Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Van erre valami hivatalos...

Van erre valami hivatalos álláspont hogy mennyi idős baba az akinek már nem elég az anyatej? Hol van erről valami leírás?

Figyelt kérdés

A sógornőm az agyamra megy, kikészít ezzel a témával. 9 hónapos a lányom és már 3 és fél hónapja eszik mást is anyatejen kívül, újabban pedig nappal nem érdekli a szopi egyáltalán, akármit is csinálok párat szív és már mászik is le. Jó étvágyú, más ételeket szépen fokozatosan bevezettem. Így most 2 (vagy 3 ) szopi van egy nap, csak reggel este. Sógornőméknek 3 gyerekük van, a harmadikat szoptatja épp (4 hónapos) de az első kettőt is 2.5 és 3 éves korig szoptatta (tandem is az újszülöttel). Nekem ez meredek, de sose szóltam le emiatt.(se).

Viszont ő már megőrjít ezzel hogy mennyit szopik a lányom óó már csak 2szer hát az hogy lehet mert az ő gyereke az 1 éves korig csak szopott alig evett mást és mindig csak mellre tette és elég volt nekik. Meg hogy egy csecsemőnek az anyatej kell legyen az első. És miért nem szoptatom evés ELŐTT. Mondom mert egyrészt akkor nem eszik a főzelékből vagy nem annyit, másrészt akkor 12 szer szopna egy nap, mert éhes.

Mondtam neki hogy a védőnő is azt mondta hogy ebéd meg tízórai után már vízzel kínáljam, ne anyatejjel. De szerinte a védőnő hülye és nézzek utána VÉGRE a dolognak. Teljesen sértő ez számomra, úgy csinál mintha az lenne a korszerű amit ő mond. Sose hallottam olvastam még sehol ilyet hogy 1 éves korig csak szoptatni kéne.


2012. ápr. 22. 09:58
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
68%

A WHO álláspontja szerint is 6 hónapos kortól szélszerű elkezdeni a hozzátáplálást. Addigra már nem tudja csak az anyatej fedezni a szükséges tápanyagot, vitaminokat. 1 éves gyereknek meg már bőven nem elég csak az anyatej. Ne vedd magadra, a sógornőd nem százas... Ha azt akarja, hogy később vashiány, vagy egyéb vitaminhiány alakuljon ki a gyerekeinél, csak csinálja.

Te teljesen jól csinálod, és a gyerek is tudja, hogy mi kell neki.

2012. ápr. 22. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként ez egy nagyon jó kiadvány, érdemes olvasgatni benne mindenféléről - pl. lisztérzékenység esélyének minimális csökkentéséről, tehát glutén bevezetéséről, stb.:

[link]

2012. ápr. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
58%
igen,a hivatalos álláspont a 6 hónaposkortól hozzátáplálni és1éveskorban már ehet mindent amit a család.Aki akar szoptasson,de már nem létszükséglet.
2012. ápr. 22. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Nekem bölcs emberek tanácsolták, hogy addig szoptassak, amíg a gyerek úgymond "eldobja" a cicit. Ha már nem érdekli, és szívesen eszik minden mást, akkor teljesen rendben van szerintem!! Van, akinél ez később következik be, van, akinél hamarabb. Mindenkinek szíve joga úgy és addig szoptatni ahogyan és ameddig akar... én tejcsárda vagyok, de én is elkezdem majd etetni mással fél évesen, és szerintem ez így van jól.
2012. ápr. 22. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

A hozzátáplálás elkezdését 6 hónapos kor KÖRÜL ajánlják. De ha az étel emésztetlenül átmegy a babán, kilöki a nyelvével az ételt, öklendezik stb akkor nem érett még rá, ilyenkor várni kell még vele. Tehát nem kell MINDENKÉPP elkezdeni 6 hónapos korban. Minden baba más.

Ti teljesen jól csináljátok. A babád fejlődik, nem éhes, nem szenved és így jó neki. (De egyébként ha ebéd után anyatejjel kínálod, az is jó, nem muszáj vízzel, de ha nektek így működik, akkor oké.)

