Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Melyik a jobb variáció szoptat...

Melyik a jobb variáció szoptatás + tápszerezés kérdésben?

Figyelt kérdés

Babám 4 hetes és 1 hete pótolnom kell a tejet tápszerrel, mert látszott hogy kevés és gyenge neki a tejem.

Melyik variáció a jó? Minden étkezést, ami ugye 3 óránként van előbb szoptatok majd adom a tápszert, hogy jóllakojon, vagy váltogatom az étkezéseket (egyszer tápszer, egyszer szoptatás, amivel nem húz ki 3 órát).

Mindenki mást mond.

A mennyiséggel is gondban vagyok, mert a tápszeres dobozon 90 ml van egy étkezésre, de az is kevés magában, picit többet eszik, olyan 100-110 ml-t.



2013. nov. 27. 15:27
1 2
 1/13 xStefix ***** válasza:
63%

Hogy a kérdésedre válaszoljak, először szoptatás és utána pótlás. A másik verzióval sokkal gyorsabban fog apadni a tejed, mert ritkábban fogsz szoptatni.


Viszont muszáj megemlítenem, hogy már ebből a pár sorból is az sejlik ki, hogy nem olyan módszer szerint szoptattál eddig, ami a tejtermelés szempontjából ideális lenne. Amiért ezt mondom:

- 2-3 hetesen is lehet egy növekedési ugrás, amiről valószínűleg nem tudtál vagy legalábbis a megoldását nem tudtad eddig, ezért kezdtél el tápszerrel pótolni.

- Nincs olyan, hogy gyenge tej, ez tévhit.

- Nem 3 óránként szoptatunk (ahogy te írtad: "ugye"), hanem a baba igénye szerint. Ha óránként, akkor úgy, ha "összevissza", akkor úgy. Egyrészt, mert a babák legtöbbször nem bírják ki ennyi ideig, másrészt, mert a szoptatás nemcsak etetés, hanem gondozás is.

- Nem mérlegeljük a szopásokat, hacsak nincs rá valami különleges okunk (pl. korababa), mert a számokból egy sor félreértés adódhat, ami épp nem segíti a szoptatást.

- Mindezek alapján gyanítom, hogy eddig nem igény szerint szoptattál (bár lehet, hogy tévedek). Ha igazam van, akkor érdemes lenne ennek utána olvasni, mert mindaz, amit én is felsoroltam, könnyen "helyre rakható" és akkor újra lehet elegendő tejed.

2013. nov. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg az a jó, ha előbb szoptatsz, és utána tápszerezel, mert ugye, minél többször teszed mellre a babát, annál több tejed lesz.

Nálunk ez nem működött :-( Ha szopizott a kisfiam, utána egyáltalán nem fogadta el a tápszert. Ha tápszerrel kezdtem, akkor rendben volt. Így mi ezt a váltott (egyszer szopi, egyszer tápszer) verziót alkalmaztuk, és mellette fejtem ezerrel 2-3 óránként, hogy ne apadjon el a tejem. Így 6 hónapig tudtam szoptatni. Minden jót!

2013. nov. 27. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Szoptass, és utána pótolj, ha nem jön semmi. Ne akkor, ha a babád elkezd üvölteni, hanem ha nem jön semmi! Lehet, h türelmetlenebb, pedig van ott még tej. Ha nem szoptatsz a lehető leggyakrabban, sajnos nem sokáig lesz tejed
2013. nov. 27. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Igyekszem nagyon gyakran szoptatni, a 3 első hét úgy telt, hogy szinte csak cicin volt, úgy aludt és mikor fel-fel ébredt, akkor evett, aztán megint aludt (fél órát-1 órát). Nem is tudtam mennyit evett, ezért lefejtem és úgy adtam (nagyon hig, szinte átlátszó és mindig fele anni jön le, mint amennyit ennie kellene).

Most úgy megy, hogy éjjel velem alszik, olyankor szinte ki sem esik a cici a szájából, 3-kor adik tápszert neki hogy aludjak és ez kitart reggelig. Akkor cici, délben tápszer, utánna cici, és igy tovább. Nincs is rendszerem, csak igyekszem gyakran mellre tenni, de tápszert is megissza az egész adagot, amit ilyen korban kell.

nem is tudom mennyit hizott eddig, mert nincs mérlegem, de látszik hogy az utóbbi 1 hétben kigömbölyödött az arca és fodros a combja. Egyébként 10 nappal korábban született 3 kg-al és olyan kis soványka volt.

Ja, és szeretek szoptatni, nem akarom abbahagyni :)

2013. nov. 27. 16:17
 5/13 anonim ***** válasza:
Szia! Nekem összesen két ciciből 40 ml tejem volt, szóval a kisfiamnál is pótlás kellett. Én úgy csináltam, hogy először mindig szopizott, amíg volt mit, azután kapta a tápszert. Csinálhatsz több tápit is, de arányosan! pl. 3 és fél kanalast,vagy 4-et. Ha nem kéri, úgyis otthagyja! sok sikert kívánok!
2013. nov. 27. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 xStefix ***** válasza:

A születése után akkor sokat szopizott, ha jól értem. Ekkoriban hogy hízott?

A gyakori szopi általában rendjén való. Azért kezdtél neki fejni, mert úgy gondoltad, hogy ez probléma? Vagy?

