Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Mennyi idősen várható el a...

Mennyi idősen várható el a tiszta beszéd?

Figyelt kérdés

Ha már minden foga megvan, és értelmes is a gyerek. Nem selypít, nem raccsol, az egy, amit nem ejt rendesen, az az olyan szavak, mint a "megdícsér", "megdönt", vagy "Magdolna". A gd helyett gy-t mond, vagy ty-t, valahol a kettő között.

Hall is rendesen. A Dícsérd meg a kutyust közben rendesen mondja a d-t is, m-et is. De azt nem, hogy Megdícsértem a kutyust, hanem "megyícsértem".

5 éves. Kinövi, ugye?



#beszéd #logopédus?
2016. okt. 29. 23:01
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
48%
Én logopédushoz vinném! Nem pedig várnám h "kinövi"..
2016. okt. 29. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
70%
5 évesen már énis megkérdeznék egy logopédust,hogy mire suliba megy kitisztuljon a beszéde...
2016. okt. 29. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Ha valóban csak a gd helyett mond ty,gy-t, akkor nagyon nagy probléma nem lehet, főleg, ha külön-külön mindkét hangot jól ejti.

Ha augusztus 31. után töltötte be az 5. évét, akkor még nem vett részt kötelező logopédiai szűrésen. Hogy megnyugodj, megkérheted az oviba járó logopédust, hogy nézze meg a gyereket.

2016. okt. 29. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Minden óvodában van kötelező logopédiai szűrés. Ezt általában nagycsoportban végzik el, hiszen addig nagyon sokat fejlődnek a gyerekek. Az én lányom 5 éves koráig nem tudta kiejteni az "r" hangot, aztán egyszer csak sikerült és azóta szépen, tisztán beszél. Kár előre aggódni, ha ott az idő, akkor úgyis kap segítséget.
2016. okt. 30. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Nem mondom biztosra, mert talán egy éve beszélgettem erről apámmal, akinek logopédus végzettsége van. Ő mintha öt éves kort említett volna, hogy addig kell tiszta kiejtéssel, több tagmondatos mondatokban beszélni.

Tehát úgy, mint egy felnőtt, csak a szókincs korlátozott még. De a beszédben a nyelvtani szabályok rendben vannak, egy-egy tévesztés új szó estén belefér. Pl. tó-tavak, de nem ló-lavak, hanem lovak, vagy fordítva. De a "tók" vagy "lók" ennyi idősen már nem elfogadott.

2016. okt. 30. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Akkor biztosan épp a határon van. Ez elég ritkán fordul elő; a "gd" a szavakban. Ha nem mond ilyen szavakat, ki se derülne. De majd akkor a logopédus biztos ad tanácsot, ha még akkor is így mondja.


Köszönöm a válaszokat.

2016. okt. 30. 00:24
 7/14 anonim ***** válasza:
Hozzátok nem jön az oviba logopédus? A fiam középsős, és most nemsokára jön felmérni őket. Sanszos,hogy a fiadnak szükséges lesz rá.
2016. okt. 30. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Megkérdezem, hogy volt-e. Lehet, hogy beteg volt akkor?


De mondom, nehéz észrevenni, ha nem használ olyan szót, amiben gd van.

2016. okt. 30. 13:58
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

Mire iskolába megy addigra kéne szépen beszélnie, szóval 6-7 éves korára.

Ha egy logopédus segít majd neki akkor napról-napra hallható lesz a változás. az óvodában kell érdeklődni, én se tudom pontosan hogy működik.

2016. okt. 30. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
57%

Végre valaki helyes megoldást írt, köszönöm előttem szóló, hogy közölted helyettem is. :)


Aki azonban csupán szakembertől hallott emlékeire hagyatkozik, stb, inkább, megkérem, többször is gondolja át, mielőtt félrevezeti a kedves kérdezőt.


Tehát szeretném megerősíteni az előttem szólót (épp hasonló hozzászólást szerettem volna itt eszközölni, amikor váratlanul észleltem, hogy ő már megejtette).


Nagyjából tehát a hatodik, hetedik életévre elvárható a tiszta kiejtés, persze a vidéki akcentus nem hiba, ha olyan környezetben nőtt fel a gyermek - ezt is tartsuk szem előtt!


Logopédiai szakvizsgálatot nem muszáj erőltetni, életkori sajátosság a nem teljesen helyes kiejtés kb az ötödik / hatodik életévig.


ÖNMAGÁTÓL fejlődik a bölcsődés, óvodás gyermek, és a kisbaba is, alapvetően minden téren, így nem tanácsos direkt módon fejleszteni őket (kivételt képez az életkora szempontjából megállapított középsúlyos és súlyos fogyatékkal élő gyermekek esete, de kizárólag a fogyatékuk terén!).


Alapvető tevékenysége a 7 év alattiaknak a szabad, spontán játék (beleértve a szabad, spontán rajzolást is, amikor ahhoz van kedve), és alapvető szükséglete a szülők által nyújtott érzelmi biztonság, és fizikális gondozottság. Az ingerszegény játék az, amely kb 7 éves korig egyfelől fejleszti a gyermeket INDIREKT módon (ami az ideális), látens, azaz rejtett, nem tudatos tanulás útján (ez szintén ideális eset), másfelől amely hatékonyan segíti feldolgoznia a kisgyermeknek a külvilágból érkező benyomásait (örömeit, szorongásait, vágyait stb).


Hat évesen javaslom első alkalommal a logopédus általi vizsgálatot, de erőltetni nem muszáj, hanem inkább csak szélsőséges esetben. Az "r" betű helyes magyar ejtését meg végképp nem szabad erőltetni, mert hibásan rögzülhet.


Egy pedagógus.

2016. nov. 1. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!