Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hogy tudnám "átállítani" a...

Hogy tudnám "átállítani" a szopások gyakoriságát?

Figyelt kérdés
Babám 4 hónapos, igény szerint szoptatok. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nappal 3-4 óránként eszik, sőt, a kirándulások idején 5 órát is simán kibír, nem jelez. Ilyenkor 5-10 perc alatt végez, de előfordult, hogy hamarabb. Hiába kínálom újra, pár szívás után elfordul. A gond az, hogy esténként menetrendszerűen 2 óránként ébred, szopizva alszik vissza. Ez pedig kezd fizikailag kikészíteni :S Próbáltam, hogy 1 óráig is rajtahagytam az első ébredésekor, de nem aludt tovább akkor sem. Mit tudok még tenni? Egyáltalán létezik, hogy éjjel még ennyiszer megéhezzen? Vagy kevés a tejem estére? Tudok (lehet?) ezen változtatni? Vagy kinövi? Napközben nem nyűgös, fognak nincs jele.

2013. júl. 17. 20:10
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
szerintem a nappali ritka evést hozza be éjjel. próbáld meg gyakrabban kínálni nappal. ha a sok érdekes dolog köti le a figyelmét evés helyett, akkor menj vele nyugodt helyre etetni, vagy takard le a buksiját egy kendővel. ha semmi trükk sem válik be, akkor próbálj meg a nappali alvásidejében szintén aludni
2013. júl. 17. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Bizony, ennyi idősen kinyílik a világ és a baba "nem ér rá" nappal szopizni. Keress nyugodt, félhomályos és csendes helyet, ha lehet és valóban, kínáld többször. Valószínűleg az a heléyzet, amit az első válaszoló írt, behozza a nappali lemaradást. Esetleg vedd éjjel magad mellé, a kiszolgálja magát, arra sokszor fel sem ébred az anyuka, sokkal pihentetőbb úgy szoptatni, ha a csendes környezet nem megoldható (nálunk pl izgága 2 éves nagytesó képez akadályt)
2013. júl. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ugyanez van nálunk is, sajna egy 2.5 éves mellett nálunk sincs soha nyugi. Én azt csinálom, hogy lefekvéskor mindkét ciciből adok neki, így egy kicsit kitolom azvelső ébrdést.

Amúgy hihetetlen, hogy napközben simán kihagy egy szopit, annyira leköti bármi, még a szék karfája is.

2013. júl. 18. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 xStefix ***** válasza:

Egyetértek, ezeket bátran próbálhatod. :)

Ha így se változik semmi, akkor nem nagyon marad más, mint a kitartás... De az együttalvás csodákra képes ám! ;)


Ezen kívül persze vannak más módszerek is, de azok már belenyúlnak a természetes folyamatokba és nem (ennyire) támogatják az igény szerinti szoptatás folytatását. Természetesen dönthetsz úgy is, hogy variálsz valami nagyobbat, de akkor mérlegelj előtte, hogy mennyire fontos számodra az igény szerinti szopi.

2013. júl. 19. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Az elmúlt pár napot némi kísérlettel töltöttük. Eddig is félrevonultunk, de most már be is sötétitek, hátha (a letakarás annyira nem jött be, játszani akart vele :)), és többször is "visszafordítom" ha már befejezte, valamint az két mellből szoptatok, de eddig nincs sok eredménye :( Annyit elértem, hogy párszor kihúzta 3 órán át de nem jellemző.

3 hónapos koráig próbáltuk az együttalvást, mert piciként se bírta sokáig (gondoltam én még akkor naívan, azóta csak rosszabbodott), és így egyszerűbb volt. De azóta ritkán alszik be cicin teljesen, elfordul, ha végzett, így fel kell állnom ringatni, hogy teljesen aludjon. A szoba meg nagyon kicsi volt nyitott ággyal, szóval ha már felálltam, mindegy hova rakom le. Tudom, ez is baj, hogy ennyit kell vesződni az altatással, ez is kimerít, de nem tudom, mit csináljak :(

Stefix, nappal kész vagyok kiszolgálni az igényeit, nem zavarna, ha sokáig tart egy-egy szopi, komolyan még jól is esne, de kezdek kimerülni, annyira nem alszunk :( Nappal is ritkán alszik 1 óránál tovább.

