Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Normális, hogy egy 5 éves...

Normális, hogy egy 5 éves olyat mond, hogy nem akar élni, nem akart volna megszületni?

Figyelt kérdés

5 és fél éves a lányom, kettesben élünk születése óta. Ma délután a kocsiban, mikor leparkoltunk a ház előtt, csak úgy a semmiből azzal jött, hogy ő nem akar élni. Semmi pátosz, semmi nyafogás, csak a száraz kijelentés. Kérdezem: ezt hogy érted, meg akarsz halni? Erre ő: nem akarok meghalni, hanem nem akartam megszületni. Jobb lett volna, ha meg se születek. Erre én: miért érzed így? Ő: Mert olyan nehéz az élet. Mondtam neki, hogy néha igen, de közben nagyon is klassz, pl. azokban a pillanatokban, mikor egymáshoz bújunk (és itt magamhoz húztam kedvesen - amúgy bújós természetű). Azt mondta hát igen, és ennyiben maradtunk. Egy perccel később arra kért, hadd ne kelljen egyedül aludnia. Most zajlik a külön ágyba szoktatása, ás utálja. Nem tudom, hogy a különalvásnak és a nem akarok élni hangulatának van-e köze egymáshoz. Esetleg arra tudok még gondolni, hogy talán túlságosan beavatom a felnőtt problémákba, pl. pénzügyek, magánélet, ilyesmi. Az ő szintjén mindig megbeszéltem vele a dolgokat. Apám szerint inkább az a baj, hogy lobbanékony vagyok, mert neki arról panaszkodott a lányom, hogy túl sokat kiabálok vele. Anyám szerint biztos a tévéből hallott valami hasonló szöveget (nekünk nincs tévénk, csak nekik).

Amúgy gyakran kérdezgeti a lányom, milyen volt, amikor megszületett: nem magára kíváncsi, hanem arra, hogy ki volt ott, mit csináltunk, mit gondoltunk, mit éreztünk. Szereti hallgatni, amikor arról beszélek neki, hogy mennyire nagyon vártam őt, és milyen boldog voltam én is, meg az apja is, amikor a világra jött. Szóval kifejezetten igényli, és meg is kapja a pozitív megerősítést. És ma mégis jött ezzel a nem akartam megszületni dologgal... Nem értem. Már az is sokkolt, amikor néhány hete bejelentette, hogy ő nem akar gyereket, soha. Most meg ez... Valamit nagyon elbaltázhattam... Vagy ez normális? Más gyerekek is kifejeznek ilyesmiket? Mondjatok valami okosat!


2014. aug. 25. 04:10
 1/10 anonim válasza:
84%
Esetleg nem láthatta/hallhatta valahol, hogy hogyan születnek a gyerekek? Mert lehet, hogy attól ijedt meg annyira hogy ő sem akar szülni és megszületni sem akar(t volna)...
2014. aug. 25. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nem jó hogy beavatod magánéleti problémákba..mert itt lehet h valamit összekombinál. Nem írod hol van az apja-lehet h miatta is kérdezi a születését!? Lobbanékony vagy,lehet h kicsúszik olyankor a szádon vmi..mert a "nehéz az élet" tőled is származhat..akár úgy is hogy nem.mondod,csak a viselkedésedből érzi úgy. És ismét kérdés-mi van az apjával? Hibáztathatja magát valamiért..de én elvinném pszichológushoz hátha meglátja az okokat. Mert egy 5éves szájábol egy olyan szomorú. Amugy azt hogy -nehéz az élet-az enyém is mondta-apjátol néha mást sem hall..mártirfejjel beszél arrol hogy dolgozni kell..stb.(persze már különélünk).
2014. aug. 25. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem normális.

Próbáld meg kihagyni a magánéleti gondokból, ő még gyerek, hagyd is meg annak. Én belecsúsztam ebbe a hibába, túl sokat tudott, látott, hallott. Szerencsére hamar megtaláltam a páromat és sikerült meghagyni a gyerekszerepet neki. (Kialakult a klasszikus családmodell.)

2014. aug. 25. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Nem, nem hiszem, hogy maga a szülés riasztotta el. Azt mondta, azért nem akar gyereket, hogy majd csakis a szerelmével lehessen. (Most épp nagyon szerelmes az oviban.) Még ha néha így is gondoltam, sosem éreztettem vele, hogy ő gátja lenne az én életemben párkapcsolatok kialakításának és megélésének, de ez alapján úgy tűnik mégis annak érzi magát. A nővérem erre azt mondja, hogy csak realista és okos.

