Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Fogyatékos (down-os) gyermek...

Fogyatékos (down-os) gyermek érzelmi kötődése?

Figyelt kérdés

Elsősorban (gyakorlati) szakemberek véleménye érdekel a következő kérdésemre:

Eszembe jutott egy több évvel ezelőtti eset, amikor pedagógusként ellátogattam egy kis, ideiglenesen megrendezett nyílt klubszerűségbe, melyet két gyógypedagógus, fogyatékkal élő, főleg kisiskolás korú gyermekcsoportja alkotta.


Engem mint külsőst szeretettel fogadtak, pedig sose láttuk egymást, mivel ez tehát egy nyílt foglalkozás ("klub") volt. Tudvalevő pl a down kóros gyermekekről, h az egészséges kortársaikhoz képest átlagosan könnyebben és hamarabb, valamint erőteljesebben hajlamosak kötődni érzelmileg akár egy újonnan megismert személyhez.


A kérdésem az -mind több ember szemszögéből érdekel meglátás-, hogy


- a gyógypedagógus helyesen járt-e el az alábbiakban, valamint


- miért járt el így?


A következőt tette: amikor észlelte a foglakozás végén, h több down kóros gyerkőc érzelmileg és a szó szoros értelmében is el kezdett kapaszkodni belém, akkor határozottan "levakarta" rólam a gyermeket, rájuk szóltak: "nem szabad".


Vajon ha helyesen tette, netán mert ez káros pl érzelmileg rájuk nézve? Talán mert túl erősen hajlamosak kötődni és tudták, mivel nem vagyok a gyerekek pedagógusa, ezért valszeg sose találkoznak velem többé a gyerekek (hiszen az egy alkalmi, nyílt nap szerűség volt), így a későbbi hiányom nagyon megviselné őket? Feltételezem, h ezért tették a gyógypedesek(?)


-----------------


Aki tud, kérem, egy picit kifejtheti bővebben ezt a kérdéskört tágabban is, nevezetesen pl hogyan zajlik le a down-osok pszichéjében az érzelmi kötődés. Én, mivel nem gyógyped vagyok, csak más, vonatkozó tanulmányaimra és a megérzéseimre tudok hagyatkozni, ennél fogva arra gondolok, mivel egy sérült/fogyatékkal élő gyermek lelkileg (is) az átlagnál több nehézségeken, hiányon (sokak általi érzelmi elutasítás, gúny, stb) megy keresztül, ezért az átlagnál jobban értékelik a feléjük jóindulatú, nyílt szívű, gyermekszerető, gyermekekhez értő személyeket, és jobban hiányolják is - jól gondolom?


TALÁN A LEGFŐBB KÉRDÉSEM ennek kapcsán: ha valaha az életben down kóros gyermekkel, v gyermekekkel lenne dolgom, akár pl mint leendő szülő (bár magamnak is kívánok inkább egészséges gyermeket, ha majd születik), nos, HOL AZ OPTIMUM az érzelmi kötődés terén? Meddig hasznos hosszú távra nézve számukra az empátia? Ha túlzott mértékű a megértés, rájuk figyelés, törődés, az lehet káros rájuk nézve? Tehát kell egy bizonyos szigorú határ, hogy segítsük az érzelmi önállóságban is?


Átlagos kisgyermekek neveléséhez jó érzékkel bírok, tehát pl ahhoz képest mennyire más hozzáállás az optimális? (Nyilván egyéne is válogatja, de feltételezem, h van néhány közös vonás a down-osokban, e vonatkozásban is.) Gondolok itt pl ara, h átlagos kisgyermek esetén fontos, h rájöjjön magától, részben rávezessük, hogy nem állandóan, nem folyamatosan "körülötte forog a világ", képtelenség és részben ártalmas is lenne a gyermek számára, ha minden pillanatban teljes érzelmi odaadással tevékenykednénk a gyermekkel, egyáltalán a közösen tevékenykedni "nem használ", amennyiben az állandó jellegű; pl "le kell tudni kötnie" magát a gyermeknek egyedül is, egyedül játszva, stb, valamint az ön-nyugtató mechanizmusuk is akkor alakul ki megfelelően -ezáltal ennyivel kevesebb felnőttől való függés alakul ki-, ha olykor önállóan tevékenykedik, tehát nem szerencsés, ha mindig a felnőtt vigaszától, törődésétől függ (persze attól még minimum "fél szemmel" általában rajta kell legyen a szemünk, ha pl a konyhában dolgozunk), pl ezért is jellemző az ujjszopás (részben meg ugye a túlélő szopó reflex mint ösztön maradványa is ez).


