Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Valaki elmagyarázná nekem,...

Valaki elmagyarázná nekem, hogy ez hogy van?

Figyelt kérdés
Nemrég kezdtem a szoptatást, de úgy érzem sajnos kevés a tejem. 75B-s mellem volt, mára már két számmal nagyobb egyébként. De arra lennék kíváncsi, hogy mikor azt írják anyukák, hogy pl. 200 ml-t szopik a babájuk egy mellből, vagy hogy ennyi jön le egy mellből fejéskor, akkor ez azt jelenti, hogy csak ilyen nagy mellből tud ilyen sok tej kijönni, vagy akármilyen kicsi mellből is jöhet sok tej? Olvastam ezt is, hogy szoptatás közben termelődik. Létezik az, hogy az ember szervezete, hirtelen előállít kb. 2 dl tejet?
2011. jún. 2. 23:53
 1/9 anonim ***** válasza:
Igen, létezik. Nem a mellméret határozza meg a tejtermelést, hanem főleg a baba technikája. Én mindig is hatalmas mellű voltam 55 kg-mal is 90-es (természetes), most pedig jelentős súlytöbblettel egyszerűen óriási. De az elsőt nem tudtam szoptatni, mert nem érzett rá sem ő, sem én. A szomszédunk olyan kicsi melle van, hogy nem is látszik szinte. Két éves koráig szoptatta a fiait. És elő tud állítani a szervezet két dl tejet, nem hirtelen, ahogy nő a baba, úgy nő az étvágya és a tej mennyisége is. egy egy-két hónapos még nem fog egyszerre 2 dl tejet megenni. Mire odanő, hogy kell, addigra lesz annyi tejed is. Sok sikert a szoptatáshoz :)
2011. jún. 3. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

állítólag a szoptatást, a tej mennyiségét nem befolyásolja hogy kicsi a mell vagy nagy, de ha végignézem a környezetemben az anyukákat, akkor én nem ezt látom

sokkal több teje volt, és tovább tudtak szoptatni a nagy mellű anyukák, mint a kicsik (de lehet hogy ez véletlen)

viszont még azt olvastam, hogy a nagy mell többet tud tárolni

2011. jún. 3. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Nekem átlagos méretű a mellem, 20 hónapja szoptatok, ráadásul csak a jobb mellemből, mert a balt első perctől elutasította a fiam. És nincsen észrevehető eltérés emiatt a két cicim mérete között.
2011. jún. 3. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
75B-s vagyok/voltam és 2 decit simán le tudtam fejni még szopik után.attol függ mennyi tejmirigyed is van...
2011. jún. 3. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
utolsótól kérdezném, hogy ez akkor nálad hogy nézett ki? hogy amikor elkezdtél szoptatni, akkor feszült a cicid, és végig szoptatás közben is, és a feszes ciciből fejtél le 2 dl-t, vagy akkor már puha a cici, és mégis jön belőle ennyi? tehát akkor fejés vagy szoptatás közben állította elő a szervezeted, vagy eleve volt vagy 3-4 dl egyszerre egy mellben?
2011. jún. 3. 08:11
 6/9 anonim ***** válasza:
00: 26 nálad ez hogy működik? a bal elapadt? vagy abban is van tej?
2011. jún. 3. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én mindig fejtem szopi után mert féltem a mellgyulladástól(de legközelebb igény szerint fogok szoptatni)szopizott 120kat a kisfiam(egy hósan kb)és egy mellböl volt hogy 2 decit utána lefejtem egy mellből.azért trmelődött ilyen sok,mert mindig fejtem,és ugy érezte a testem h kell termelni.sajna ez hiba volt,mert nagyra nőttek a melleim ilyenkor,feszültek,és emiatt lett csúnyán csíkos.szoval puha volt már mikor elkezdtem fejni.
2011. jún. 3. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

00:26 vagyok

Elapadt szépen, nem kellett 2 hét hozzá, pedig a kórházban csorgott a tej belőle, talán még több is volt benne, mint a jobban. De pár csepp még mindig akad benne. Nem tudom miért, erre az orvos sem tudott válaszolni, a bal mellemből lefejt tejet még cumiból is elutasította a fiam.

2011. jún. 3. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 xStefix ***** válasza:

A mellméret annyiban függ össze a szopi sikerével, hogy 1: meghatározhatja, hogy mennyi tejmirigy van benne (a kevés mirigy kevés tejet tud csak megtermelni), 2: hogy mennyi tejet tud tárolni szopik között. Utóbbi akkor lehet érdekes, ha valakinek nagyon kicsi melle van. Ilyenkor előfordulhat, hogy folyamatosan gyakran kell szoptatni, mert csak így tudja megtermelni az elég tejet (pl. sose érik el a 3-4 órás szüneteket, hanem megáll a dolog 2 óránál). Szóval, önmagában a kicsi mell még egyáltalán nem jelent képtelenséget, max. bizonyos szintű korlátokat, amiket ilyen "trükkökkel" lehet orvosolni.


A tejtermelés napi 24 órában zajlik és különbség van a korai időszak (szülés utáni hetek) és a későbbi között. Az elején, mivel a test még nem tudja, mennyi tejre lesz szükség, folyamatosan gőzerővel működik, azaz többet termel, mint kellene (túlbiztosítás). Ezért van az, hogy a frissbabások feszülnek, keményednek, folyik a tejük. Ez a szükségesnél TÖBB tejet jelent.

Később, ahogy a baba rendszeresen szopik, a szervezet megtanulja, hogy mennyi az a mennyiség, amire aktuálisan szükség van; és átalakul a termelés ritmusa: egyre kevesebb termelődik (és raktározódik) majd a szopik között és egyre több a szopi alatt. Ekkor tipikusan felpuhul a mell és már nem telik meg annyira legközelebbre sem, illetve a szopik is széthúzódnak. (És itt szoktak az anyukák gyakran tévesen megijedni, hogy úristen, már nincs elég - pedig pont most lesz elég.) Ez az egyensúly beállásának ideje.

Szóval igen, idővel a tested egyszerre termeli meg és adja le az egész tejmennyiséget. Ezt az elején tapasztalni is lehet: akár szemmel láthatóan / kézzel tapinthatóan is kikerekedik a mell a szopi elején, ahogyan odaáramlik a víz, kitágulnak a vér- és nyirokerek, odaviszik a tápanyagokat stb. Először a prolaktin hormon indul be (jobban), ami aktuálisan megtermeli, majd az oxitocin, ami leadja a tejet a reflex segítségével.

Bizonyos szakaszokban pedig, amikor átmenetileg kevesebb a tej, mint a baba igénye, a baba maga oldja meg a dolgot: esetenként kitartóan, hosszabban is szopizik, ezzel többször is megindítja a fenti reflexet, így jutva hozzá még több tejhez.


Szuperul ki lett ez találva, nyugodj meg. ;)

2011. jún. 4. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!