Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Érdekelne, hogy Ausztriában...

Érdekelne, hogy Ausztriában hogy megy a terhesgondozás, szülés?

Figyelt kérdés
Van egy 10 hónapos lurkóm, érdekelne, hogy itt is ugyanúgy megy-e minden, mint otthon (havi vizsg. védőnő által stb..) Ha a 2. lurkót tervezzük, szeretném tudni hogy működik a terhesgondozás, a szülés, van-e szülésznő, mik a kötelező vizsgálatok stb...

#szülés #terhesség #Ausztria #gyermekkori vizsgálat
2012. dec. 26. 18:29
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha fölkeresed a nögyogyaszodat es van sivhangja a babadnak kiadja a Mutter Kind Pass-t(ez olyasmi mint otthon a kiskönyv).Itt is van privat vagy allami doki.Ha privathoz jarsz a fele honorariumat visszakapod a gkk-tol, ha van meg privatbiztositasod is akkor az egeszet.Azt hiszem 8 vizsgalat van, +Down szüres, terheleses cukor, belgyogyaszati vizsgalat, fogaszat(ezek amik biztosan kötelezök).Vedönö nincs, helyette szülesznö van(ugyanugy kijar mint otthon a vadönö).Kerheted mar szüles elött is es utana is.Csak idöben keress egyet.Nekem privat orvosom volt, meg is mondta korrektül, ha epp nincs bent a korhazban nem is tud bejönni(korhazban dolgozik+a rendelese, ha epp ott van nem tud csapo papt otthagyni).A szülest szülesznö vezeti le, csak akkor jön doki ha tenyleg kell.Korhazba is be kell jeletkezi ahol szülni szeretnel.A szülest termeszetes dologkent kezelik,nem keptam semilyen gyorsitot, tagitot stb.Erzestelenitest lehet kerni.De gondolom mindez korhaz függö.Az en fiam 2 eves lehet azota valtoztak dolgok is.
2012. dec. 26. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Vedönö nincs, helyette szülesznö van(ugyanugy kijar mint otthon a vadönö) - Hol???


Ezt nem ertem, elsö gyermekemnel (2008) sem jött senki, es most ismet varandos vagyok, most sem. Ha privat fizeted a Hebamme-t, es idöben megkeresed (mihelyt megtudod, h varandos vagy!), akkor igen, de össz kb 1000 eurot ker! Ebböl, ha 5 napnal elöbb hazaküldenek a korhazbol, akkor a Krankenkasse visszafizeti a privat Hebamme 5. napig bezarolagos költsegeit, tehat csak ezt a 2-3 napot - ez remelem, erthetö. Ezutan is jön, ha megbeszeled vele es persze fizeted.

Elsö babam prog csaszarral volt, csak igy vallaltak a korhazban, emiatt a szülesnel sokan voltak, szerintem orvos is, szülesznö is - a korhazi zarojelentesen vagy valamin legalabbis olvastam a nevüket, amugy sosem kerestek fel semmivel (nem tudom, melyik volt ott az orvos, melyik mas). De ugy tudom, normal szülesnel is bejön az orvos a kitolasi szakasznal.

Szüles utan, hacsak nincs privat Hebamme-ed, nincs semmilyen terhesgondozas. Ha beteg vagy, elmesz a haziorvoshoz, a babaval pedig a gyerekorvoshoz. A Mutter-Kind-Passba beirt kötelezö vizsgalatokon meg kell jelenni, ehhez megbeszelni a gyerekorvosnal elöre az idöpontot (de igy is kell sajn varni), mert igy lesz a babanak majd betegbiztositasa, ezek is kb ugyanazok a kötelezö vizsgalatok, mint magyarban.


A többiben egyeznek a tapasztalataim. Elsö varandossagom alatt 5-ször voltam nögyogyasznal, most a masik nögyogyasz havonta hiv. A privat nögyogyaszt "barmikor" hivhatod barmivel, de ez gyakorlatilag a rendelö szama, azaz a heti 4-szeri par oras rendelesi idöre ertendö. A privat nögyogyasszal a 8. honapban gyakorlatilag lezarul a kapcsolatod, onnan hetente 1-szer jarsz ultrahangra a korhazba. Tehat a szüles az eppen ügyletes korhazi orvosnal törtenik. A kötelezö vizsgalatokra kapsz beutalot a nögyogyasztol a korhazra, ezek kb vagy teljesen ugyanazok, mint Magyaro-on.