Szóval mi az optimális érzelmi hozzáállás, fogyatékkal élő gyermekekhez, h hosszú távon ne tegyek kárt bennük ilyen-olyan függések kialakításával, vagy más negatív hozzáállás miatt? Átlagos kisgyermekek esetén, úgy vélem, általában megfelelően érzem az optimumot. Down-osoknál fogalmam sincs, alig töltöttem még időt fogyatékkal élőkkel.



2014. dec. 9. 17:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia! 13 éve dolgozom fogyi napköziben, és imádom. A véleményem az, hogy úgy kell velük bánni, mint a normális emberekkel, el kell nekik mondani -lehetőleg persze egyszerű mondatokkal - hogy mi fog történni, meddig vagyok itt, mit csinálunk, de ez sem különbözik igazán attól, ahogy egy kisebb gyerekkel beszélnél.

Az erős kötődés valóban jellemzi őket, illetve ez inkább a szeretetüket a mai normákhoz képest jelentősen korábban kommunikálják, de ha már nem vagy ott az sem különösebben töri össze őket. Mivel nincs annyi kapcsolatuk a világgal, mint nekünk, akik szabadon járunk szórakozni, váltunk iskolát, munkahelyet, utazunk, stb, a kevés személyes kapcsolatukat elég intenzíven élik. Pl az a csoport amiben voltál, és adtál nekik valamit (de legfőképpen az idődet) tutira emlékszik rád, és ha ismét találkoznátok már a nyakadba ugranának, a viszontlátás öröme miatt. Viszont, mikor elmész, nem akadnak ki, de néha megkérdezik hogy mikor jössz megint. Nálunk még a nembeszélő is meg tudta kérdezni hogy mikor lesz megint pl bábozás. Egyszerűen felállt és nekikezdett a szobát a bábozáskor berendezett formára igazítani. Egy árva szót nem szólt sosem, de amikor elmondtuk, hogy ma nem lesz műsor abbahagyta és segített visszapakolni (persze másnap volt bábozás :)).

A lényeg a normalizáció. Nem kell több, és nem kell kevesebb sem, mint amire szüksége van. Az, hogy a gondozók levakarták rólad a srácokat inkább az lehetett, hogy van, aki számára terhes ez az ölelgetős szeretet, és téged akartak kímélni. Mivel sok Down-os ember nehezen beszél, ezért azt, hogy megköszön valamit, vagy hálás ölelgetéssel fejezi ki. Ráadásul ezt egy életen keresztül megerősítjük bennük, hiszen Pl reggel odajön, megölel - azt mondja ezzel, hogy "szia, itt vagyok, jó reggelt" - és én is megölelgetem, mert olyan jó reggel munkakezdésre egy ölelést kapni :). Eszem ágában nincs letiltani, hárítani, és jóreggelt kívánva elvonulni kávézni. Gábor viszont ettől azt gondolhatja, hogy ezt kell csinálni mindenkivel. Ő nem tesz különbséget. ..... Regényt lehetne írni, nem folytatom, szerintem érthető

Ha úgy hozza a sors, hogy sérült gyereket fogsz nevelni, abba folyamatába kell majd beletanulni. A Down kóros emberek sem egyformák, mindenki önálló személyiség, akinek a tehetsége kibontakoztatását segíteni kell, meg kell neki adni a tiszteletet, és szeretni kell. Mint akármelyik másik embert. Lehet, hogy ehhez változatosabb eszközökre van szükség, jobban kell rá figyelni, de ehhez a mi nyitottságunk kell, és akkor mindenki jól érzi magát abban a kapcsolatban. Szerintem.

