Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Elfog valaha indulni a lányom...

Elfog valaha indulni a lányom a szobán kivül is egyedül?

Figyelt kérdés
Van egy 18 hónapos kislányom corpus callosum hiánnyal született.És nem rég felfedeztem hogy egyedül is képes felállni ugy hogy a földröl.És el is indul egyik pufftól a másikig.Viszont a konyhába még nem mer de az utcán se.Hogy probáljam megtanitani neki hogy ne féljen az ucán elindulni?
2011. júl. 25. 13:03
 1/5 anonim ***** válasza:
12%

Mondjuk magyarázd el neki, hogy nem lesz ott sem semmi baja!

És fogd hátulról a 2 kezét!

2011. júl. 25. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
67%
Ha a lakáson belül, egy bizonyos távon önmagától,biztonsággal közlekedik, akkor szerintem hagyd őt a saját tempójában megtanulni, hogy a konyha, és az utca is "járható". Rá fog jönni, hidd el. Egy járni tudó gyerek, előbb-utóbb mindenhol képes lesz erre a mutatványra.
2011. júl. 25. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
86%

Kedves elő!Szerintem Neked fogadlmad sincs miről is ír a kérdező!

Kedves 2.!Attól,hogy otthon jár,még nem "profi".Itt van egy kis "ízelítő" az anamnézisből:

Mi az a corpus callosum?

2008.01.21. 16:50 muzsa

Na, csak tőmondatokban, egyszerűen, amennyire lehet:


A corpus callosum, azaz kérgestest, azaz CC a két agyféltekét összekötő rostköteg. Több, mint 200 millió idegszálból áll. A CC segítségével "kommunikál" a két oldal egymással, másrészt a CC koordinálja a két oldal "munkáját". Például (és majd még nagyon sok példát hozok) a mozgáskoordinációhoz vagy komplex információk kezeléséhez, megemésztéséhez nagyon fontos, hogy kinőjön az ember CC-je. A CC a terhesség 12-16. hetében fejlődik ki, az első harmad végefelé. A születés után a már kifejlődött corpus callosum "tökéletesedik", egészen a kamaszkorig. Úgy 12 éves kor körül már alapvetően úgy működik, mint felnőtt korban fog.


A corpus callosum hiánya


A CC hiány születési rendellenesség, amit régebben igen ritka betegségnek tartottak, ma viszont már vannak olyan számítások, amelyek szerint 1000 emberből hétnek nincsen kérgesteste. Nem a számuk növekszik persze, csak bejött a képbe az anyák fő paraforrása, az egyébként baromi hasznos ultrahang, amivel már magzati korban ki lehet deríteni azt, ami korábban esetleg titok maradt egy életen át. Van persze egy másik iskola, amely szerint 1 millióból 5 embernek hiányzik a CC-je, hát nem tudom, melyik adat tegyen engem boldogabbá...


A terhesség huszadik hete körül már látszik a hűlt helye a CC-nek. Elvileg. Nekem csak a 28. héten derült ki, hogy I agyi oldalkamrái tágabbak a kelleténél, ami, mint két héttel később megtudtuk, indirekt jele lehet a CC-hiánynak. A 18. héten, majd a 24. héten voltam előtte ultrahangon, és akkor még azon kívül, hogy fütyije van Júliának, semmi különöset nem fedeztek fel az orvosok. A tág oldalkamrákat persze okozhatja más is, pl. valamilyen elzáródás az agyban, ami nem engedi, hogy elfolyjon az agyvíz (ez a vízfejűség, azaz a hidrokefália). De a kamrák cseppszerű formája, meg az, hogy mindkettő tág, a CC-hiány irányába terelte a dolgokat. Onnantól kezdve kéthetente mentünk ultrahangra, hogy a kamratágulatokat ellenőriztessük - ha progresszív a folyamat, akkor az agyban lévő túlnyomás kialakulása amitt muszáj beavatkozni, azaz megindítani a szülést és megműteni a babát. A tágulatok nem nőttek, aminek örültünk, de továbbra is a CC hiányára gyanakodott mindenki. Az külön fejezet lesz, hogy mit éreztem mindeközben én, vagy inkább egy fél regény. De előbb a száraz tények.


Ha nem is a terhesség alatt, de a gyerkőc első két éve során ma már kiderül, ha nincs corpus callosuma. Vagy így, vagy úgy. Mert a tünetek nagyon változatosak: a semmitől a mindenig bármi megtörténhet. Van, akinek a szülei kizárólag egy ultrahang leletre támaszkodva aggódják halálra magukat, hogy ha nem fordul meg időben a gyerek, akkor ez már az. Másoknak pedig sajnos már a baba születésétől kezdve szolgáltatja a természet az egyértelmű jeleket. (Ld. később.) De leginkább abba kell belenyugodni, hogy az ember sose lehet nyugodt.