Szóval szívesen meghallgatom az ötleteidet, aztán még meggondolom, alkalmazom-e őket. De drasztikus nem szeretnék lenni. Köszönöm előre is!

2013. júl. 20. 22:04
 6/7 xStefix ***** válasza:
75%

Kérdező, abszolút megértem, hogy kezdesz kifáradni :(, de mindaz, amit leírsz - tudom, sajna nem vigasztal - nem különleges dolog a babavilágban.

Egyes babucik kicsi koruktól kezdve jól alszanak (értsd: könnyen elalszanak, nem nagyon ébrednek meg, szépen beállnak az alvásidők), másokat viszont hosszan kell altatni és felszínesebben is alszanak, hamar megébrednek. Ez habitus függvénye, amin nem nagyon lehet és nem is érdemes változtatni. (Valószínűleg te is be tudod magad sorolni valamilyen kategóriába, hiába vagy már felnőtt...)

Az én lányom is világéletében jó alvó volt, olyan, mint én; a kisfiam viszont apja-típus, rendszeresen megébred éjjel és nappal is rendszertelen hosszúságúakat alszik. Eleinte engem is eléggé zavart a dolog (főleg, hogy elkényelmesedtem a lányom mellett:), de mára megtanultam egyrészt elfogadni, másrészt nyilván én is próbálok időnként kisebb dolgokon változtatni, hátha azzal neki is segítek és a magunk számára is kicsit kiszámíthatóbb lesz az élet. De végső soron mindig az válik be legjobban, ha én magam próbálok meg őhozzá alkalmazkodni - főként azért, mert ő még erre nem képes, se testileg, se értelmileg.


Amit neked tudok még javasolni: Vannak babák, akiknek az a jó ilyenkor, ha semmi olyan nincs a környéken szopi közben, ami elvonja a figyelmüket: a besötétítésen túl a relatív csend is segíthet, ne menjen se tv, se zene (bár ha valami halkan duruzsol, az beválhat; a "fehér zajok" zsongítanak). Ha a baba szopi közben rendszerint elforog, próbáld ki a fekve szoptatást, mert ilyenkor a te tested teljesen eltakarja a "kilátást"; a hátát pedig támaszd ki egy párnával, akkor nem tud elfordulni.

Másoknál épp az a jó, ha valamivel elbíbelődhetnek: egy mintás párna vagy takaró a hátad mögé, hogy amikor szopik, a karod alatt átnézve figyelheti. Vagy egy mintás pántos top, aminek a pántját macerálhatja, esetleg egy tarkabarka nyaklánc, amivel lefoglalhatja magát.

Az mindenképp jó, ha próbálod őt kínálgatni, biztatni a szopira, de ha sehogy se fogadja el, nem nagyon tudsz mit tenni... Erőltetni semmiképp nem jó.

Illetve a kínálgatást jól ki tudja egészíteni, ha - szükség esetén - megpróbálod finoman rendszeresíteni a szopikat. Ez nem azt jelenti, hogy órához igazítod őket!, de azt igen, hogy ennyi idősen már lassan kialakulhat egyfajta menetrendje a napnak, hogy milyen esemény mi után következik. Ebbe a napi rutinba idővel szépen bele lehet illeszteni a szopikat is; ezzel segíteni tudod őt abban, hogy megszokja, hogy mikor van """szopiidő""" (így nagyon idézőjelesen!). Persze fontos, hogy mindezt úgy csináld, hogy neki is megfeleljen, lehetőleg az ő eddigi jelzéseit, szokásait alapul véve! Azzal, hogy támogatod egy ilyen szokásrendszer kialakulását, talán gyakorítani tudod a napközbeni szopikat és így este-éjjel némi pihenőhöz jutsz... De ezt ne vedd garanciálisnak.