2014. dec. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

ja és valamit kifelejtettem. Ha találsz olyan helyet, alkalmat, ahol együtt tudsz lenni alkalmanként sérült emberekkel, és szívesen is találkoznál velük, akkor menj nyugodtan. Örülni foglak neked. Mindegy, hogy mit csináltok: beszélgettek, játszotok, kertészkedtek, fotóztok... az együttlét a lényeg. Persze ezek általában intézményi keretek között lehetséges alkalmak, és az intézmények ilyen téren nem mindig egyformán fogadó képesek, de ha elutasítóbbak, akkor keress másikat. Nálunk több önkéntes is van, és évek óta járnak találkozni. Ki sűrűbben, ki ritkábban, de a srácok változatlan lelkesedéssel vannak velük.

Mégegy dolog ezzel kapcsolatban - tud az önkéntes teher lenni: ha kritizál, ítélkezik, ha erőszakos, ha segítésével túlzásba esik, és nem hagyja Pl elvégezni a feladatát az embernek, akinek segít, ha nem figyel és csak a maga tervét akarja megvalósítani... sorolhatnám. Az a jó, ha az önkéntes, az intézmény és a srácok összhangban vannak.

2014. dec. 10. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 DownBaba ***** válasza:

Nem azért "vakarták le" rólar a Down-szindrómás gyerekeket, mert érzelmileg káros lenne rájuk az ölelgetés, hanem mert a mi kultúránkban nem megszokott, hogy idegenek vagy egyszer találkozott emberek egymás nyakába ugranak és a DS gyerekeknek is meg kell tanulniuk a kulturális normákat. A nagyon ölelgetőseknek meg kell tanítani, hogy ennek nem mindenki örül. Én családban élő Down-szindrómás gyerekeket ismerek, rájuk nem jellemző, hogy túlzottan ölelgetősek maradnának. Sokan ölelgetősek, de kb. a normális határokon belül :)


Nekem a kötődésről egészen más tudásom és véleményem van, mint neked. Szerintem a kötődés olyan, mint a táplálás: éheztetéssel nem múlik el az éhség, csak azzal, ha enni adunk. Vagyis a gyereknek kezdetben nagyon közeli, válaszkész gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy biztonságot tudjon kiépíteni magában és el tudjon távolodni. Nem azzal tanul meg leválni, hogy noszogtatjuk a leválásra, hanem azzal, hogy mindig ott vagyunk, ha szüksége van rá és ebből bátorságot tud meríteni a leváláshoz. Azok a gyerekek, akikről így gondoskodnak, többségében biztonságosan kötődőek lesznek, ami azt jelenti, hogy biztonságban érzik magukat és el mernek távolodni. Pl. másfél éves kor körül ha ott van az anyjuk, nem lógnak rajta, ha nincs ott, sírnak utána. Aki nem kap elég gondoskodást, közelséget, azok közül sokan egyszerűen "nem laknak jól" és csimpaszkodóak vagy elutasítóak lesznek (nem ritkán a kettőt felváltva). Szóval pontt azért fog a felnőttől függeni, mert nem kapta meg a támaszt, nem azért mert túlzásba vitték a támasztást :) Olyan kultúrában, ahol az a norma, hogy közösen tevékenykednek (persze nem a felnőtt kezd a gyerek játékába beszállni, hanem a gyerek vesz részt a felnőttek tevékenységében, pl. az anyja hátára kötve), a kötődési mintázatokat vizsgálva arra a megdöbbentő eredményre jutottak, hogy alig van, aki nem biztonságosan kötődik, míg az amerikai-európai "civilizált országokban" végzett vizsgálatokban ez az arány jóval alacsonyabb (most nem találom az adatot, valahol 70% körülre emlékszem). A biztonságos kötődésnek pedig nem csak gyerek korban van jelentősége, hanem a párkapcsolattól az egészségen át a mentális teljesítményig szinte minden lényeges emberi dologban.


