Régen (orvoslás, sebészet előtti időkben) mi történt túlhordásnál?
Nem vagyok érintett, csak elméleti síkon érdekel a dolog. Manapság van egy maximum idő, amit kivárnak, aztán beindítják a szülést. Illetve szakértelem és eszköz is van a magzat állapotának monitorozására.
Amikor a sebészet még gyerekcipőben járt és az orvoslás is inkább a kuruzslás jegyeit viselte magán, mi történt, ha valakinek nem indult be a szülése? Ilyen esetben akár hetekkel túlhordta, majd fertőzés miatt meghalt mind az anya, mind a magzat? (Anyai részről az elhalt magzat miatti hullamérgezésre gondolok.)
Bábakoktélt itattak az anyával, aztán vagy megindult, vagy nem.
Nem csoda, ha nagyon sok nő belehalt a szülésbe/terhességbe, ma is sok esetben így történt volna, ha nincs orvos...
"A történelem során a szülés mindig a nők munkája volt, és minden asszonytól elvárták, hogy tudja, mit kell tennie. A bábák házról-házra jártak szülőszékükkel. Vittek magukkal egy fiola olajat, amivel az anya gátját masszírozták, és némi ételt és italt, hogy fenntartsák erejüket.
A bábák rendszerint maguk gyűjtötte gyógyfüveket vagy más gyógyszereket tartottak maguknál. Ezek egy része főleg varázsszerként hatott. Az egyik ilyen szer a szenteltvíz, amibe olyan papír vakarékát áztatták, amelyre ima, vagy bibliaidézet volt írva.
Ha ezt az anya megitta, a szülés meggyorsult. Voltak olyan szerek is, amelyek valóban tartalmaztak szülést segítő hatóanyagokat. Sok kultúrában a mai bábák is használnak oxitocin alapú készítményeket, ha szükséges.
Jamaikában a hagyományos bábák (a "nanák") egy olyan keveréket- "öt fűszer teát"- használnak, aminek biokémiai elemzése során kiderült, hogy erősíti a méhösszehúzódásokat. Malajziában a hagyományos bábák közt igen elterjedt szer a kiszárított macskaméhlepény.
Ha a szülés nagyon lassú ezt feloldják vízben és megitatják vele az anyát. A szer hivatásos szülésznők szerint is jó hatással van az elhúzódó szülésre. Dél-Amerikában és Malajziában a bába rendszerint tart magánál egy különleges formájú palackot, amibe az asszonynak akkor kell belefújnia, ha a placenta nem akar megszületni. A fújás közben s a hasizmok nyomást fejtenek ki a méhre, ami elősegíti a méhlepény könnyebb távozását.
A legtöbb módszert varázslásnak tekintették, ezek jó részét a katolikus egyház tiltotta, pedig az eszközök, gyógyszerek a bábák sok évszázados gyakorlata alapján formálódtak olyanná amilyenek."
A bábák ismertek olyan szereket, amelyeknek méhösszehúzó, szülésindító hatása van.
Egyébként rengetegen meghaltak nem is elsősorban a szülés közben, hanem utána a gyermekágyi fertőzések miatt, hiszen a sterilizálást nem ismerték. Elég csak Semmelweis Ignác nevére rákeresni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!