Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Meghalt a nagymamája, azóta...

Meghalt a nagymamája, azóta fél egyedül maradni nagyszülővel. Mit tegyünk?

Figyelt kérdés

Másfél éve tragédia történt a családban, meghalt anyósom, az akkor 6 éves kislányom nagymamája.

Kislányom nagyon szerette a mamát, sokat voltak együtt, csak pár háztömbnyire laktak a papával, ezért a két nagyszülő sokat vigyázott a lányunkra. (Én is, férjem is sokat dolgozunk sajnos.)

Az a szörnyű, hogy anyósom úgy halt meg, hogy éppen kettesben voltak együtt a lányommal a házban, ő vigyázott rá. A nagypapa elment a város másik végébe kertészkedni, mama otthon maradt a kislánnyal. Lányom elmondása szerint a mama egyszer csak leült a földre, szólt, hogy rosszul van, és kérte az unokáját, hogy szóljon a szomszédoknak.

Mire a szomszédok átjöttek, a mama már eszméletlen volt, de szerencsére ezt kislányom már nem látta, mert a szomszédasszony ezután nem engedte vissza a lakásba (szerencsére). Hívták a mentőket, szívroham, nem tudtak segíteni rajta.


Kislányomat természetesen szörnyen megviselte az eset. Elment egy délutánra a mamához, játszottak, együtt főztek... majd vége. Másfél év telt el, és még mindig sokszor jön át sírva éjszakánként a mi szobánkba.

Ami a fő problémát okozza, még mindig: kislányomnak két nagyszülője maradt: férjem édesapja és az én anyukám. (Apukám már a lányom születése előtt meghalt). Mindkét nagyszülő egyedül él. Nagyon szeretik a kislányt, a gyerek is őket, de anyósom halála óta egyszerűen nem mer velük egyedül maradni (tehát ha senki nincs a házban, csak ő és a mama/papa). Ha ott akarjuk hagyni, ordít, bömböl, már többször elmondta nekem, hogy azért fél, mert biztos a többi nagyszülő is úgy fog meghalni, hogy ő van vele kettesben.

Most első osztályos az iskolában, és csak azért írattam be a napközibe, hogy megoldott legyen a délutáni felügyelete, amúgy sem a napközis tanár, sem az iskolai napközi rendszere (szinte semmi játék, kizárólag tanulás délután is). A nagyszülők szívesen vigyáznának rá, de kislányom erről hallani sem akar, inkább a napközi. Hagytuk már ott egyedül a nagyszülőknél, de végig sírt és már akkor bepánikolt, ha a mama/papa kiment a szobából, és rohant utána....


Van egy nagyon jó barátnőm akit kislányom is ismer, ő pszichológus. Megkértem már párszor, hogy beszélgessen el a lányommal, nem hivatalos keretek között, csak hogy kicsit oldódjon. A kislány a témáról egy szót sem hajlandó mondani neki. Érdemes lenne így elvinnem másik, "fizetős" pszichológushoz? Idegenekkel nagyon félénk, barátnőmmel jól kijön, de még vele sem beszél róla.


Majd biztos elmúlik, mindenki ezt mondja... valamikor... de addig nagyon rossz így ez a helyzet... valakinek hasonló tanácsa, tapasztalata? Köszi!



(Jó hosszú lett, azért remélem lesz, aki elolvassa.)


2011. máj. 27. 10:42
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Szegény kicsi lány. Majndem elsirtam magam:-( Idővel jobb lesz,de egy pszichologushoz,aki kivülállo,nem ismerős érdemes lenne elvinni,lehet jobban megnyilis mint a te barátnődnek!
2011. máj. 27. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
83%
Szerintem pszichológushoz mindenképp vidd el, az biztos, hogy nem fog rögtön megnyílni, de érdemes kitartó lenni, nehogy kihasson a későbbi, esetleg felnőtt életére, sok sikert és gyógyulást a kislányodnak!!!
2011. máj. 27. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Én is csak javasolni tudom a kívülálló szakember igénybe vételét. Hidd el, nem rögtön ezzel a kérdéssel fog nyitni, s ha jó szakember, így vagy úgy ráveszi a beszélgetésre.

Mindaddig azonban, amíg a szakember nem javasolja az ellenkezőjét, még csak a lehetőségét sem említeném a lányodnak, hogy bármikor is kettesben maradhat valamelyik nagyszülővel.

2011. máj. 27. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Szegényke :(

Szerintem nem a kislánynak kell erről beszélni, hanem nektek, szülőknek kellene mesélni neki a halálról, és arról, hogy milyen ügyesen viselkedett akkor, milyen bátor volt, a nagymama biztos mosolyog, ha látja odaföntről, stb. Azt is el tudom képzelni, hogy bűntudata van, magát hibáztatja az esetért, a gyerekek hajlamosak mindenért magukat okolni. Szóval beszélni kell neki arról, hogy mi is történt, akkor majd megnyílik ő is. De nem egy idegennek, hanem nektek, a családjának.

2011. máj. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Gyermekpszichológus kéne nektek. Merre laksz? Talán tudok ajánlani, ha gondolod.
2011. máj. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

11:55-ös jól írta szerintem. magát hibáztatja, amiatt, hogy meghalt a nagymamája.

nem vagyok vallásos, ezért ezt az utat nem tudom javasolni.

pszichológus vélhetően hosszú hosszú idő után eredményt hozna.

nagyon nehéz ügy, komolyabbra fordult mint hitted, gondolom.

kezdj el vele foglalkozni.

őszinte részvétem.

2011. máj. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Polcz Alaine nagyon jó könyveket írt a témában, már hogy a gyerekek és a halál kapcsolatáról. Érdemes lenne utánanézned a könyvtárban!
2011. máj. 27. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Szia. Szerintem mindenképpen vidd el pszichológushoz, de csak olyanhoz, aki ismert a szakmájában, vagy sokan dicsérik. Ezt azért mondom, mert magam is sok pszichológusnál voltam kicsi koromban, és nagyon sok van, aki egyszerűen nem tud mit csinálni, nem jön rá a megoldásra, és kitalál vmit (én olyat is ismertem, aki kitalálta h én mittom én attól félek, hogy meg akarnak ölni, pedig csak szimplán nem éreztem jól magam az oviban, mindegy) - lényeg az, hogy egy ügyeshez. de ez ne rémítsen meg, én gyerekként, és idősebbként is úgy látom, egy rokon/ismerős előtt nehezebb megnyílni. én legalábbis nem tudok, sose tudtam. ha veled nem beszél a problémáról, akkor idegennel kell.
2011. máj. 27. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%
Én is,akár az előttem válaszolók-és mint 2 gyerekes anyuka-a gyermekpszichológust javasolnám.Előbb utóbb megnyílna neki a Kicsi.Nagyon nehéz terhet cipel,segíteni kell Neki letenni...
2011. máj. 27. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
83%
Lehet, hogy bűntudata van, mert nem tudta időben áthívni a szomszédokat. Én is fizetős pszichológushoz vinném. Egy-két alkalom után látod, hogy hogyan hat a kislányra.
2011. máj. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!