Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Tápszeres táplálás » Szerintetek laktózmentes...

Szerintetek laktózmentes tápszert írassak majd a picinek is vagy csak én aggódom túl?

Figyelt kérdés

Harmadik baba lesz. Sajnos eddig egyszer sem volt tejem (napi 30ml volt a max amit ki tudtam magamból préselni), tehát szinte biztos, hogy most is tápszeres lesz a kicsi. A középső gyermekünk sajnos laktózérzékeny és bár nekem eddig nem volt ilyen panaszom, a mostani terhességemnél én sem bírok laktózos tejet vagy tejterméket megenni, a laktózmentestől nincs bajom, igaz nem is merek belőle sokat enni.

Ebben az esetben milyen tápszert írassak fel a dokival a picinek? HA-s, pepti vagy laktózmentes?

Amíg nekem nem voltak tüneteim, addig azt mondta, hogy jó lesz a sima HA-s tápszer, de most ő is elbizonytalanodott és rám bíza a döntést.


2014. máj. 1. 19:01
 1/3 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben laktózmenteset, de ha nagyobb lesz kipróbálnám a simát is.
2014. máj. 1. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Bocs, hogy ezt írom, de ha van ilyen problémája az egyik gyerekednek, akkor jobban is utána nézhettél volna már ezeknek a betegségeknek, mert láthatóan kevered őket.

A laktózérzékenység azt jelenti, hogy nem termelődik elég laktáz enzim az emésztőrendszerben, és emiatt nem tudja a szervezet kellő mennyiségben lebontani a laktózt glükózra és galaktózra. Emiatt magától kezd el bomlani, és melléktermékként sok hidrogén gáz keletkezik, ami puffadást, hasfájást, hányást...stb. eredményez. Valamennyi kis mennyiségű enzim általában azért termelődik, ezért van az hogy egyénileg változó a tolerancia, egy kis mennyiségű laktózt még tünetek nélkül elvisel a szervezetük.

A laktózérzékenység általában 2 éves kor után alakul ki, felnőttkorban (főleg bizonyos populációkban) elég gyakori. Viszont a VELESZÜLETETT laktózérzékenység nagyon ritka (ilyenkor egyáltalán nem termelődik enzim). Ilyenkor az anyatej is panaszokat okoz, mert sok tejcukrot tartalmaz, főleg a tej eleje. Ilyenkor nem azzal szokták ezt kezelni, hogy laktózmentes tápszert adnak mondjuk az anyatej helyett, hanem enzimpótlást alkalmaznak.


A tejfehérje allergia viszont gyakoribb a csecsemőkben, és ki szokták többnyire nőni 2 éves korra. Ilyenkor allergiáról van szó, az immunrendszer ellenségként tekint a kazein nevű fehérjére, és az immunrendszer produkálja a tüneteket (emésztési és bőrtünetek, pl. vér a székletben, ekcéma).


Amiket említettél tápszereket, azok közül a HA tápszernek pl. semmi köze a laktózérzékenységhez. Az egy részlegesen hidrolizált tápszer (a kazein egy része elbontott formában van benne), mivel csak részlegesen hidrolizált, azért tejfehérje allergia esetén ugyanúgy tüneteket okoz. De pont a részleges hidrolizáció miatt kisebb az esélye allergia kialakulásának, és ráadásul könnyebben is emészthető, mint a sima tápszer. A Milumil pepti sokkal jobb (akár megelőzésre is teljesen egészséges csecsemőnek), mert teljesen hidrolizált tápszer, ez még allergiásoknál sem okoz tüneteket (kivéve néhány szélsőséges esetet), ennek kissé kesernyésebb az íze, de szerintem nem vészes, nekem mindkét fiam szívesen megitta.


Laktózmentes tápszert (pl. Milumil pregomin), viszont semmi esetre sem adnék egy egészséges csecsemőnek csak így hasra ütés szerűen, mert amúgy a szervezetük arra van programozva, hogy a szénhidrát szükségletük legnagyobb részét ilyenkor még a tejcukorból fedezzék. Ha ehelyett másfajta cukrot kapnak akkor az nem feltétlenül tesz jót az emésztőrendszerüknek, ami ilyenkor még egyébként is éretlen. Márpedig a laktózmentes tápszerben valamivel helyettesíteni kell a kieső laktózmennyiséget másfajta cukorral.


Szóval, ha a tejfehérje allergiától tartasz, akkor Milumil pepti-t irass fel. Ha a laktózérzékenységtől félsz, akkor először bizonyosodj meg róla hogy tényleg ez a baj, és akkor lehet lépni ezügyben, addig viszont inkább árt a laktózmentesség, mint használna. Mert ezt megelőzni amúgysem lehet, mert genetikailag vagy veleszületik, vagy nem. Az fehérje allergia viszont lehet a túlzott és túl korai kazein fogyasztás eredménye, amit a peptivel megelőzhetsz.

2014. máj. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igazad van második! Kicsit valóban kusza lett az irományom. Nem vagyok ennyire kerge, csak 1-2 dolog kimaradt. :)

Az édesanyám, a férjem és a nagyobbik gyermekünk tejfehérje allergiásak, ezért került a listára a pepti. A nagyobbik a HA-s tápszert folyamatosan kihányta és bár alig maradt benne valami, mégis iszonyú hasfájása lett. Mikor megtudták a kórházban, hogy a családban több tejfehérje allergiás van, kapásból a peptit adták neki és megyszűnt a baj.

A picinél úgy indult a dolog, hogy véres hasmenése lett már a harmadik napján (ha-s tápszertől), akkor ő is peptit kapott, de semmi nem változott és végül akkor szűnt meg, amikor Humana SL-t adtak neki, később végigpróbálgattuk a többi tápszert is, hogy kiderüljön mi a baj. Neki a pregomin sem volt jó (kihányta+hasmenése volt tőle, de nem véres), végül a laktózmentes vált be, 1,5 éves és most is ezt issza tej helyett (a laktózmentes tejtől, tejtermékektől is rosszul van). Nekünk senki nem ajánlotta az enzimpótlást, talán mert nála nem tudták eldönteni, hogy veleszületett-e, mert már a születése után antibiotikumokat kellett kapnia és arra is gyanakodtak, hogy talán attól alakult ki nála. Azt mondták, 2 évesen mehetünk vissza a kórházba és akkor megcsinálnak 1-2 vizsgálatot, hogy tisztább képet kapjunk. Elméletileg lesz vérvétel és terhelés is.


Szóval most félek attól is, hogy a legkisebb laktózérzékeny lesz és attól is, hogy tejfehérje allergiás, de a doki azzal bíztat, hogy próbáljuk ki a ha-s tápszert, mert az talán most jó lesz...


Szerinted így melyiket írassam fel?

2014. máj. 6. 14:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!