Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mennyit várhatok el rendrakás...

Mennyit várhatok el rendrakás terén egy 3 és egy 5 éves gyermektől? Nálatok mik az elvárások?

Figyelt kérdés

Csak a saját dolgaik rendben tartását várom el tőlük, tehát amivel játszottak, azt tegyék a helyükre, azt a ruhát amit levesznek magukról tegyék a szennyesbe, vagy a helyére.Ha leszórják a ropit, szedjék fel a földről.

Na most ezekért a dolgokért folyamatos harc folyik, amit kérek, annak töredékét nem végzik el, vagy csak egy órányi kérlelés és veszekedés után.Egész nap takarítok utánuk, mert mindig minden kiborul, de azt már nem is merem kérni, hogy töröljék fel a teát a székről és az asztalról, vagy a vizet a fürdőszoba járólapjáról, amit a csapból kifröcsölnek szórakozás(és nem kézmosás)közben.

Az is felmerült bennem, hogy túl sokat várok el?


2015. júl. 6. 19:06
 1/7 anonim ***** válasza:

A saját játékok helyre tétele oké. De hogy töröljék fel a padlót meg a teát... igen, ez már sok.


Vedd egy kicsit játékosabbra a dolgot, lazíts... ők még nehezen esnek ki a játékból, ezért nem állnak neki pakolni. Meg aztán nincs bennük az a mókuskerék-érzés, az a feszültség, ami anyában... legalábbis jó reménység szerint.

2015. júl. 6. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

5 évesem van. én lazán kezelem ezt, az ő szobája az ő területe, kis vára, tőlem egész héten ülhet a kupiba... hétvégén viszont meg kell csinálnia. megbeszéljük mikorra kell készen lennie (legalább tanulgatjuk az órát), és akkor, ami a földön van, megy a kukába. na persze, ilyen csak egyszer volt, azóta időben végez ;) most már sokszor bevállalja, hogy fel is porszívóz a szobájába és tényleg azért hétközben is többször elpakol a szobájába, de ez már a maga igénye. mondjuk én próbálom azt elérni, hogy ne miattam tartson rendet, de ez hosszú út lesz. én viszont tényleg nem csinálom a szobáját!

néha a fürdőt kitakarítja (pucéran a kádat sikálja a folyékony szappannal :D) és tényleg sokat segít a konyhában, szeret kiskukta lenni :)


3 évesen még nem volt feladata a szobája, akkor még én csináltam...

