Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Hogyan kell igényelni a két...

Hogyan kell igényelni a két gyerek közötti ellátásokat? (előre is bocsánat a hosszú kifejtésért, lád lent)

Figyelt kérdés

Bruttó bérem 100 e ft volt mikor eljöttem szülni. Kisfiam 2010. február 23.-án született. Tgyást, gyedet kaptam. A gyed lejár 2012. február 23.-án. Tegyük fel, hogy 2012. március 17.-én megszületik a következő gyerek.

Kérdés:

1. Számít-e az (TGYÁS, GYED szempontból), ha a munkáltató 2011. szeptember 1.-vel megemeli a béremet 150 e bruttóra ill. milyen fizetési kötelezettség terheli a munkáltatót?

2. Az OEPnek mindenképpen jeleznem kell, hogy jön a második gyerek és ezért nem veszem igénybe a 2012. február 24-től igénybe vehető gyest? Mikor kell a lemondást beadni?

3. TGYÁS a szülést megelőző 28. naptól igényelhető (ha jól tudom) és visszamenőleg is jár. Tehát elég, ha a szülés után adom be a szükséges papírokat, 2012. február 23-ig visszamenőleg kifizetik majd a TGYÁSt?


2011. júl. 6. 22:46
 1/4 anonim ***** válasza:

1. Az összegeknél mindig az igénylést megelőző naptári évet nézik, tehát a feltevésben a 2011-est. A munkáltatódat nem terheli semmi, hiszen most fizetés nélküli szabadságon vagy. Viszont egy ellenőrzése lehet számítani, hiszen miért emelné meg a fizetésedet, ha nem is dolgozol és nem is fogsz?

Tgyás szempontjából nem mindegy, hiszen, ott azt nézik, hogy volt-e 180 bérezett napod vagy sem. Ha nem volt (neked nincs), akkor a minimálbér kétszeresének a 70%-át kapod, vagy ha a szerződés szerinti béred ennél kevesebb, akkor azt.

A gyednél viszont semmit nem számítana, mert mint írtam a 2011-es évet nézik, amikor te gyeden voltál, így a korábbi gyed alapod lesz az új gyed alapod. Függetlenül attól, hogy milyen bér szerepel a szerződésedben.

2. Az oepnek nem kell jelentened semmit, pláne nem a gyest (hiszen az a mák-hoz tartozik), csak abban az esetben ha egyszerre két ellátásra lennél jogosult (kisfiad utáni gyed és a pici utáni tgyás- ha 02.23 előtt születne), akkor választanod kell az ellátások közül.

3. Igen.

2011. júl. 7. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Na,benne vagyok,most másodjára,így leírom Neked,mit mikor csináltam:

1. gyerkőc után márciusban lejárt a gyed,megigényeltük a gyes-t,majd 28 nappal a várható szülés előtt a gyes-ről lemondó nyilatkozatot írtunk,és megigényeltük a t.gyás-t.

Most ugyan így csináljuk :D

2011. júl. 7. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

1. nem nem számít, ahogy előttem is írták, ha nincsen 180 bérezett napod az igénylést megelőző évben azért, mert gyeden vagy, akkor a korábbi gyed alapja lesz az új ellátások alapja is.

2.az oepet nem érdekli, hogy kéred-e a gyest, vagy sem - a gyest a MÁK-nál lehet igényelni:). De nem kell bejelenteni semmit, két lehetőség van: vagy igényled, vagy nem. Kizárólag már kapott ellátást lehet lemondani, előzetes lemondás egy igénybe nem vett ellátásra nem létezik.

3. Igen.

2011. júl. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! Bízom benne, hogy a 2012. március 17. nem csak elmélet lesz :-))))
2011. júl. 7. 14:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!