Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Teherbeesés » A Gyed-hez min.1 év munkaviszo...

A Gyed-hez min.1 év munkaviszony kell? A táppénz is beleszámít?

Figyelt kérdés
2010. jan. 11. 14:18
 1/8 anonim ***** válasza:
Szia.A szülést megelőző 2 évben,180napon át biztositottnak kell lenni.átlag kereset 70 %.
2010. jan. 11. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

A TGYÁS-t és a GYED-et az igényelhet aki a szülést megelőző 2 éven belül legalább 365 nap biztosítotti idővel rendelkezik és ez a biztosítottsága a szülés napján is érvényben van, vagy az azt megelőző 42 napon belül szűnt meg, táppénzen lévőknél 42 napon túl de még a táppénz folyosítása alatt illetve annak megszűnését követő 28 napon belül szült.

Ha a szülést megelőzően voltál táppénzen akkor az is beleszámít a 365 napba, hiszen a táppénz alatt a munkaviszonyod nem szűnt meg, vagyis a biztosítottság fennáll.

2010. jan. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
De én úgy tudom,hogy a mostani rendszernél 1 évnek kell lenni minimum. Én munkanélküli vagyok már 7 hónapja és úgy néz ki talán márciusba lesz meló. Arra lennék kiváncsi hogyha munkába állás után , ha a 4. hónapba terhes lennék akkor is jár e a GYED? Tehát ha 4 hónap után terhes lennék és elmennék táppénzre már ha szükséges akkor,vagyis 4+9hónap kb. akkor is jár a GYED? Vagyis beleszámolják a táppénzes hónapokat is? Ha igen gondolom akkor annak a 70%-át vennék ugye?Az meg elég kevés nem? Tudjátok már 28 éves vagyok és még nincs babánk sajnos. De ez leginkább a munkahely hiánya miatt van.Nem szeretnék kifutni az időből. Vagy inkább dolgozzak egy évig?
2010. jan. 11. 15:33
 4/8 A kérdező kommentje:
Kedves második! Tehát akkor a szülést megelőző 2éven belül kell meglennie az 1évnek? A megszakítások is beleszámítanak?(munkanélküli) Vagy az nem. Végül is az nem munkaviszony.Vagy mindenképpen folyamatos munkaviszonynak kell meglennie?
2010. jan. 11. 15:44
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Én ugyan nem értek annyira hozzá..., de azt tudom, hogy ha most dolgozol 4 hónapot, majd táppénzre mész terhesen, akkor a táppénzed lesz a számítás alapja, ami most a fizetés 60%-a, szóval nagyon rossz lenne a gyeded.

Sajnos most év eleje van és a gyedet mindig az előző évi kereset alapján számolják és a táppénzeddel bőven bennelennél.

Én novemberben mentem táppénzre, így a gyedem 10,5 hónap fizetés + 1,5 hónap táppénz alapján számolták, így nem volt gáz.

2010. jan. 11. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Bocsika hogy csak most választolok. Igen a szülést megelőző két éven belül kell 365 nap (2010. április 31-e után született gyerekeknél) biztosítotti jogviszonnyal rendelkezned. A Tbj 5 § szerint biztosítottnak számít aki álláskeresési támogatásban részesül. Tehát amíg álláskeresési támogatást kaptál az is beleszámít a 2 évbe, illetve ha elkezdesz dolgozni és elmész táppénzre az is. A TGYES és GYED-et a szülést megelőző évben lezárt kereset alapján kell számolni. Tehát ha a szülést megelőző 2 éven belül a 365 nap munkaviszony és álláskeresési támogatás, plusz táppénzel összejön akkor jogosult vagy a támogatásra. Az más kérdés, hogy ahogy azt írták nem igazán lesz valami sok. Tehát lehet, hogy a szülés előtt legalább egy évet dolgozol akkor jobb lenne, vagyis ha 4 hónap után leszesl terhes és 8 hónapig dolgozol akkor meglesz a 365 nap és jobban is jársz.

2010. jan. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
elírás bocsi: beleszámít a 365 napba
2010. jan. 12. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen így már értem.
2010. jan. 12. 13:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!