Ami ingyenes: szülest elökeszitö tanfolyam (parral együtt mar fizetendö), gimnasztika receptre. Akupunkturat hetente csinalnak a korhazban az utolso honapban, a privathoz kepest (40-60 euro) kedvezmenyesebb aron (10-20 euro/alkalom) korhazankent elterö dolgokra. Van, ahol csak a szülesre felkeszitö tüket, es van, ahol vizesedesre is kerhetö.


En rengeteg prospektust, probacsomagokat kaptam elsö szüleskor a korhazban a cegektöl (mini-kremek, teak, cumik...stb). A korhazban sokkal jobbak a körülmenyek a magyarnal, mindennel ellatnak (pizsamat, papucsot vigyel csak), pl. csaszar utan betet, spec. bugyikat kapsz, szoptatos teak...stb. Van, ahol menükböl is valaszthatsz, de nekem nem izlett a dietas menü (allergia miatt), ez legalabbis sztem a magyarral egy szinvonalu. (Ja, es allergiarol Allergiepass-szal kene rendelkezni, amit nehany börgyogyasz csinal.)

2013. márc. 18. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
elsö valaszolo vagyok.kijar a Hebamme szüles utan 8 alkalmat a gkk fizet, ha utana is szükseged van az a sajat költsegedre megy.En meg terhesen vettem föl vele a kapcsolatot, majd amikor megszületett a fiam fölhivtam es jött is amikor hazamentünk.Nekem elsö gyerek volt szoptatasban nagyon sokat segitett, es az egyeb kerdeseimben is.Keress ra Hebammen mit Kassenvertrag.
2013. ápr. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Köszönöm, hogy ezt megirtad!!

En nagyon sok hülyitest olvasok, amivel beoltjak a külf-et nem ismerö magyarokat, mintha itt kolbaszbol lenne a kerites. Nagyon furcsa es bosszanto, hogy direkt a 2. szüles elött, ismerösöktöl, 2 privat orvostol, 2 különbözö korhazban a dolgozoktol, fütöl-fatol kerdeztem, es ezt a lehetöseget SENKI sem mondta!? Prospektusokban pedig szepitve, 2 ertelmüen szerepel, konkretan ezekböl kerdeztem ra... Mindenesetre most ezekkel a szavakkal utananeztem a Google-ban: hat nemhiaba ez a nagy tanacstalansag, tajekozatlansag!! Ha valoban fizeti a kgg szüles ELÖTT a szülesznöt, akkor szerintem mindegy, hogy a doki helyett a szülesznö vizsgal-e meg (csak jol csinalja!), es a privat dokitol is ugyanugy lehet mindent kerdezni. :) Szüles ALATTra a gkk költsegteritese nem vonatkozik (igy 800-1000 eurodba kerül), söt a legtöbb korhazba meg a privat, fizetett szülesznödet sem viheted be, csak ha szerzödese van a korhazzal. (A mi 40000-es lakosu varosunkban 3 db ilyen szülesznö van.) Szüles UTAN pedig csak az ambulans szülesre vonatkozik, ami azt jelenti, hogyha olyan szülest valasztassz, hogy a szüleskor nem kersz korhazi agyat es ellatast, hanem azonnal hazamesz, a szüles utani 5. napig naponta egyszer kimegy hozzad ugy, hogy a gkk utolag teriti a költsegeket. (Azt nem tudom, hogy a km-költseget is teriti-e? Mert meg minden nagyvarosban sincs gkk altal fizetett szülesznö, nem mindegy a km.) Ha nem ambulans szüles mellett döntessz, akkor nem megy ki senki sehova, es akkor is kb 5 napig vagy korhazban, ott eppugy kerdezhetsz es segitenek. Tehat ertelme igy nem tul sok, sztem...

(En is rengeteg segitseget kaptam a szoptatasban elsö szüles utan, ugyanis egy szoptatasbarat korhaz közeleben laktunk, igy akkor ott voltam. Igy is segitettek, de azert a sok kerdes utan melegen ajanlottak a szoptatos tanfolyamot... :))

Amugy itt sok minden elterö korhazankent is, tartomanyonkent is, de ezek nagyjabol megegyeznek. Ugy gondolom, az lenne a fair, ha megirjuk, hol van ez a jobb helyzet, es hol van mas.