2015. júl. 6. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Természetes, hogy minden gyerek szeretne kibújni a feladat alól. Szétpakolni még szórakoztató, de rendet tenni már "felesleges időpocsékolás" Még ennyi év távlatából is tisztán emlékszem, én miképp éreztem akkor. A csillagokat is lehazudtam volna az égről, a legkomolyabb betegséget is elszínleltem volna csak ne kelljen pakolni :D Édesanyám persze nem hagyta annyiban. Folyamatosan ment a kiabálás, a fenyegetőzés, a büntetés és a kidobálás, ha valamit nem voltam hajlandó nem gyerekként viselkedni. Emlékszem egyszer azt mondta, ragyogjon a szoba mire bejön legközelebb. És én eleget tettem ennek. Teleszórtam színes flitterekkel, hogy ragyogjon. Persze sem ártatlan sem aranyos nem voltam. Tudtam, hogy ez pofátlanság és élveztem :S Néha még mindig nevetek azon, mekkora pofont kaptam ezért. Minden esetre nálam éppen nem használt a "parancsolgatás", kiabálás, alkudozás és fenyegetés. Azt hiszem, hogy leginkább az segített volna, ha valami játékos módon segít anyu a pakolásban. Persze felnőtt fejjel ez irreálisnak tűnik, hisz amit a gyerek képes megemelni és arrébb tenni, azt visszatenni is vissza tudja a helyére. És mi az, hogy az ember külön fordítson időt arra, hogy ha csak félig is, de a gyereke után pakoljon? Azt hiszem, ennek ellenére ez a legjobb megoldás. Ha a gyerek megtanulja örömét lelni a rendrakásban, akkor talán 3-4 alkalom után egyedül is képes lesz rá. Addig pedig egy jó közös program lehet anya-gyerek között. Persze ha pofátlan, akkor nincs mese, elő kell venni az anyakártyát és el lehet kobozni 1-2 játékát, lehet büntetést kiszabni, de már csak nagyon végső esetben. Ha mindenért kiabálnak vele és büntetést kap, akkor egy idő után nem fogja érezni a büntetés igazi lényegét és súlyát, azt pedig végképp nem, hogy anya miért türelmetlen folyton. Semmiképp nem sok, amit elvársz tőlük, hiszen így tanulják meg, milyen felelősséget vállalni a tetteikért. Gyakorlatilag kicsiben, de erről van szó. Amit csinálsz, azt hívják úgy, hogy nevelés. Nem szabad ezt elengedned nekik, csak tudni kell jól reagálni arra, ha nemet mondanak :) Hiszed vagy sem, már a 2 éves gyerek is pontosan tudatában van annak, hogy mit csinál, és, hogy Te mit csinálsz. Nem mondanám, hogy a gyerek annyira ártatlan kis teremtés. Ennek ellenére imádjuk őket, mert nem lehet nem ezt tenni :) De ők ezt nagyon is tudják. És ez a gyerek-kártya. Hányszor, de hányszor játszottam ki tudatosan! Szégyen belegondolni. Szóval ne add fel! Te vagy a nagyobb, a bölcsebb, a te szavad a döntő. Ezt most kell megtanulniuk. Nem szabad sem rabszolgának sem zsémbes banyának lenni. Ne aggódj. Légy határozott, menj be a szobájukba, és kezdj el szétpakolni. Igen, tudom hülyén hangzik, de segíteni fog. Kezdd el széthajigálni a játékokat. Először meg fognak lepődni, átgondolják, miért teszed. Aztán felbuzdulnak és ők is segítenek. Ha már a fél szoba úszik a kupiban, akkor mondd nekik, hogy "Most mindenki rakja el maga után, amit széthajigált" Aki leggyorsabban végez az kapja a....... (és itt kitalálod, hogy ez a valami édesség, vagy gyerekújság, netán akármi ilyesmi lesz-e) Meglátod, a szórakozás az izgalom és a motiváció meghozza a gyümölcsöt. Ráadásul te is felszabadulhatsz, ahogy hajigálod a játékokat, elvonatkoztathatsz, láthatod a gyerekeid boldog és zavarodott arcát, ahogy próbálják megfejteni a viselkedésedet :) Ha mégsem jönne be, akkor nem sokkal veszítettél többet, mint egyébként.
2015. júl. 6. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
3 èves kisfiam van, nálunk az a szokás, hogy fürdès előtt rendet kell rakni. Ilyenkor elpakolja a játèkait, igaz nem mindig a helyère, van mikor ömlesztve breleszòrja a játèkos ládába, de katonas rendet nem is várok el töle. A ruháját mindig a szennyesbe rakja, a szemetet (pzs, csokispapìr, stb.) a kukába. Ha kiborul a ropi, keksz, akkor összeszedi, ha nincs kedve, akkor együtt szedjük össze, de nem èn rámolok utána. Ha kiborul valami azonnal szalad, ès hozza a törlőt, de feltörlèst már èn csinálom. Szerencsèm van, mert elèg rendmániás (ezt az apjatòl örökölte) , nem kell sokat könyörögnöm neki.
2015. júl. 7. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Minden gyerek és szülő más. Szerintem amit elvársz, az nagyon rendben van. Nálunk is így van. A kicsi 3 éves, nála nehezebben megy, de mi eleinte együtt csináltuk, játékosan, nem harccal. Szeret takarítani, úgy érzi, sokat segít, ha feltörli a kicseppent innivalót pl. Figyelmeztetni kell rá, mert nem veszi észre, de ha szólok, általában már megcsinálja a dolgokat önállóan. A pakolásnál úgy szoktuk, hogy segítek, ha nem akarja egyáltalán, akkor én elkezdem, ő folytatja, ha ez sem jön be, akkor bekeményítek. Akkor jön az a rész, hogy addig nem vehet elő semmi mást, amíg nincs elpakolva a játék, vagy addig nem megyünk tovább arra ami következne, amit szeretne. Nekünk ez vált be, hosszú folyamat.
2015. júl. 7. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

