van aki vele egyidős (5 éves) a többi mind 4-4.5 de ez egy tiszta középső csoport.

Én nem aggódom emiatt sőt valahol örülök is neki mert fél év nem olyan sok és a fiam se érzi hogy ő a visszamaradott a csoportban vagy ilyesmi és ez önbizalmat ad neki, majd szárnyakat is.

Mint írtam ez nem tiszta nekem a ti helyzetetekben hogy JÖVŐRE mit terveznek a kislányoddal csinálni? Hirtelen rájönnek hogy ő már nagycsoportos korú viszont nincs egy vele egykorú se és átpaterolják egy ÚJABB új csoportba? Ezt kellene megkérdezned szerintem.

És ha erre ez a válasz hogy majd "hozzácsapják" a nagycsoportosokhoz akkor bizony inkább elvinném az új oviba hogy legalább 2 teljes évet ott töltsön.

Egyébként van kislányom is aki most kezdte az ovit és megmondom őszintén alig vártam hogy a fiú testvérei és a CSAK fiú ismerősök közül végre valami kislányosabb környezetbe kerüljön mert teljesen elvadult szegény tök fiús lett a fiúk mellett.

Úgyhogy megértem ezt a vonulatot is hogy szeretnéd ha kisbarátnője lenne a lányodnak.

2012. szept. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!