Ráadásul azt is megmérték, hogy azok a "jó gyerekek", akik egy évesen nem sírnak, ha anyjuk eltűnik, és nem reagálnak különösebben a visszatérésükre sem, ugyanolyan stresszt élnek át, mint akik sírnak, csak már megtanulták, hogy az érzéseiket nem érdemes kimutatni, mert nem kapnak rá adekvát reakciót. Tehát nem az önnyugtatást tanulták meg (a stresszhormonjaik ugyanúgy megemelkednek) hanem azt, hogy nem érdekelnek senkit.


A DS gyerekekre visszatérve ez kb. így működik náluk is. A családban felnövő, meleg gondoskodásban részesülő DS gyerekek sokkal kevésbé lesznek csimpaszkodósak, de nekik is meg kell tanulniuk, hogy idegeneknek nem ugrunk a nyakába, bármilyen szimpatikusak is. Általában az érzelmeiket direktebben mutatják ki, az örömüket és a bánatukat sem "gondolkodják el", hanem spontánabbul reagálnak. Persze embere meg helyzete válogatja, hogy ez konkrétan hogy néz ki.


A többiben csatlakoznék az előző válaszadóhoz: ne a Down-szindrómát nézd, hanem az embert :) Viselkedj úgy, ahogy az emberekkel viselkedni szoktál, ahogy neked kényelmes, ahogy te magaddal azonosulsz. Lehet, hogy arra szükség van, hogy bizonyos dolgokat konkrétan kimondj, ne várj arra, hogy "észreveszi magát" (pl. hogy neked már terhes az ölelgetés) - ez egyébként nagyon jó tréning, hogy az ember magával tiszábba jöjjön és megtanulja megfogalmazni, mit is érez, mit is gondol.


Találkozóra én a Down Világnapot tudom ajánlani (márc. 21.) ilyenkor az országban többfelé vannak rendezvények, ahol nem downosok és downosok (jellemzően családjukkal) együtt ünnepelnek.

2014. dec. 12. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Az első kettő írónak is, és a 3. írónak is köszönöm szépen a kompetens válaszokat! :)


Az utóbbinak annyit szeretnék elmondani, hogy a kb középső bekezdésed miatt elnézést kérek, hogy feleslegesen írtad, lehet h én fogalmaztam pontatlanul, h egy vonatkozásban FÉLREÉRTETTÉL. :) Semmi gond, csak így elvettem X percet tőled feleslegesen, mert a félreértés folytán írtál egy csomót, te hogyan látod azt, holozz AZT EGYFORMÁN látjuk, idézem az elejét:


"Nekem a kötődésről egészen más tudásom és véleményem van, mint neked. Szerintem a kötődés olyan, mint a táplálás: éheztetéssel nem múlik el az éhség, csak azzal, ha enni adunk. Vagyis a gyereknek kezdetben nagyon közeli, válaszkész gondoskodásra van szüksége ahhoz, hogy biztonságot tudjon kiépíteni magában és el tudjon távolodni. "


Lehet, a félreértést talán ad adta, hogy felvetettem MÁSOK általi, egyben szerintem bizonytalan, akár szükségtelen hozzáállási módokat is, részben mintegy kontrasztként. Elnézést, h dupla annyit "írattam" veled emiatt, lehet h az én hibám.


Tehát én mint pedagógus alapból egészében úg látom, mint amit írtál ennek kapcsán. Akár ide kapcsolhatnánk Freudáltla felvetett orális, anális, genitális fixáció meglátását is, tehát pl ha a csecsemőt nem szoptatta az anyja kellő ideig és/vagy odaadással érzelmileg (esetleg mert túl kevés teje volt), akkor később orális ,tehát szájas függései alakulhatnak ki az egykori csecsemőnek - itt nem részletezem, te is tudod, én is, aki kívülállót érdekel, utánaolvashat. ;) Pl alkoholizálásra, cigarettázásra való hajlam, AVAGY akár egész más formában is testet ölthet, ami szájas, de van, ami ettől függetlenül is jellemző és normális egy szintig, és lehet MINDKÉT véglet mint jellemző (étkezés: bulímia, anorexia).

