Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Mi játszódik le az ember...

Mi játszódik le az ember fejében, mikor beindul a szülés, de nincs senki a közelben?

Figyelt kérdés

Szülésznőként dolgozom több, mint 5 éve. Sok szülést láttam már, én is szültem egyet, de még mindig vannak dolgok, amik meg tudnak lepni :/ Érdekelne a Ti véleményetek a témában :)


Tegnap éjszakás voltam, 9óra után telefonált be egy hölgy, aki nem tudta eldönteni, hogy szül-e? Elmondtuk neki a teendőket, és azt, hogyha mégis szül a távolság miatt 12-15perces fájásokkal induljanak be a kórházba. Már majdnem éjfél volt, gondoltuk, akkor biztos csak vaklárma. Aztán újra hívott, hogy 5 (!) perces fájásai vannak és elfolyt a magzatvíz, mit csináljon? Itt utólag gondolva én is bután fogalmaztam - mondtam neki, hogy azonnal induljanak - nyílván a szájába kellett volna rágni, hogyha nincs rá mód, akkor hívjon mentőt, de ez valahogy nekem akkor ott természetes volt.. Na mindegy..


Reggel már majdnem indulóban voltam haza, vártuk a váltást, mikor beesett egy fiatal pár. Kimerült kismama, rettegő, kapkodó, ordító kispapa, minden, ami kell. A vizsgálat után kiderült, hogy előre eső köldökzsinórral és fájásgyengeséggel van dolgunk, azonnali császár.


A kispapa mesélte el, hogy ő az a hölgy, aki az éjszaka 2x felhívott bennünket. Azért nem jöttek be akkor, mikor elfolyt a magzatvíz, mert a kispapa éjszakás volt, és őt nem akarta hazaugrasztani a munkából, a rokonokat nem akarta felébreszteni, és azt gondolta, hogy nem olyan sürgős, hogy a mentőket ezért kihívja.

Egyszerűen azóta sem bírom felfogni.. Nem akarok ítélkezni, de hihetetlen az emberek hozzáállása. Ezért is kérdezném azoktól, akik egyedül voltak a nagy pillanatban: Mi játszódik le ilyenkor az emberben?

Ti mit csináltatok? Belegondolhatott egyátalán a lány abba, hogy a késlekedése miatt hypoxiás babát szült?

Mi a véleményetek?


Bocsánat, hogy hosszú lett, de még mindig nem bírom felfogni. Természetesen nem vitát szeretnék szítani, csak a vélemények érdekelnének :)


2014. ápr. 16. 15:50
 1/10 anonim ***** válasza:
Én már egyszer szültem, igaz kórházban, és a kiírt napon be kellett mennem ( másnap hajnalban szültem szóval csak pár órát voltam ott tétlenül :D ) . De ha pl ilyen helyzetbe kerülnék mint a fent leírtak, ha végképp nem tudnék senkit hívni akkor azonnal hívnám a mentőket , legrosszabb esetben taxival be a kórházba ( ha ez egy lehetséges lehetőség ). Én tuti nem kockáztatnám a babát sem saját magamat. Azt hallottam, hogy a stresszes szülés sem tesz jót a babának , mert állítólag ő is bestresszel de ezt te tuti jobban tudod, hogy igaz e vagy nem. A lényeg hogy én biztos hívnám a mentőket.
2014. ápr. 16. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Hasonló tapasztalatom van, csak épp sajnos vetéléssel kapcsolatban, de az érzés kábé ugyanaz lehetett. Valamilyen szinten. Már tudtam, hogy elhalt a babám (8 hetes uh-on 7 hetes volt az egyik, másik 6 hetes-ikrek-egy hét várakozás után 9 hetesen gyógyszertől elvetéltem...azt hittem. 2 hét múlva csekkoláson kiderült, egyikük bennmaradt, 2 napra rá műtét. Én is hule voltam, mert nem akartam a kaparást, azt hittem, megleszek nélküle...szóval néha hülék a páciensek.)Hazamentünk a csekkolásról, párom elment délutánba én meg a 3.5 évessel otthon. Egyszercsak elkezd ömleni a vér. A kádba álltam és azért nem szálltam ki a kádból, hogy megkeressem a mobilomat és felhívjam a férjem, hogy össze ne vérezzek valamit. Gondoltam majd eláll a vérzés. Pedig mint a patak, úgy folyt...hulye voltam. Olyan 20-30 perc után végre sikerült lánykámnak odahoznia a mobilomat, felhívtam, aztán 20 perc alatt hazaért, (annyi ész nem volt, hogy mentőt hívjak, gondoltam nem olyan vészes), vagy 1 órát tollászkodtunk, én ültem a kádban, ő meg pakolta a cuccom, meg a gyereket, még fél óra, mire beértünk, 10 perc, mire nővérkéhez értem, de 10 perc múlva már hívta az orvosokat....teli lett a szoba egy másodperc alatt, két oldalról kaptam a vért, majdnem elvéreztem....azóta tudom, hogy komolyan kell venni az ilyen helyzetet...szóval néha tud hulye lenni a páciens...érdekes volt egyébként, hogy elaltatás előtti pillanatokban arra gondoltam, hogy meghalok és hogy fogja fogadni a férjem, meg a lányom...egy percig nem gondoltam arra, hogy még fiatal vagyok meghalni:Dmagam miatt aggódom mindig a legkevésbé:D
2014. ápr. 16. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Nyugtass meg, ugye nem lett baja a babának?

