Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Autista gyerekeknél a szó...

Autista gyerekeknél a szó szerinti értelmezést lehet-e valahogyan fejleszteni?

Figyelt kérdés

Mindenhol azt olvasom, hogy fogalmazzunk az autista gyereknek egyszerűen, hogy biztosan értse amit mondunk. De ha itthon mi erre mindig nagyon figyelünk, akkor az óvódában,iskolában stb nem lesz neki pont emiatt rosszabb? A többi gyerek meg

felnőtt nyilván nem fog mindig miatta teljesen egyértelműen fogalmazni..Tehát én úgy gondolom jobb lenne inkább valahogyan fejleszteni ezt,mint elkerülni,mert úgyis elkerülhetetlen.. A kérdés hogy hogyan? Azon kívül hogy amikor kiderül, hogy valamit nem értett jól, akkor azt elmagyarázom, de nagyon sokszor utólag esik csak le, hogy valószínűleg nem jól értett valamit, és amikor rákérdezek,akkor derül ki hogy tényleg nem jól értelmezte.

Hasonló helyzetben lévő szülőktől kérdezném, hogy erre van-e valami fejlesztés, illetve hogy később ez mennyit javult?


Köszönöm


2020. jan. 8. 15:03
 1/5 anonim ***** válasza:
52%
Mennyi idős? Hogy derült ki, hogy autista?
2020. jan. 8. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván meg lehet neki tanítani, mint valami idegen nyelvű kifejezést, hogy mikor pl.a tanár azt kérdezi, hogy "meg tudnád mondani mi a különbség...." akkor ez azt jelenti: Mondd meg, mi a különbség...

És így tovább, végighaladva a szokásos szófordulatokon.

Talán egy nagyon jó képességű gyerek azt is megérti, hogy ha az ő értelmezése szerint valami nagyon furcsát esetleg ijesztőt mondtak neki "szegezd a táblára a szemedet!" akkor ez talán mást jelent, mint amit ő gondol. És meg lehet vele beszélni, hogy ilyenkor mit tehet. Mikor lehet visszakérdezni, mikor figyelje inkább, hogy mit csinálnak a többiek.

2020. jan. 8. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ezt fejlesztik, a gyógypedagógus elvileg tudja. De otthon is magyarázz el neki mindent apróra, mi mit jelent, sok szólás-mondást, ami nekünk egyszerű.
2020. jan. 8. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Bár nem autista a fiam, hanem ADHD-s, kisebb korában nála is volt ilyen probléma. Én annyit csináltam, hogy ha valahol (tévében, ismerősöktől, mesekönyvből, vagy akár tőlünk, szülőktől, amikor egymással beszéltünk) hallott valamit, ami nem szó szerint értendő, azt rögtön elmagyaráztam neki. A vicceket, humoros megjegyzéseket is ugyanígy. Sokat javult mostanára, a viccek kifejezetten érdeklik, próbálja őket megtanulni. Az mindig zavarta, ha valamit nem ért, főleg, ha mások jót derülnek rajta.
2020. jan. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Szerintem elég nehéz, mert szó szerint értve is lehet többféleképpen értelmezni egy-egy dolgot. Mondjuk nekem sose segített senki ilyesmiben, nem kaptam fejlesztéseket. Kisebb koromban még szóltam, ha nem értettem valami kifejezést vagy utasítást, de erre mindig azt kaptam válaszként a szüleimtől, hogy "dehogynem érted, ne tettesd magad hülyének", megmagyarázni viszont nem magyaráztak meg semmit, legfeljebb sokadszori kérésre úgy, hogy közben éreztették velem, hogy mekkora selejt vagyok, amiért "úgy teszek", mintha nem érteném. Egy idő után emiatt inkább leszoktam a kérdésekről és mindig a neten szoktam utánanézni kifejezéseknek. De olyan helyzetekben, amikor nem lehet rákeresni, pl. munkahelyi utasításoknál elég nehéz, van is miatta elég sok gondom rendszeresen. Azt nem tudom, hogy ha kaptam volna bármiféle fejlesztést, akkor jobb lenne-e a helyzet. Felnőttként kaptam amúgy diagnózist is, gyerekkoromban a szüleimet egyáltalán nem érdekelték a nehézségeim.
2020. jan. 13. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!