Az apjával a terhesség alatt mentünk külön, havonta kb. egyszer-kétszer látják egymást egy-két órára. Noha ez nagyon kevés idő, a lányom szereti őt, az apa meg viszonylag jófej a találkozásaikkor.

A nehéz az élet szólás nem tőlem ered, bár a viselkedésem valóban utalhat rá, én sem érzem túl jól magam a bőrömben mostanság. A pénzügyi gondok csak akkor jönnek elő köztünk, amikor valami olyasmit szeretne, amit nem vehetünk meg. Szeretném, hogy értse, nem puszta szemétségből nem kapja meg, hanem mert vannak anyagi határaink, amiket ha átlépünk, alapvető fontosságú dolgokban fogunk hiányt szenvedni. Amúgy jólétben él: többhetes nyaralás, lovaglóórák, barbik, legók, menő ruhák, mindent megkap, csak neki semmi sem elég, mintha semminek sem tudna örülni. A magánéletem tekintetében talán túl leplezetlen vagyok vele, valóban. De nem is tudom... Egy anya is lehet néha szomorú, nem? Nem minden magányos anyuka gyereke kezdi rá, hogy bár meg se született volna, nem?

2014. aug. 25. 14:30
 5/10 anonim ***** válasza:
Valahol olvastam hasonlo esetröl.Szintén az volt a gond hogy felnőttként kezelte a lányát és nem gyerekként.Ő csak annyit lát belőled,hogy anya gondterhelt,és már ilyennek látja az életet.Keress lehetöséget,hogy barátnöje legyen,akivel gyereknek érezheti magát,babáznak,játszanak stb.Legyen sok pozitiv élménye,hogy milyen jót játszottak és mesélje el neked.Amúgy meg fogadj meg egy tanácsot:Te változz,és a lányod is fog változni!Ha találsz egy társat aki szeret téged és te is őt,szóval ha belép a szerelem az életedbe,a lányod is sugározni fogja a te boldogságodat!
2014. aug. 30. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tényleg legyél pozitívabb, mert a te lelkiállapotod nagyon is kihat a lányodra.


Egyébként én is ilyen volta, már kicsi koromban is sokat mondogattam, hogy nincs értelme élni, teljesen felesleges, meg akarok halni, stb. Igaz, ez nálam azért volt, mert 3 évesen meghalt az anyukám, csak ugye éreztem mindenkin, hogy szomorúak (nagymamám depressziós lett, apukám alkoholista, de elég hamar leszokott, mégis féltem tőle). 7 évesen vagdosni kezdtem magam alkalomszerűen, 8 évesen öngyilkossági kísérlet, 13 évesen folyamatossá vált a vagdosás (több, mint 3 évig), illetve további 4 öngyilkossági kísérlet, 15 éves korom óta cigizek, illetve a középsuli elején zugivó is voltam, utána elkerültem 2 hétre egy baromi jó pszichiátriára azóta sikerült hellyel-közzel összeszedni az életemet. De ez nem történt volna meg, ha a családom is segített volna és összetart, nem pedig hagynak engem és a tesómat "elkallódni".


Tényleg fontos egy kisgyereknek, hogy milyen a légkör otthon, és komolyan kell venni az ilyen kijelentéseket. Nálam pl. nem vették, és meg is lett a következménye.

2014. aug. 31. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 papagenou ***** válasza:
100%
én 5évesen "végrendelkeztem" és mindenképp meg akartam halni. de még élek :D (21)
2014. szept. 4. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönök minden választ. Hatos története nagyon szomorú, és ijesztő is egyben.

Kicsit hajlok most a nővérem véleményére, aki szerint túlontúl realista szemléletű a lányom, mivel ma, miután megtudtam, hogy meghalt a nagyapám, sírva fakadtam a lányom előtt, aki rezzenetlen arccal így reagált: "semmi baj, veled is ez fog történni anya." Ez a normális reakció egy 5 évestől???

2014. szept. 4. 18:31
 9/10 anonim ***** válasza:
Hát ez durva. Lehet érdemes lenne egy pszichológussal, mediátorral (én olyannal akadtam össze, aki ötgyermekes, és a gyerek helyzetét a válás során elemeztük, nem pedig hogyan hozzuk helyre az exemmel témát boncolgattuk) beszélgetni, akár a gyerek nélkül.
2014. szept. 4. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Kérdező, az utolsó kommentedtől kiráz a hideg...Ötletem sajnos nincsen.
2014. okt. 8. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!