Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 5 éves korban újra dackorszak?

5 éves korban újra dackorszak?

Figyelt kérdés

Kislányom 3 évesen kezelhetetlen volt. De aztán teljesen megszelídült, csak dicsérték az óvodában is. Most 5 éves, és megint teljesen kifordult magából. Az óvó néni már nagyon ki van bukva rá, felesel, nem fogad szót. Sajnos itthon is gyakran előfordul. Már megkaptam az óvó nénitől, hogy vegyük tudomásul, hogy amit otthon szabad, azt az oviban nem, mert ott szót kell fogadni. Hát, otthon is. Szerintem inkább az a baj, hogy az apja túl szigorú.

Voltam külföldön babysitter, 3 gyerekes családnál 1 3 és 6 évesek voltak. A 6 évest nem lehetett elviselni, a másik kettő nagyon aranyos volt. A lányom is kezd már olyan lenni, meg is vagyok ijedve. Ez életkori sajátosság? Vagy mi csinálunk valamit rosszul?


Azt egyébként tudom, hogy mindig az alvás körül van botrány, mert ő már nem alszik, és képtelen 2 órát mozdulatlanul feküdni, amit őszintén meg is értek. De nem engedik sem rajzolni, sem olvasgatni, mert az is zavarja a többit, szerintük. Ő viszont elég nehezen tűri, hogyha megmoccan már piszkálják érte. Mindig utána van az összeveszés, mondta is nekem az óvónő, hogy beszéljem meg a gyerekkel, hogy nem baj, ha nem alszik, csak feküdjön csendben. Egy 5 éves gyerek, 2 órán keresztül?


Már ott tartunk, hogy utál oviba járni, most kezdi a sírást, hogy anyu ne hagyj itt, pedig eddig szerette az ovit. Nem tudom mit csináljak vele?


2013. máj. 22. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:
Azt mondják, kétévente van egy ilyen korszakuk. Nálunk eddig bejött...
2013. máj. 23. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hát úgy fest nálunk is.
2013. máj. 23. 18:34
 3/6 anonim ***** válasza:

Megértem az aggodalmat, de ne keverjük a szezont a fazonnal. A dackorszak más jellemzőkkel bír, és kizárólag 1-3 éves kor között fordul elő.


A 4-5 éves már próbálgatja határait, már részben tudatos manipulációra is képes. Mivel semmit nem írtál a vonatkozó részeltekről , így nincs alapja ennél pontosabban, részletesebben reagálnom.


A másik téma a csendes pihenő: szakmai baklövés, hogy 2 órán át tart. Persze igény szerint tarthat addig, de célszerű engedni fél óra elteltével csendesen tevékenykedni, aki már nem akar továbbpihenni. Főleg a nagyobb gyermekekre jellemző, h nyughatatlanok, ha mozdulatlanságra "ítélik" őket napközben.

Megoldási lehetőségnek kizárólag annyit látok per pillanat, hogy beszélj az óvónővel: hozzáállása a csendes pihenő időtartamához, beleérve rugalmatlanságát, a legtöbb óvodában szakmai hibának számít, és módosítson rajta.

2013. máj. 24. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Már mondtam nekik, hogy adjanak neki egy mesekönyvet, vagy valami elfoglaltságot, amíg a többiek alszanak, de azt mondták, hogy nem lehet, mert ezzel is zavarja a többieket. Nem kell aludni, ha nem akar, de legyen csendben. 2 órán keresztül? Egy főiskolai előadáson kell ennyi ideig csendben lenni, még a középiskola is csak 45 perc. Irreálisnak tartom.

És tudom, hogy ez a baja, mert pl. a múlt héten elmentünk nyaralni, és ott is volt csendes pihenő, mivel kisebb testvére van. Első nap mondtam neki, hogy kicsit pihenjen ő is, eszméletlen hiszti volt belőle, aztán anyukám is mondta, hogy ne ám, hogy még nyaraláskor is ezzel szekáljam. Kapott egy kifestőt, és megmondtam neki, hogy 1,5 órán keresztül mi is szeretnénk pihenni, színezzen, hangját sem akarom hallani. Ez ment egész héten, a gyerek teljesen jól elvolt. Viszont oviba már nem is akar menni az alvás miatt.

Ha az óvónő még egyszer szóvá teszi a viselkedését alvás közben, akkor meg fogom most már mondani, hogy ne legyenek irreális elvárásai a gyermekkel szemben. Mert ezen összevesznek, és utána már a lányom bevágja a durcit, és aztán egész nap nem fogad szót.

2013. máj. 24. 22:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Ismét én vagyok. Úgy vélem, felesleges várnod. Vidd el az ügyet olyan szintig, hogy felfogják a szakmai hibájukat. Nincs 2 órás csendes pihenő, csak annak ,aki igényli. Ha úgy vélik, zavarja a továbbra is aludni vágyókat, akkor meg szervezés kérdése: pl a szomszéd csoportból hívják át a 2 órás alvókat (többnyire 3-4 évesek), így két csoport hosszan alvói lehetnek 2 órán át csendben.


X csoport és Y csoport fél órás pihenő gyermekeit meg a másik csoportszobába célszerű átvezetni, hogy ott pihizzenek fél órácskát, és ott kezdjenek lehetőleg halk elfoglaltságba utána. A falak nyilván tompítják valamelyest a halk tevékenységet.


Tehát javaslom: szólj a vezető óvónőnek. Ha nem vált be, akkor érdeklődd meg a jogi útját, kihez lehet még fordulni. Én nem hagynám annyiban.


Az nem állapot, hogy egy nagy óvodásnak, akinek FIZIOLÓGIÁS és érzelmi szüksége van a rendszeres mozgásra, de minimum valamiféle elfoglaltságra, azt a gyermeket ilyen szinten korlátozzák... Nem állapot, h (érthető módon) emiatt már magát az óvodai ott tartózkodást is megutálta gyereked. Javaslom, tedd meg az ő zökkenés mentes fejlődése, jó közérzete érdekében ,h addig "vered az asztalt" (ezt ne balhézásnak értsd, bár nagyon ritka, végső esetben ehhez is jogod van), amíg meg nem oldódik. Hivatkozz arra, hogy egy óvodapedagógus véleménye, amiket itt olvasol.

2013. máj. 25. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Fogom mondani, de tudom, hogy nem fog semmi történni. Tudom, hogy az óvodavezető is osztja a véleményt, hogy aludni kell.

Mások is mondták már nekem, hogy emiatt van gond a gyerekkel. Nagycsoportban a csoport fele ezzel küzd. De szervezés kérdése lenne, és azt mondják, hogy nincs több terem, ahova elkülöníthetnék őket. Illetve állítják, hogy még egy 5 éves gyereknek szüksége van az alvásra, csak rosszul nevelem. Érdekes, hogy 2 éve nem alszik már nappal, és mégis szépen fejlődik.

Köszi szépen a hozzászólást.

2013. máj. 25. 16:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!