És igen, ahogyan írod, ha érzelmileg távolságtartó a szülő (Japán nagy része tipikus példa), akkor a későbbiekben a gyengédséget, ölelést jobban fogja az illető hiányolni, egyáltalán az érzelmek adását-kapását, és akár intenzívebb élvezetekkel, pl szexuális perverziókkal (vagy épp akár az egészséges szintű szexuális megélés merev elutasításával, mindent az érzelmekre hegyezve) igyekszik kompenzálni kamasz- ill felnőttkorban.


"A többiben csatlakoznék az előző válaszadóhoz: ne a Down-szindrómát nézd, hanem az embert :) "


Ebben is abszolut egyet értek veled, valamiért e ponton is félreértettél, de sebaj. ;) Sok olyat írtál te is, ami nekem új, főleg a Down-osok kapcsán, amit mindkettőtöknek köszönök! :) Egyébként enyhe szinten fogyatékkal élő kisgyermekekhez remek érzékem van, azt tapasztaltam eddig, és -amikor épp nem irigy szakember reagált-, spontán kifejezték ez irányú elismeréseiket más, szintén hozzáértő, és laikusok is. (Olykor irigy szakemberek is, erre most nem térek ki, de utólag mások meglátása szerint irigységből eleinte elismertek engem ezért egyesek, majd, idővel "betartottak" nekem, szakmai féltékenység okán).


Nem egyszer sikerült ösztönsen, és részben tudatosan ráéreznem és kiviteleznem, hogy kisgyermek ki tudja játszani magából az aktuális frusztrációját, szorongását, stb., és katartikusan feloldódott, megélte, ami nyomasztotta a gyermeket (ezt ugyebár főleg saját maguknak köszönhetik, mert ezen ösztönös önterápiás képessége a kisgyermekeknek adott), de kellett hozzá ösztönös ráérzésem ,és játékának tudatos irányítása, a feloldódás, katarzis esélyére nézve, amit több esetben sikerült kiváltanom kisgyermekekből - ösztönösen megélik a szorongást, és kompenzációjuk által,. vagy ás módon meg is oldják az adott érzelmi problémájukat - némi felnőtt segítséggel, kis rávezetéssel, játék formájában, adott esetben velem (épp várépítés, vagy babázás, mikor mi, amit magától csinál)


ÚGY , VONATKOZÓ KÉRDÉSEM HOZZÁTOK IS:

Ha nyílt, hétköznapi terepen, pl köztéren egy down-os leül mellém, nem szokványos szociális megnyilvánuásával, akkor mi az ideális, mit tegyek? És , ha van időm, nyitott lennék rá, de mivel nem ismerem még jól e szindrómát, vannak (talán indokolatlan) aggályaim, pl nem fog-e túlzottan kötődni hozzám, ha nyitott leszek rá? Bár részben erre írtatok választ, de még mindig vannak bizonytalanságaim erről. Pl ha felnőtt down-osról van szó? Valamint hogyan reagáljak a túlzott bizalommal fűtött érintéseire? És ha pl egynemű velem? Eljön mellettem egy ismerős, mondván, hogy "netán homoszexuális lettem", hogy egy férfivel hosszan ölelkezem, meg fogja a kezem, stb?? Tehát ezt kívülállók félreérthetik, hacsak nem jönnek rá, h down-os az illető.

2014. dec. 12. 14:26
 5/14 A kérdező kommentje:
Elnézést elírásaimért! Sietve írtam.
2014. dec. 12. 14:27
 6/14 A kérdező kommentje:

"amikor épp nem irigy szakember reagált"

EZT NEM RÁTOK ÉRTEM! NEHOGY EBBŐL IS FÉLREÉRTÉS LEGYEN! ;)

Ami nem új számomra az írásotokban, az hasznos, és még egyszer köszönöm, számos, lényeges újat mondtatok nekem, kompetenciátok, tapasztalataitok által! :)

2014. dec. 12. 14:31
 7/14 A kérdező kommentje:

Még annyiból PONTOSÍTOK, h átlagos emberek esetén amúgy nincs gondom egyneműek között se a (hosszas) ölelkezéssel, puszta barátság(osság) (vagy pl vérrokonság) okán ADOTT. BIZONYOS ESETEKBEN, de kell legyen értelmezése egymás metakommunikációs jeleinek (down-os általában nem érez rá erre kellő szinten) és kell legyen valami közös pont, és lehetőleg némi előzmény, és kölcsönös bizalom ehhez. Amely utóbbiak ugyebár sok esetben nem jellemzőek egy down-os és egy nem down-os között, főleg ha már nem, vagy alig látták egymást előzőleg.


De pl vegyünk egy pszichoterápiát: a Harcosok klubja c. film elején pl van, aki egészségesen ellóg rák betegek pszichoterápiájára, mert öleléshiánya van. :) Ott ugye szociálisan normális, h akár azonnal megölelik egymást vad idegenek, mert a HELYZET ADJA, A KÖRÜLMÉNYEK. De egy down-os ezt ugyebár nem feltétlen gondolja végig, ill nem tudatos rá, nem képes helyesen értelmezni általában, főleg minél ifjabb - ezért más eset.


Még egyszer sorry a sok elírásért, sietnem kell most és kapkodok.


AZ ÚJ, FENTI KÉRDÉSEMRE IS ÉRDEKEL válaszotok, ill bárkié, aki szintén kompetens. :) (Nem "úgy kérdés", hanem "új kérdés"-t szerettem volna megfogalmazni. ;) )

2014. dec. 12. 14:41
 8/14 anonim ***** válasza:

Szerintem azért szóltak rájuk, mert általában azok az emberek, akik nem ismerik őket, nem tudják ezt a helyzetet kezelni. Ha nem vakarta volna le őket, mit tettél volna? Ez volt a helyes abban a helyzetben. Ők nem mindig tudják, mi a határ pl. az ölelgetésben, ők még ölelnének, mikor másnak már elég. Szerintem csak erről szólt a dolog.

"Normálisan" kell kezelni őket is, ők is gyerekek, csak sokmindenben mások. Nem kell többet megengedni nekik, amit az épeknek nem, mert nem fogadják el könnyebben őket idegen helyzetben.

Gyógypedagógus

2014. dec. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked is a hozzászólást. :)
2014. dec. 13. 21:15
 10/14 DownBaba ***** válasza:

Ha abból indulsz ki, hogy nem a Down-szindrómát nézed, hanem az embert, akkor a kérdéseid megválaszolják magukat, csak helyettesítsd be a downost emberre:


Ha nyílt, hétköznapi terepen, pl köztéren egy ember leül mellém, akkor mi az ideális, mit tegyek? És, ha van időm, nyitott lennék rá, de mivel nem ismerem még jól ezt az embert, vannak (talán indokolatlan) aggályaim, pl nem fog-e túlzottan kötődni hozzám, ha nyitott leszek rá? Bár részben erre írtatok választ, de még mindig vannak bizonytalanságaim erről. Pl ha felnőtt emberről van szó? Valamint hogyan reagáljak a túlzott bizalommal fűtött érintéseire?


Remélem érthető, mire gondolok: csináld azt, amit bárki mással csinálnál, beleértve azt is, amit akkor csinálsz, ha az illető viselkedése bármilyen szempontból neked túlzó.



"És ha pl egynemű velem? Eljön mellettem egy ismerős, mondván, hogy "netán homoszexuális lettem", hogy egy férfivel hosszan ölelkezem, meg fogja a kezem, stb?? Tehát ezt kívülállók félreérthetik, hacsak nem jönnek rá, h down-os az illető."


Ha az arrajáróknak akarsz megfelelni, akkor nincs más hátra, meg kell őket kérdezni, hogy mit találnak helyesnek. :) Biztosan ismered a molnár, a fia meg a szamár meséjét, amiben mindig mindenkinek meg akarnak felelni és ettől egyre nagyobb bolondságokat csinálnak.

2014. dec. 14. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!