2013. nov. 27. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

abban egyetértek Stefivel, hogy tedd mellre minél többször DE szerintem a mérés egy jó dolog. nekem sokat segít pl. hogy felesleges úgymond ne etessem tápszerrel a lányaimat. ha úgy látod, és a baba is azt jelzi, jól lakott, nem sír utána sokáig, hogy éhes stb. akkor ugye ne adj tápszert, ha egyértelműen keveset evett, pl. 50 ml és sír, akkor szerintem pótold nyugodtan, de előtte próbáld meg visszatenni még egy kicsit. én 16-20 alkalommal etetek egy nap, két babát, ebből 1 szokott lenni a tápszeres alkalom, szerintem kivitelezhető kitartással :) ha nem, akkor se ess kétségbe, az se tesz jót!

a szoptatás legyen az elsődleges mindenképp.

egyébként nekem segített a laktoherb tea és a motherlove márkájú tejserkentő bogyó.

gyenge tej viszont elvileg tényleg nem létezik!

2013. nov. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2013. nov. 27. 18:37
 9/13 xStefix ***** válasza:
56%

Hááát, én inkább azt látom, hogy a legtöbb anyukát feleslegesen stresszeli a szopi előtti-utáni próbamérés.

- A babák nemcsak az éhség miatt szeretnek szopizni (feltéve, ha engedik is nekik), hanem egy sor más okból is. Ha viszont csak evésben gondolkodunk, akkor az ilyen "nullás" szopik után jön a para, hogy hú, biztos nincs tejem, pótlás kell. Persze ha nem sír a baba szopi után, akkor nyilván nem adunk pótlást... de ha mégis sír, akkor a számok csak ráerősítenek erre a félelemre. Pedig nem biztos, hogy éhség van a háttérben, lehet, hogy csak szeretne még egy kicsit komfortszopizni.

- Csak a számok, grammok alapján nem lehet pontosan megítélni, hogy a baba megfelelően fejlődik-e. Persze a súlyváltozást nyomon lehet követni, ami fontos is; de hogy egy-egy alkalommal mennyit szopik (eszik/iszik/alvásra szopik stb.) egy baba, abból ilyen következtetéseket nem nagyon lehet levonni.

- Ha csakis az evést nézzük, akkor is igaz, hogy mi sem eszünk mindig ugyanannyit; ez a babákra is igaz, az ő étvágyuk is változik.

- Hát ha még figyelembe vesszük ehhez az anyatej változó termelődését és összetételét: lehet, hogy reggel van 150 mili is, ami hígabb, de este csak 50 lesz, ami viszont sűrűbb és ezért azzal is elvan a baba egy ideig. (De ha mégsem, hát nagy dolog, újra szopit ér és újra mellre tesszük. Mindig van valamennyi tejcsi készleten és mindig termelődik is új adag.)

- A digi mérlegek időnként elég pontatlanok. Nekem pl. az volt a csúcs, amikor egy rendes bőséges szopi után 20 g-mal volt kevesebb a lányom, mint előtte.. na ott raktam el. :)

- Ha a baba szopizni szeretne (mindegy, miért), nem biztos, hogy jó néven veszi, ha a cici helyett először méregetjük... És ugyanígy utána, ha mondjuk elalszik a cicin, akkor előszeretettel ébredhet fel ilyenkor a pakolgatás miatt. Meg egyáltalán: ha mondjuk még pici és több etapban szopik 1,5 órát, akkor mikor mérjük meg, mikor van a szopinak eleje meg vége?

- Ha nem azt a számot látjuk a mérlegen, amit szeretnénk, az csak fokozza a stresszt, a megfelelési kényszert (legtöbbször tudat alatt). Ez pedig sose jó, mert nem kis robotokat nevelünk... :)

És akkor még folytathatnánk a sort....

Szóval szerintem nem olyan jó dolog rendszeresen méricskélni.


És még egy, amit magamon is tapasztaltam: ha az ember inkább csak kifelé, harmadik dolgokra (óra, mérleg, mások gyakorlata) figyel, hajlamos lenevelni magát arról, hogy a gyerektől jövő közvetlen jeleket befogja és értelmezze. Pedig hosszabb távon jobban járunk, ha vele tanuljuk meg jól a kommunikációt, így érzékenyebbek lehetünk őrá minden szempontból.


De persze elismerem, hogy vannak, akiket tényleg megnyugtat a mérés és még jól is használják a számokat, mert mondjuk nem pótolnak hozzá, ha kevesebbet látnak, mint amit várnak. De a többséget nagyon könnyen félreviszi, ráadásul néhány komolyabb esettől eltekintve teljesen felesleges is.

2013. nov. 27. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Nem mérem, mert nincs mérlegem.

Azért szivtam le a tejem, mert kiváncsi voltam mennyit eszik, mennyi jön le. Persze tudom, hogy ő másképp szopizik, többet vagy kevesebbet, de igy nagyjábol láttam.

Most ugy telik, hogy előbb cici, aztán tápszer, de van hogy csak tápszer.

majd szét robban a mellem, csorog-csepeg a tej, elkezd enni és 3 perc alatt leszivja látszólag üresre. Teljesen összezavar ez a szoptatás-dolog.

2013. nov. 28. 11:30
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!