5 éves a kisfiam és természetes, hogy a játékait ő pakolgatja.

Nincs szupergyerekem és én sem vagyok szuperanya.

Egyszerűen így lett szoktatva, nevelve, tőlünk is azt látja, hogy gond nélkül, természetesen elpakolunk, nem is merül fel ezzel kapcsolatban kérdés.

Szerencsére az oviban is ezt a szokást látja, így neki ez a normális.

5 évesen- kb. 1 évvel az iskola előtt szerintem azért kell valami rendszer, kellenek "szabályok" a kis életébe, ez a családi életben is könnyebbség és neki is keretet ad.


Amiket fixen, külön figyelmeztetés nélkül már megcsinál:

- reggel felkelés után az ágyát megigazítja (kb. kisimítja a lapos kispárnáját, leteríti rendesen a takarót- nem kell tökéletesnek lennie persze, ha arra járok igazítom, ha szükséges- az a lényeg, hogy csinálja)

- alvós kis állatkáit elviszi az ovis hátizsákba, mert a délutáni alváshoz is kellenek, naponta szállítjuk őket- tud rájuk figyelni, délután az oviban is beteszi őket a hátizsákba, talán a 2 év alatt ha 2* maradtak bent az oviban (reggel sosem hagytuk otthon!)- akkor is megmagyarázta, hogy buliznak éjszaka az állatai :)

- ha hazamegyünk, az előszobában lepakol, levetkőzik, a cipőt a helyére teszi, kezet most és van egy "rutin" a hazaérésnél- apróságokra kell gondolni, de ő kapcsolhatja be a setup boxot (nap közben nincs standby üzemmód), a robotporszívó portartályát ő veheti ki- ha valami miatt véletlenül elakadt a robot pl. egy visszahajtott szőnyegben stb. akkor magától elviszi a dokkolójába stb.

- ha vásároltunk, akkor elviszem a táskát a konyhába, ő pakol ki belőle a pultra, illetve pl. tudja, hogy a dobozos üdítőt, tejet stb. hová tesszük, szívesen megcsinálja, a hűtős vagy magas polcon lévő dolgokat pedig adogatja

- fürdéskor van egy nagy tárolónyi mindenféle műanyag játék- azt vesz ki belőle magának a pancsoláshoz, amit csak akar, de ha szólok, hogy lassan vége a fürdésnek, akkor tudja, hogy el kell pakolnia

- meg tudom kérni, hogy segítsen teríteni (tényérokat odavinni, tányértalátéteket kitenni, szalvétát hajtani, kitenni, evőeszközöket, poharakat stb.)- el tudja már vinni a konyhából az ebédlőasztalig az ételt is (figyelek, hogy ne csurig legyen tele az edény és persze ok, levesestálat nem, de pl. salátát simán), ha végzett az evéssel, akkor a szalvétát iszi a kukába, a használt edényeket teszi a konhypultra vagy a mosogatóba

- nálunk ha valamit kiönt, akkor bizony kéri a papírtörlőt vagy már adom is neki és feltörli- ebben szerintem semmi megalázó vagy különös nincs- nem baj, ha kicsöpög valami, velem is előfordul, miért ne törölné fel? Ha valami nagyobb dolog ömlik ki, akkor természetesen segítek. Ha eszetlenkedésből történik, pedig szólta előre, akkor meg 100%, hogy neki is kell segíteni helyreállítani a kárt. Nálam ez alapelv- különben hogy érezné a súlyát, hogy tanulná meg, hogy miért butaság pl. tele teás bögrével cikázni a lakásban?