A korhazbol hoztam egy Hebammeprospektust, ezt nezem: Egesz Burgenlandra csak 4 db (!) olyan szülesznö jut, akit fizet a gkk! Most Niederösterreich 2. legnagyobb varosaban lakunk, itt nemhogy a varosban nincs, hanem hozzank legközelebb 35 km-re van 1, azaz egy db ilyen szülesznö, akivel ha idöben felveszed a kapcsolatot, es vallal, akkor lehetseges "ambulans" szülesnel a költsegterites. Hat akkor emiatt nem tud rola senki... (vagy aki esetleg tud, megtartja maganak, sosem lehet tudni, nehogy egyszer elvegyem a lehetöseget?)


A masik tema: az elsö szüles elött a privat orvosköltsegek kb felet visszakaptam a gkk-tol 2008-ban, bar azt sosem ertettem, miert egyszer ennyit, masszor annyit (?). Most meg az eddigi költsegek 1/3-at sem kaptuk vissza. A fogaszat pedig maganügy, nem küld senki sehova, es a MutterKindPassba sincs beirva. (Elsö szülesnel a szüles elött 2 hettel kaptam az orvosunknal idöpontot:))


2.

2013. ápr. 9. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Otthoni szüles: 1600-1800 Euro, ebböl 900–1000 Eurot fizet vissza a Krankenkasse.

[link]


2.

2013. ápr. 9. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Itt a "Großer Bedarf"-nal szerepel, hogy mindenesetre csak keves szülesznönek van szerzödese a gkk-val, ezert aki szülesznöi szolgaltatast akar, legtöbbször privat kell fizetni (nincs visszaterites. Ahogy pl. a szomszedunk is tette.)

A következö bekezdesben: ha a varandossag alatt CSAK szülesznöhöz mesz, orvoshoz nem, nem fogsz gyerektartast kapni!!

[link]


2.

2013. ápr. 9. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
1-es vagyok.Amit en irtam az Karintia.Nem ambulansan szültem, hanem hetfön mentem a korhazba csütörtökön pedig haza.Kedd reggel fölhivtam a szülesznöt, hogy megszületett a fiam(nem nala szültem), pentek du. jött is.Volt egy nyomtatvany amit mindig kitöltött amikor jött, en alairtam, ö pedig leadta a gkk-nak.A nödokim nekem is privat vol en a 80-bol mindig 40€-t kaptam vissza a gkk-tol a többit pedig a privat biztositotol.Neked mar megvan a masodi babad vagy meg uton van?
2013. ápr. 10. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

2-es vagyok, mostanaban massal voltam elfoglalva, igy csak most jelentkezem.

Uton van, de mivel az utolso honapban mar nincs nögyogyaszati vizsgalat, mar az összes szamlat bevittük a gkk-hoz.

Szemelyesen bementünk a gkk-hoz megkerdezni, miert hol ennyit, hol annyit kapunk vissza. (Niederössterreichische gkk.) A privat dokitol kapott szamlarol a szolgaltatasoktol függöen fizetnek vissza, tehat van, amit fizet a gkk es van, amit nem, ahogy ezt egyebkent interneten is olvastam. Igy nekem eleg furcsa, hogy az elsö valaszolonak mindig egeszen pontosan a szamla felet fizettek vissza... Kerdeztem, hogy letezik, hogy elsö babanal összessegeben több penzt kaptam vissza, mint a masodiknal, pedig ugyanugy a "kötelezö" vizsgalatokat vegeztek - a szamla valosagtartalmat sajnos utolag a paciens nem tudja bizonyitani, de ök ez alapjan fizethetnek. Tehat a kerdezönek: szerintem ha olyan ismeretsegi köröd van, hogy tudsz olyan nögyogyaszt, aki majd neked "jo" szamlat allit ki, hogy több penzt visszakapj, akkor jobban jarhatsz, igy valoszinüleg a sajat erdeket nezi a nögyogyasz is.

De aki nem hiszi, kerdezze meg a gkk-tol. Es szerintem a többi link is eleg konkretan leirja, mi hogy van pontosan.