De az sem baj, ha egy baba 1 éves koráig szinte csak anyatejen él. Mert van olyan gyerek, aki úgy igényli. Azzal sincs gond.

A sógornőd sem csinál semmit rosszul, csak azt, hogy beleszól abba, ahogy te csinálod...

(És saját példa, hogy minden gyerek más: az első gyerek 8 hónapos koráig nem volt hajlandó szilárdat enni, csak anyatejet. Nem erőltettem semmit. 8 hónapos korában el kezdte érdekelni, de még akkor sem evett sokat, 1 éves korában még az evések kb. 85%-a anyatej volt, de szépen fejlődött. A második gyerek pedig 7 hónaposan fogadta el a szilárdat, és sokat is eszik belőle. Most 1 éves, és csak 2-szer szopizik egy nap.)

2012. ápr. 22. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

Na ez az hogy a gyerekek nem egyformák, de őszerinte igen! És én rontottam el, azért nem CSAK tejen él még mindig. Tökre szopi párti vagyok tényleg, elején is sokat küzdöttem nem adtam fel amikor véres volt a cicim, és hónapokig sziszegve szoptattam (pedig jól volt mellen és nincs lenőtt nyelve) hogy ne kelljen tápszert adnom. nem cumisüvegeztetem, nem adok neki cumit, (ellenben az ő gyerekei mind cumiztak-cumiznak).

És szerinte mégis én rontom el hogy merek adni neki mást. Nem értem a gondolkodását, meg azt se hogy akkor ő szíve szerint még 2 évesnek is csak anyatejet adna??

na szóval akkor nincs erre hivatalos ajánlás magyarul mert azon a linken is és a who oldalán is az van hogy 6 hónaposan kezdjük meg a hozzátáplálást ha érett rá de AZ SE BAJ HA 1 ÉVIG CSAK SZOPIK. Akkor ezekszerint az anyatej ugyanolyan jó minden vitamin és fehérje zsír szénhidrát megvan benne olyan szinten hogy egy 1 éves járó izgő mozgó 10 kilós gyereket ellásson?

Akkor nincs mivel érvelnem "ellene" nem mintha nagyon akarnék vele vitázgatni mert nem hiányzik a feszültség. Amúgy se vagyunk olyan jóban, sose nem is voltunk.

Köszi a válaszokat

2012. ápr. 22. 17:19
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

Az én lányom 8 hónapos koráig kizárólag szopott, nem fogadott el semmit, ugyanúgy gyarapodott a súlya, mint korábban, volt, hogy egy kilót hízott egy hónap alatt. Sőt, 14 hónaposan is volt 3 hét, amikor egy betegség miatt semmit nem evett, hanem visszatért a kizárólagos szopira, akkor se csappant meg a súlya.


Az anyatej a baba igényére, midnen nap más és más összetételben, de mindig az életkorának és a szükségleteinek megfelelő módon "készül" a WHO legújabb kutatásai szerint (forrás: Anyatej Magazin 2011) 2 éves kor felett átalakul az immuntartalma, megnő a tápanyagtartalommal szemben - gondolom, mivel már nem a táplálás a lényege elsősorban.


Bár részben igazat adok a sógornődnek (hogy először szopi, aztán más étel, hogy a babádra bízd az átállást a tej és a táplálék között, az ő ütemében haladva), nem hiszem, hogy jól állt hozzá a "felvilágosítástokohoz". Mindezt kedvesen és nem kioktatóan is el lehetett volna mondania, őgy, hogy még a gyanúsem merüljön fel benned, hogy befolyásolni, kioktatni, leteremteni akar téged. Mindenki maga dönti el, hogy mia jó neki és a babájának és amíg nem ártasz a gyermekednek, figyelembe veszed az ő igényeit, addig bármilyen módszer helyes lehet, ami az anyatejről a szilárd táplálékra való átállást segíti. Neked kell tudnod, meddig szeretnél szoptatni és mennyit s míg ez a babád fejlődésében, akár lelki, akár fizikai kárt nem okoz, addig nem szabad, hogy támadás érjen.


