Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Milyen támogatások léteznek?

Milyen támogatások léteznek?

Figyelt kérdés
24 éves egyedülálló vagyok, van bejelentett állásom 8 órában. Öcsémnek én vagyok a gyámja, mivel a szüleink meghaltak. Most várom az első babát. Most leszünk 13 hetesek, akkor megkapom a kiskönyvet. Kérdés: milyen támogatást lehet igényelni a terhesség során? Tehát még a megszületés előtt? Majd utána? Könyvelőt kérdeztem eddig, de ő nem túl segítőkész. Talán a védőnő fog tudni ebben segíteni vagy ki?
2011. jan. 20. 15:47
 1/6 anonim ***** válasza:

Amíg meg nem születik a pici, addig nincs semmilyen támogatás. Senkinek arra hivatkozva, hogy állapotos. Vagyis csak a sima támogatások léteznek, önkormányzatnál tudsz érdeklődni, de ha van bejelentett 8 órás állásod, akkor nem nagy a valószínűsége, hogy kapsz valami átmeneti segélyt. Minek? Hiszen dolgozol.

Ha majd megszülsz (illetve a szülés várható ideje előtt 28 nappal) igényelhetsz tgyást. Ennek van feltétele, röviden annyi, hogy az igénylést megelőző kettő évből kell lennie 365 biztosítotti napnak (amikor volt munkaviszonyod) és az igényléskor is van munkaszerződésed. Ez utóbbinál vannak kiskapuk, azokra most nem térek ki, hiszen írtad, hogy van bejelentett állásod.

Apropó: a terheseket a terhesség kezdetétől védi a munka törvénykönyve a munkáltatói rendes felmondás ellen.

A tgyás az igénylést megelőző naptári év napi átlagának a 70%-a, ebből csak 16% szja-t vonnak. Ezt kapod 168 napig.

Ha ez letelt, akkor jön a gyed, ami szintén a korábbi fizud 70%-a, de max. havi br. 109200 Ft (2011-ben). Ebből már 10% nyugdíjjárulékot is vonnak. Ezt annyi ideig kapod, amennyit az igénylés előtti két évben biztosításban töltöttél, max a gyerek 2. életévéig.

A 3. évben van a gyes, ami br. 28500 Ft, csak nyugdíjjárulékot vonnak belőle.

Ezen kívül még ha megjelentél a terhesgondozáson legalább 4 alkalommal, akkor jár az egyszeri anyasági segély (2009-ben ez 64eFt volt, nem tudom, hogy azóta változott-e).

Plusz van a családi pótlék, ami egyedülálló esetében 13700 Ft havonta.

2011. jan. 20. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A 12. héttől megillet az adókedvezmény 1 gyerek után, tehát ha van bejelentett munkahelyed, ezt igénybe tudod venni.
2011. jan. 20. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Igaz, erről el is felejtkeztem.
2011. jan. 20. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
De ha a tzesóját is ő neveli, akkor utána nem kaphat családi adókedvezményt?
2011. jan. 20. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ahogy megkapod a kiskönyvet, kérdezz rá védőnődnél, hogy tud-e adni Felicitas tanácsadó kiskönyvet. Nagyon hasznos! Mindent leírnak benne naprakészen. Ingyenes kiadvány, minden várandós kismamának jár! Ha nem tud róla, nem tud adni, akkor vedd fel a kapcsolatot interneten a www.felicitas.hu oldalon.

A kiadvány sokat fog segíteni minden értelemben! Termékmintákkal is ellátnak majd, ami szintén nem haszontalan.

2011. jan. 20. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

De lehet, hogy a tesó után is jár családi kedvezmény.


A tesód kap saját jogon vagy te kapsz a tesód után családi pótlékot? Ha igen a válasz, akkor két gyermek után jár a családi adókedvezmény.


Ami még eszembe jutott: kérdezd meg, hogy a helyi önkormányzat ad-e valamit amikor megszületik a baba. Ezt elméletileg a védőnőnek is tudnia kell. Nem mindegyik önkormányzat ad támogatást és az összege (ha pénz) is eltérő. Pl. az erzsébetiek egyszeri 10eFt-ot kapnak, a 18. kerületben egy adható oltást fizet az önkormányzat, de ha jól tudom a 11. kerületben horror összeget adnak.

2011. jan. 21. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!