Es meg annyit tennek hozza, hogy ebben a korhazban nincs az utolso honapban semmilyen UH vagy vizsgalat sem! Nagyon meglepödtem, es rakerdeztem az elsö szülesre - azt mondta az orvos, hogy ez mindenhol igy van Ausztriaban, ha minden rendben van a terhesseggel, elsönel valoszinüleg azert neztek meg csak hetente az UH-on, mivel szerettem volna, ha megfordul a baba es termeszetes szüles lesz. Tehat a 36. heten voltam bejelentkezni szülesre, ezutan csak szülni kell menni, ill. legkesöbb a kiirt napon bemenni. Ha akkor meg nem indul meg a szüles, akkor 2-3 naponta kell bemenni kontrollra, meg befeküdni sem kell.

Viszont jarok akupunkturara, ami 15 euro a korhazban, es privat joval több lenne.

2013. ápr. 27. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

"Szülési szabadság és juttatások


A várandós kismamának a szülés előtt 8 héttel abba kell hagynia a munkát, és 8, illetve 16 hétig nem mehet vissza dolgozni. Az anyavédelmi időszak alatt 8 héten át terhességi gyermekágyi segélyt kap, melyet az előző 13 heti átlagfizetéséből számolnak, mint erről a dívány.hu is beszámol.


A saját, illetve örökbefogadott gyermek után a szülő a gyermekgondozási segélyt igényelhet. Ez a gyermekorvosnál való jelentkezés, illetve az államilag kötelező vizsgálatok elvégzése, ennek igazolása (kis könyvben történő rögzítése) után lehetséges: a gyest és a családi pótlékot is ezután lehet igényelni az adóhivatalnál. Létezik jövedelemarányos és átalánydíjas gyes is. A jövedelemarányos támogatásra az jogosult, aki a szülés előtti hat hónapban kereső volt. Az átalánydíjas feltétele, hogy a szülő átlagjövedelme maximum bruttó 16200 euró lehet. Ez esetben négyféle időtartamra választhatók különböző összegek. Ausztriában a gyermekkel hozzánk hasonlóan három évig lehet gyessel otthon maradni, 30 + 6 hónap igénylése esetén havi 453 eurót kaphat a szülő. Egy év otthon maradás esetén körülbelül havi 1000 eurót kaphatunk.


A további támogatásokról és segélyekről itt tudtok bővebben tájékozódni.

A terhesség alatt


Ausztriában a terhesgondozás nőgyógyászok által történik, az országban nem ismert a védőnői rendszer. Az egyes alkalmakkor a nőgyógyász és asszisztense válaszol minden felmerülő kérdésre, és a szükséges vizsgálatokat (vizeletvizsgálat, ultrahang) is ők végzik. Minderről egy Ausztriában szült anyával készült interjú alapján az m.lexi.hu is beszámol.


A magánorvosoknál egy vizit ára 90 euró körül van, viszont, ha olyan orvoshoz megyünk, aki szerződésben áll a társadalombiztosítóval, ennek egy bizonyos százalékát visszautalják. A terhesség alatt sokféle vizsgálaton kell átesniük a kismamáknak az erre kialakított laborokban, azonban, ha időpontra érkezünk, jellemzően nem kell várni.

A szülés


A várandós anyának terhessége 12. hetében be kell jelentkeznie abba a kórházba, ahol szülni szeretne. A kórházakra általában a nagyfokú segítőkészség és jól felszereltség jellemző, érdemes az alapján választani, hol van olyan szakember, akiben megbízunk – emeli ki a nyugat.hu. Ennek megtörténte után a szülés előtt egy hónappal ismét el menni a kórházba: ekkor az előzetesen elvégzett vizsgálatok alapján rögzített adatokat a kórház felveszi az adatbázisába, hogy azok a szüléskor rendelkezésre álljanak."


"A vajúdás nagyobbik szakasza a nyugati országok zöméhez hasonlóan itt is otthon történik, a kórházba öt perces fájásokkal lehet bemenni. A szülést rendszerint szülésznő vezeti, ugyanakkor a háttérben szükség esetére rendelkezésre áll egy ügyeletes orvos. A szülésekről általánosságban viszont elmondható, hogy az osztrák egészségügyben nem szokás a mesterségesen beindított szülés, inkább a természetesség jellemző, császármetszést is csak végszükség esetén hajtanak végre, írja a nyugat.hu.