Van, hogy az ember a pánik miatt hülyeséget csinál.

Apumat tudnám említeni, aki egyszer legurult a mozgólépcsőn, vagy jó harminc métert. Végig lebukfencezett, nem tudott megállni. Beütötte mindenét, vérzett a füle.

De nem akarta, hogy mentőt hívjanak, folytatt az útját, és ment munkába...

Valószínű sokkot kaphatott, és nem fogta föl, hogy a normális cselekedett az lett volna, hogy nem utasítja vissza a mentőt, és elmegy kivizsgálásra.

Gondolom ilyen lehetett. Bízom benne, hogy az én szülésemnél, ami elvileg pár héten belül bekövetkezik nem kerülök ilyen helyzetbe, és tudok jó döntést hozni.


Egyébként a kismama nem vette észre, hgy előresodródott a köldökzsinór, vagy nem volt különösebb jele?

2014. ápr. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

van akit pl. folyton becsapnak a jóslófájások. egy ismerősöm kétszer ment be velük kórházba, mindkétszer hazaküldték, hogy itt még nem lesz semmi, a végén pedig majdnem otthon szülte meg a babáját, mert nem akart megint vaklármát, hogy újra lebuszozzon-visszabuszozzon, mert esetleg megint hazaküldik.

akkor egy másik ismerősömnek pedig nem állt be pont 5 percesre, hanem összevissza voltak a fájásai 3-7-6-4 stb. így várta várta mikor lesz majd pont 5 perces és ő is majdnem így járt.

akkor olyat is hallottam, hogy valaki szerint "ilyenért nem szabad ugrasztani a mentőket mert meghal egy beteg".

na egyrészt úgyis a sürgősebb esethez mennek először, másrészt meg van ilyen tudtommal, hogy Betegtaxi. Ez olyan kocsi, hogy a kórházból hazaviszi pl. azt, akinek kitört a lába és nem tud hazamenni de nem sürgős, szóval ilyen esetekre. És ha még 5 percesek a fájások, de van valamennyi idő (csak 20-25 km-re van a kórház és a kismama busszal/autóval nem biztos hogy bejutna) akkor gondolom lehet ezt a fajta mentőt is hívni vagy ezt küldik. Én megkérdeztem egyébként, hogy baj-e ha a mentőket szülésért hívom és ott mondták hogy nem (messze lakok a kórházról és autó sincs, szóval ha pl. éjfélkor ünnepnap vajúdnék, máshogy nem jutnék be).

Nincsenek rendesen tájékoztatva a kismamák mindenről és lehet, hogy nem is mernek kérdezni sem (volt hogy engem is legorombítottak egy kérdésnél, utána nem volt kedvem többet megszólalni).

Lehet olyan is, aki a saját családtagjaitól fél - hogy vita, bántalmazás lesz, ha zavarja a párját telefonnal munka közben, vagy anyós-após, 6. unokatestvér összecsődül és mégjobban riogatják, idegesítik.

Nekem pl. olyan nagynénim van aki állandóan a leglehetetlenebb helyzetekben ott idegesíti az ember, anyám meg locsi-fecsi és ha valami történik azonnal csődíti a húgát. Az anyós szintén szeret mindenhol jelen lenni, engem viszont ez frusztrálna ebben a helyzetben... hogy szétgyötörve csúnya fejjel izzadtan fekve nézegessenek, locsogjanak, veszekedjenek felettem, stb. (nem lehet azt mondani, hogy ne menjenek oda, mert az én véleményem nem számít). persze a drágám meg azonnal hívná az anyját... úgyhogy szerintem akkor fogok telefonálni nekik, ha már a szülőágyon leszek, hogy a vége után érjenek oda. de én kihívom a mentőket azért