Miért nincs, ha nincs?


A CC valahol a terhesség 5. és 16. hete között kezd el kifejlődni. Vagy nem. Hiába is keresnénk egyetlen biztos okot arra, hogy végül miért nem fejlődik ki. Sok tényező együttesen játszhat közre. Pl.:


fertőzések, vírusok (mint pl. a rubeola)

kromoszomális (genetikai) rendellenességek

mérgezések (mint pl. az alkohol hatására kialakuló magzati alkohol szindróma)

ciszták (amik megakadályozzák a CC növekedését)

Én nem tudom az okát, hogy miért történt ez a gyerekemmel. Nem is hiszem, hogy ezen a ponton fontos lenne (kivéve, ha alkoholista lennék, mert akkor asszem a második gyerek előtt leszoknék a piáról.) De azt tudom, hogy a corpus callosum nem nő ki, még ha mi vittük volna el a lottóötöst, akkor sem tudnánk neki növeszteni egyet. Együtt kell élni a hiánnyal. Nekem, I-nek, I apjának, a családunknak, a barátainknak. El kell fogadnunk, hogy I nem fog "meggyógyulni".


Tünetek


Legelőször is a legfontosabb: egy csomó CC-hiányos ember egészséges. Vannak teljesen tünetmentes, normális, átlagos szellemi képességekkel élő CC-hiányosok, és vannak, akik súlyosan retardáltak. Vannak kutatók, akik azt állítják, hogy a CC hiány olyan, mint egy a természet által előállított hasított agy, ahol a két agyfélteke egymástól függetlenül működik. De vannak olyan gyerekek, akiknek hiányzik a corpus callosuma, a két oldal mégis kommunikál egymással. Az agy ugyanis igencsak redundáns szerv, a problémás területek működésébe besegíthetnek a túlkínálatban lévőagysejtek, kompenzálhatják a hiányt. Nincs két corpus callosum hiányos gyerek, aki hasonló tüneteket produkálna, így aztán elég nehéz bármit mondani arról, milyen tudással rendelkezik majd az, aki CC nélkül született.


De azért vannak jellemző tünetek, persze. Az MRI vagy a koponyaultrahang például kimutathatja, hogy a CC hiány miatt:


a harmadik agykamra magasan van

egymástól távol elhelyezkedő, párhuzamos, csepp formájú oldalkamrák

ciszták és/vagy lipómák találhatóak az agyban

high riding third ventricles

medial impingement of the Probst bundle on ventricles

pointed frontal horns

a hippocampus nem teljesen, vagy rosszul fejlődik ki

Mi ebből kettőt nyertünk meg, az oldalkamrák hátsó szarva tág és csepp alakúak, valamint a hippocampus malrotatio nevű dolgot. (Amit nem fordítottam le, azt nem tudom szépen lefordítani, úgyhogy javaslatokat kérnék.) Tünetek folyt.köv.


I épp a babakocsiban horpaszt, nem volt könnyű menet elaltatni. Többmenetes maratoni szoptatás, sikertelen tologatások után forgolódta magát végül álomba. Bár ma reggel ébren sem volt neki könnyű: újabban minden második percben hasra fordul a hátáról, hason viszon utál lenni. És bőg. Na de akkor mi készteti mindig arra, hogy forduljon? Láthatatlan mágneses erő? A csakazértis? Vagy ennyire optimista? Bízik benne, hogy egyszercsak jobb lesz? Kitől örökölte ezt?

Egyébként már egy hónapja tudja ezt a fordulás dolgot, ami eléggé jó, lévén ma se lenne még időszerű. Ő meg akkor 4 hónapos volt. Egészen pontosan egy 1 hónappal korábban született koraszülött négyhónapos (vagy hogy kell ezt mondani.) Kis örömök az életben. Viszon a sokkal könnyebb hasról hátrafordulást, amihez lényegében csak félre kell bólintani és már dől is az ember, egyáltalán nem tudja. Na és ezt kitől örökölte? Hogy mindig inkább a nehezebbet?

Aktuális para: tapsolok, szólongatom, halkan, majd ordítva, és nem fordul oda. (Viszont ha meghallja akármilyen messziről, hogy bekapcsolom a fényképezőgépet, azonnal felkapja a fejét, hogy hova kell pózolni:)

Aktuális büszkélkedés: pár perc alatt letolatott a földre rakott takaróról, miközben nagyon nagyokat pucsított. (Ráadásul a feneke észveszejtően szép.)

2011. júl. 26. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Mi a helyzet veletek utolso válaszoló?
2018. ápr. 8. 06:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Sziasztok! Engem is érdekelne ez a dolog!

Az én babámnál is ez van, a neurológus doktornő is megerősítette, hogy van, akinél semmi hiány nincsen ebből.

2018. nov. 1. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!