A szülés után az újszülött végig az anyával van egy helyiségben, csak külön kérésre viszik át másik szobába, ha az anya pihenni szeretne. A kismama a kórházban eltöltött pár nap után mehet haza, ekkor (kórháztól függően) egy kezdőcsomagot kap, mely pelenkát, babaruhákat, és különféle más, hasznos holmit tartalmaz.


Mivel, mint már fent is említettük, itt nincsenek védőnők, a szülést követő időszakban a gyermekorvos az, aki otthonában a családot meglátogatja. Ő az, aki a szülők segítségére van, ha kérdés, felmerülő probléma adódik."


forrás: [link]


Én magán klinikára járok, ha az is érdekel valakit megírom. Csak küldjön privát üzenetet. Ajánlani konkrét helyet nem fogok, az reklám lenne.

2015. okt. 31. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Ezek utan döntse el mindenki maga, kinek a verziojat hiszi el, majd tapasztalja meg maga is! :) Sajnos a magyarorszagi media (is) sok valotlan informaciot közöl a "nyugatrol". Külföldön elö magyarok között ismert, h mintha kolbaszbol lenne a kerites, ugy van bemutatva. Ezert akit pontosan erdekel, javaslom, inkabb nemetül nezzen utana az adott orszagban. Ausztriaban tartomanyonkent elteröek a szabalyok, es a fentebb leirtak is valtozhattak.


Az elözö kommentben igazsag is van, de hogy kinek jo emellett valotlansagot allitani??

"Ausztriában a gyermekkel hozzánk hasonlóan három évig lehet gyessel otthon maradni, 30 + 6 hónap igénylése esetén..." . Utobbi a max. igenybevehetö gyes!! Es tajekozatlanok kedveert a 30+6 jelentese: 30 hot anya es 6 hot az apa maradhat otthon gyesen, ez a max (!!), de persze egyidejüleg csak egyik. (Itt mindenki elgondolkodhat, h az apanak mikor erdemes, lehetseges-e, jo szemmel nezik-e a munkahelyen...stb.) Tehat az anya max. gyes idöszaka sehogy sem 3 ev, hanem csak 2.5 ev.


"az osztrák egészségügyben nem szokás a mesterségesen beindított szülés, inkább a természetesség jellemző, császármetszést is csak végszükség esetén hajtanak végre" - ez a mondat a valosag legdurvabb elhomalyositasa!! A masodik varandossagom alatti vizsgalatoknal talaltam egyetlen EGY orvost, aki ezt igy gondolta, hozzateve, h ö vallalta volna az elsö szülesemet normal uton es nem erti, h (altala ismert) a masik korhazban az összes orvos es ebben a korhazban is a többi orvos miert csak csaszarral vallalnak ilyen esetben? Ez a termeszetessegröl szolo mondat csak annyiban igaz, h itt nem ugy zajlik, h a kismama bejelenti a fogadott orvosanak, h ö csaszart szeretne, ahogy Magyaro-on (nagyot nezne az orvos ilyen igenyekre! :)), hanem a csaszart csak orvosi indok eseten ajanljak es nem a paciens, hanem az orvos ajanlja! Mivel a csaszarmetszes egy mütet, a szüles mellett potlolagosan megterheli a szervezetet.



Az en szüleseimre csak az utolso honapban lehetett bejelentkezni, ekkor vettek fel az adatokat, nincs elözetes adatfelvetel es elötte semmilyen nyilvantartas. 3 honappal a szüles elött elutasitottak, h mindenkeppen kesöbb jöjjek vissza.


Mikori infokat közöl a magyar cikk? Alkalmankent 90 €-t 2008-ban fizettem a maganorvosnal, 2013-ban 100 €-t, a visszateritesröl reszletesen irtam.


A mi kezdöcsomagainkban nem volt pelenka es babaruha, viszont rengeteg prospektus es reklam mellett apro dolgok, mint mini-kremek, teak, cumik.


A gyermekorvos szüles utani latogatasa biztos, h Ausztriaban van? Nem AusztrALiaban esetleg? :D Ezt a hülyitest vegkepp nem ertem, vagy valaki megalmodta es leirta az almait vagy mi ez??? Meg szerencsere h akit valoban erint, milyen az osztrak szüles, annak muszaj nemet nyelven is utanajarni, es akkor talan nem esik olyan nagyot a döbbenettöl, ha megtapasztalja.


2.

2015. nov. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!