valakit az ilyen nagyon idegesít

2014. ápr. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szerencsére nem voltam ilyen helyzetben. Az első szülésnél előre lebeszéltük a szomszédokkal, közeli rokonokkal, ha baj van, hívhatok bárkit, mindenki nagyon készséges volt, szívesen segítettek. Ezt a forgatókönyvet azért raktuk össze, mert a férjem 3 hetet kinn töltött Németországban, akkor voltam a nyolcadik hónapban. Aztán ez meg is maradt, ha esetleg dolgozik és valami miatt nem tudom megvárni azt a 40 percet, amíg hazaér. A mentő nálunk nem nagyon jött szóba, mert mire hozzánk eltalál, a csiga is hazamegy...

A második gyerkőcnél nálunk táborozott apósom, mert a cukor miatt heti két ctg-re és uh-ra mentem. Már meg volt beszélve a dokival, hogy ha addig nem szülök, kiírt nap után császár. Arra a hétvégére pont eljött anyósom is, én vettem rá, hogy ne menjen vissza haza szombaton, aludjon nálunk, kényelmesen hazamegy vasárnap kora délután. Vasárnap hajnalban beindult a szülés, a mama sok szerencsét kívánt, mi meg elindultunk. :) De ha nem így lett volna, felhívom az egyik szomszédot, hogy jöjjön vigyázni a nagyra...


Én nem is értem ezeket a dolgokat... nem akarta felébreszteni a rokonokat?! Nem akarta, hogy a férje hazajöjjön?! Fura...


Remélem, a baba jól van!

2014. ápr. 16. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Orvoskent kerdezhetek meg egyet...? Hogyan gondoltad ezt nyilvanos forumon ilyen reszletesseggel megosztani...?
2014. ápr. 16. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó! Mint ahogy semmi konkrétumot és betegazonosítót nem írtam, így nem hiszem, hogy bárkinek is sérteném a személyiségi jogait. Ha mégis, akkor elnézést kérek, és törlöm a kérdést!


Kedves válaszolók! Köszönöm a hozzászólásokat! Nagyon érdekes volt olvasni, hogy valóban képesek ilyenkor a kismamák irracionálisan viselkedni :) Ha már egyszer "képes voltam ilyen részletességgel egy ilyen fórumon leírni", remélem, lesz aki tanul belőle :)

2014. ápr. 16. 21:11
 8/10 anonim ***** válasza:
Utolso vagyok: amennyiben az, akivel megtortent ez az egesz, itt raismerne magara, az siman alap lenne fegyelmi eljarasra, de akar tobbre is. Lattam mar ilyet, nem kellenek konkret adatok. Toroltetem a kerdest, ha nem banod.
2014. ápr. 16. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ez esetben ha úgy érzed, egész nyugodtan! És köszönöm a felvilágosítást, semmi ártó szándékom nem volt a kérdéssel :) Amit tudni akartam, megtudtam :)
2014. ápr. 17. 06:39
 10/10 anonim ***** válasza:

Látom, kicsit másfelé kanyarodott el a válaszolás a végén. Én ugyan nem vagyok orvos, de őszintén szólva én is megdöbbentem, hogy ilyen részletesen leírtad a történteket.


Hogy a kérdésedre is válaszoljak: nálam alaposan benne volt a pakliban, hogy egyedül (pontosabban a 3 éves kisfiammal kettesben) leszek, amikor beindul a szülés. Így előre minden szituációra kidolgoztam egy forgatókönyvet. Tulajdonképpen az egyetlen "probléma" az lett volna, ha gyorsan kellett volna bejutnom a kórházba, hogy hová teszem a kisfiamat. Két szomszéddal is abban maradtam, hogy akár az éjszaka közepén is felhívhatom őket, és amíg a szüleim oda nem érnek érte, addig maradhat náluk, ha úgy jön ki a lépés. Egyébként pedig mentőt hívtam volna. Szerencsére nagyon figyelmes volt a kislányom, mert fájásokkal indította a szülést, úgy, hogy volt idő mindenre szép kényelmesen (az már más kérdés, hogy apukám nem akart bevinni a kórházba, mert attól félt, hogy megszülök a kocsiban :D).

Alapvetően így is "egyedül" voltam, mikor beindult a dolog az éjszaka közepén. Szépen összeszedtem a gondolataimat, és megnyugtattam magam, hogy nem kell kapkondi, minden a legnagyobb rendben lesz. Úgy is lett. :) Bennem ez játszódott le. :)

2014. ápr. 19. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!