Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Egy 10 év alatti gyerek...

Egy 10 év alatti gyerek mennyire vonható felelősségre a tetteiért?

Figyelt kérdés

Ez alatt az iskolai kegyetlenkedést, az úgynevezett "bullying"-ot értem. Egy ennyi idős gyerek mennyire tudja felfogni, hogy milyen káros lehet a viselkedése a másik számára?


Ez a kérdés azért ihletett meg, mert 8-9 éves korom körül én is rendszeresen szekáltam egy lányt, és utólag belegondolva már ég a pofám amiatt, amit csináltam.

Igazából ezt az "alázzuk meg a másikat" módszert volt kitől eltanulnom, mert én is ki lettem pécézve néhány iskolatársam által, ezen kívül az egyik tanárom is kifejezetten rám volt szállva (olyan dolgokért hibáztatott, amiben ártatlan voltam, állandóan belém akart kötni stb.), és otthon is rendszeres megalázás részese voltam, a nárcisztikus apám miatt.

Szóval én ezt az egészet egyfajta táplálékláncnak fogtam fel: nem akartam a sor végére kerülni, ezért én is kerestem magamnak egy még nálam is "gyengébbet".


Persze most már tudom, hogy helytelen amit tettem, de kisiskolásként nem láttam át ennyire a dolgot, akkor még csak az lebegett a szemem előtt, hogy végre nem én voltam a "hierarchia" legeslegalján.



2019. febr. 26. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:
78%

unokahúgom 9 éves, nagyon kedves lány. az osztályban folyamatosan megy a szekálás, és ő az egyetlen aki kiáll egy kicsit ducibb lány mellett. ő népszerű, sok "menő" kis haverja volt, de inkább úgy döntött, hogy a bántalmazott kislány mellett áll ki, mert más nem áll vele szóba.


nemtudom, hogy mennyire kapcsolódik a kérdésedhez, de ő szájbarágás nélkül is már most nagy empátiával rendelkezik, és sosem csúfolna, szekálna senkit, pedig ő maga nem csúfolódás tárgya.


A többieknél változó, vannak szélsőségek, de azt vettem észre, hogy befolyásolhatóak lennének, csak a csordaszellem miatt inkább beállnak a csúfolódó sorba. Nem gondolom, hogy rossz lelkű gyerekek, szimplán így működik az az osztályközösség. a tanároknak szerintem ezt tudni kellene kezelni.


a te eseted speciális, amúgy értem amit mondasz, teljesen logikus, szerintem az a lényeg, hogy mostmár átlátod és tudod, hogy mit miért csináltál. egyébként ha még emlékszel arra, hogy kit szekáltál nagyon, annak nyugodtan írhatsz még most felnőttként is egy rövid fb-üzenetet, hogy sajnálod.

2019. febr. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Alain Delon ***** válasza:
83%
Igazából a szülő vonható felelősségre, mert ő alakítja ki elsődlegesen a gyerekben az értékrendet.
2019. febr. 26. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

10 éves már nem olyan kisgyerek,igen is felelősségre vonható és pont az a baj,hogy az ilyen másokat szadizó gyerekkel sem a szülő,sem a tanár nem ül le beszélgetni,hogy meg értse hogy milyen fájdalmat okoz ezzel a másiknak.


Beszélgetni kellene róla.

2019. febr. 28. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!