Az altatás természetes dolog egy ekkora babánál, sőt, még egy kisgyereknél is, ezért ne érezd magad rosszul emiatt, nem csinálsz semmit rosszul! Csak 3-5 éves korukra szoktak éretté válni a gyerekek arra, hogy egyedül és könnyen, gyorsan aludjanak el. Most még nem képes erre az idegrendszerük, ezért muszáj őket altatni, segíteni az ellazulásban. Emiatt szerintem az a célszerűbb, ha nem azt a célt tűzöd ki, hogy pl. a babád ezután egyedül aludjon el, hanem inkább azt, hogy olyan altatási módot találj magatoknak, ami neki is jó, de már számodra is kényelmesebb. Ez így sokkal reálisabb.

Hogy ez nálatok pontosan mit jelent, azt neked kell kitapasztalni. Ha ő nem szeret mellen elaludni, próbálgasd, hogy az öledben vagy fekve és simogatva, dúdolgatva, esetleg ülve és ringatva elalszik-e. A felállás és úgy ringatás már a következő lépés lenne, mert ez már neked "rosszabb" egy fokkal (főleg, hogy a babád súlya egyre csak nő...). Ha mégis az állás tűnik jónak, gondolkozz el, hogy legalább átmenetileg nem próbálnád-e ki a hordozást, mert egy megfelelő hordeszköz sokban tehermentesítené a derekad és a karod.... De ezeken kívül is bármivel próbálkozhatsz nyugodtan, amit jónak gondolsz (altatási mód, póz, fekhely, időpont, esti rutin stb.). Talán érdemesebb először a számodra is könnyebb megoldásokat kipróbálni (ezért is írtam az ülve ringatást), mert lehet, hogy már az is jó lesz neki.


De ha semmi se javít a helyzeten, valószínűleg igazam lesz, ha azt írom, hogy ez sem fog túl sokáig tartani. Az első életévben rengeteg változás történik, ezért nem nagyon érdemes tartósan berendezkedni egyik módszerre se. Ebben az esetben nem marad más, mint hogy átkapcsolsz "túlélő" üzemmódra :) és igyekszel türelmesen kivárni, amíg a babád kicsit nyugodtabb fejlődési szakaszba ér és már hajlamosabb lesz ő is alkalmazkodni hozzád.

Tudom, nem egyszerű megfelelni a babáink igényeinek, de hidd el, hogy talán ezek a legjobb tippek, amiket kaphatsz. Az első időkben nekünk kell sokat-sokat adni, nagyon "szélsőséges" dolgokhoz alkalmazkodni - de aztán szépen lassan egyre jobb lesz, ahogy a baba nő és ő is egyre rugalmasabb lesz.

Kitartást és türelmed kívánok neked! :)

2013. júl. 24. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Annyira bírom, hogy valaki idetéved és lepontoz, de magát nem fárasztja válaszadásra vagy legalább magyarázatra... Köszönöm xSefix, én értékelem a fáradozásodat, sajnos, a százalékokban ez nem mutatkozik.

Igen, én világéletemben jó alvó voltam, igényelek is min. 8 órát, sajna most a töredéke is részletekben van meg csak. Korábban legalább előfordult a 3-4 órás alvás, főleg, hogy cicin akkor szépen bealudt, már szépen rá is állt a szervezetem, de ez most megint kikészít :(

Szopik alatt fekszünk, csend béke nyugalom, ablak is csukva, de mégse köti le. Viszont a színes takarót kipróbálom vagy keresek egy bogyós láncot, hátha, ez jó ötlet, köszi!

A szopiidő ébredés után szokott lenni, én is próbáltam rendszeresíteni, de van hogy 20 percet alszik, van hogy egy órát, így persze ő is változatosan éhezik meg.


A többi tippedet is ki fogom kísérletezni, tényleg köszönöm, hogy ilyen hosszú választ szántál rám!

Ha nem is jönne be, akkor is adtál egy kis erőt :)

2013. júl. 26. 08:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!