- evészet nálunk a konyhában, étkezőben van, elvétve a nappaliban. Szobákba, ágyba különösen nem mászkálunk be ennivalóval, ezt már korán megtanulta. Ha valamiért rájönne, hogy ropti akar enni a szobájában a szőnyegen (nem szokott, fel sem merül benne, de pl. ha vendég másik kisyerek van nálunk, akiknél esetleg más szabályok vannak és ragadós ugye)- akkor elég egyszer szólnom normális hangnemben. Elmagyarázom, hogy inkább üljön az asztalhoz (van külön kisasztala vagy jöjjön a konyhába, vagy adok egy kistányért, szalvétát stb.). Próbálom normálisan megindokolni, hogy miért kérem (az nem jó indok, hogy "csak", meg "én azt mondtam"). Ilyenekre gondolok,hogy: ha elpotyogtatod a morzsákat, akkor belellépsz, morzsálódik, csupa kaja lesz minden, szúrni fog az ágynemű, ha belepotyog a só, újra kell takarítani és pl. nem lesz idő társasozni, tele szájjal ne rohangálj, mert "cigányútra megy" stb.


Nekem még az is bejön, hogy előre tisztázzuk a játékszabályokat, vagy a teendőket. Pl. ha elmegyünk vásárolni, akkor hazafelé az autóban megbeszéljük akár lépésről lépésre, hogy mit fogunk csinálni.

Pl. hazamegyünk, levesszük a ruhát-cipőt, kezet mosunk, segítesz kipakolni, elkészítjük az ennivalót és akkor a te feladatod pl. megmosni a zöldséget, elvinni a helyére a bevásárolótáskát, előszedni egy doboz tejet. Mindig elmondom, hogy miért fontos, hogy flottul menjen minden: akkor van idő még egy mesére, akkor időben el tudunk indulni biciklizni.

Régebben bizony előfordult, hogy visszabeszélés vagy hasonlók miatt elhúzódott az idő- előre jeleztem, hogy mi lesz a következmény és bizony be is tartottam, akár mennyire ment is a szájhúzás. Bizony nem mentünk biciklizni. 1-2szer kellett ezt eljátszani (és nekem is kibírni, hogy következetes legyek!) és aztán már jellemzően nem volt gond.

Próbálkozások mindig vannak, inkább alkudozás jelleggel (előbb meséljünk, utána elpakol)- néha ilyen kisebb jelentőségű dologban engedek, főleg, ha igyekszik megindokolni és nagyon látom rajta, hogy ez fontos.

Így nem hiszem, hogy nagy terrorista lennék, hogy támasztok felé néhány egyszerű és az együttélés alapjait jelentő elvárást. Ő is a család tagja, az életkorához mérten tőle is ugyanúgy elvárható, hogy tudjon együttműködni, elrámolni maga után.

...és persze tőlünk sem lát este szétdobált alsókat, szennyeseket elszórva vagy ebédlőasztalra kiborított táskákat, hűtőben rohadó ételt stb. Akkor joggal háborodhatna fel.

Sokszor mondogatom neki és már kezdi átvenni: először ha hazaérünk gyorsan végezzük el a házimunkát (másnapi ruha elkészítése, vacsora előkészítése stb.) és több idő marad lazításra. A rend fenntartása sokkal kisebb energiabefektetés, mint az impulzusszerű takarítási rohamok idegeskedéssel megspékelve :)

2015. júl. 7. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy válaszoltatok!:)
2015. júl. 10. 17:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!