Abszolút szoptatáspárti vagyok és meggyőződésem, hogy segíteni szeretnék mindenkinek abban, hogy szoptasson, lehetőleg sokáig és igény szerint, de azzal, hogyha így "támadénék emberekre, türelmetlenül és mindenféle empátiát mellőzve, csak ártanék vele. CSak annak adok tanácsot, aki kér, és bár ezt nagyon nehéz megállni, ha látom, hogy valaki szerintem rosszul csnál valamit, legfeljebb felajánlom a segítségemet, de nem rontok neki. Nem mondom, marha nehéz megállni, de muszáj, hiszen amíg nem tanuljuk meg egymást felnőttként kezelni bármilyen kapcsolatrendszerben, ahol gyerekekről is szó esik, hogyan akarunk példát mutatni a felnövekvőknek?

2012. ápr. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Igen. Azt nem értem hogy a védőnő gyerekorvos és még sok más ismerős anyuka védőnője miért mondja tök máshogy? ha ennek VALÓBAN ez a természetes menete hogy mindig szoptatással kínálom, sose étellel? Ennyien tudják rosszul? Akkor viszont ez tök rossz...:(
2012. ápr. 22. 18:10
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

A gyerek táplálásban megkülönböztetünk ELVÁLASZTÁST (amikor először az egyéb táplálékklal lakatjuk jól és aztán szoptatjuk) és HOZZÁTÁPLÁLÁST (amikor először szoptatjuk és ahhoz tápláljuk hozzá).


Sajnos olyannyira lecsökkent az elmúlt 2-3 generáció alatt a hosszú ideig szoptatott babák száma, hogy a táplálkozást a tápszeres táplálásra vonatkoztatják minden tekintetben. Csak egy példa a testsúlykilógrammonkénti 150 g / napi evés kiszámítása. Amit jelenleg anyatejes babáknak is javasolnak, mérésekkel elbizonytalanítva a szülőket, akik a kiegyensúlyozott babájukat is tápszerezik, hogy tuti meglegyen a napi X gramm (én isbeleestem ebbe a hibába eleinte).



Az elmúlt években egfigyelhető - ha megkérdezed a felmenőidet, nőrokonaidat, hogy általában 7 hetes és 3 hónapos korig szoptattak az anyukák régen, utána jött a tápszer. Ez a szoptatási trend a növekedési ugrások át nem vészelését mutatja. Mivel úgy az 50es években azt gondolták, hogy jó minél hamarabb narancslevet, tejet és teát adni a babának, így már a kezdetekkor, a kereslet-kínálat kialakulása előtt elkezdett apadni a tej, ami el is fogyott a második növekedési ugrásra, vagy nagyon lecsökkent és nem bírta ki fél évig. A tápszerbe pedig már jól lehetett épüréket keverni, ezért alakult ki az a nézet, hogy naponta egyre növekvő mennyiséget adjunk a babának, és ezért is ezt hívják hozzátáplálásnak és nem az anyatejhez való kiegészítő táplálást :(


Sajnos a gyermekorvosok nagy része éppen az a korosztály, akik az 50es években vagy az után szültek, azaz akik csak pár hónapig szoptattak és azt is tanulták, hogy napi kiskanalakkal kell haladni előre ahelyett, hogy a babára bíznák, mikor érik meg.


Van egyébként egy modern felfogás is (vagyis annyira nem modern, mert kb 100 éve is így csinálták), hogy amíg nincs foga és nem tud egyedül felülni egy gyerek, addig nem érett az emésztőrendszere a táplálkozásra.

2012. ápr. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

Elküldtem véletlenül.


Szóval amíg nem volt etetőszék, muszáj volt várni az ülni tudásig, különben szegény gyerek meg is fulladhatott volna.


Az pedig, hogy érdemes szoptatni előtte, nem csak a baba igénye miatt van így, az anyuka mellgyulladását is meg lehet előzni a lassú, fokozatos szopicsökkentéssel.

2012. ápr. 22. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!