Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » PCOS kismamák leálltatok a...

PCOS kismamák leálltatok a gyógyszerrel?

Figyelt kérdés

A gyógyszernek nincs magzatkárosító hatása, ezt az itteni orvosom is megmondta. Nem akarok annyit pötyögni, ezért idézek Dr. Petrányi Gyulától: "Minden terhesség (PCOS nélkül is) fokozódó inzulin rezisztenciával jár, ez értelemszerűen sokkal súlyosabb formát ölt PCOS-ben. Emiatt a PCOS-ben szenvedő terhességi kilátásai is rosszabak, sőt a terhességi cukorbaj (GDM) fellépése is gyakori. Mindezek miatt a terhességben az inzulin rezisztencia csökkentésére irányuló kezelés az egész terhesség alatt szükséges.


Tehát a diéta, a fokozott testi aktivitás... és a metformin kezelés is?! Itt van a sajátos hazai bökkenő: még a legutóbbi (2009. május 13.) szakmaközi konszenzus értekezlet is a metformin terhesség alatti használata ellen foglalt állást. Ennek a tárgyalása meghaladja e honlap keretét, de én nem Magyarországon folytatom orvosi gyakorlatomat. A metformin terhességi alkalmazásáról írottak a haladó külföldi és saját gyakorlatom tapasztalatain alapulnak. Ez röviden azt jelenti, hogy a PCOS-ben szenvedő teherbeesésekor nem hagyja abba a metformin szedését és azt a terhesség, majd a szoptatás alatt is változatlanul folytatja."

A lényeg, hogy egyik gyógyszergyártó cég sem akarja vállalni a költségess vizsgálatot, illetve itthoni engedélyeztetést, mert megdrágítaná ezt az olcsó és hatásos gyógyszert, sőt a többi gyártó is előnyhöz juthatna, ha a PCOS terhes nők is HIVATALOSAN is végigszedhetnék a terhesség alatt.

Szóval nem mindegy, hogy valaki terhességi cukorbeteg lesz, vagy elvetél, vagy a gyógyszer szedésével több esélyt ad magának és a babának. Én most a magam részéről nagyon fontolom, hogy egy ilyen hülyeség miatt nem hagyom abba.Terhességi cukorbetegségig sem szeretnék eljutni, meg hogy inzulinoznom kelljen magamat és utána reménykedni, hogy hátha helyreáll.

Egyik ismerősöm, aki PCOS szintén most lett terhes, és ő gyorsan feliratott a háziorvosával még 3 havi adagot, míg ki nem "derül", hogy babát vár. Így összesen legalább 5 hónapig fogja tudni szedni.

Velem el akarja hagyatni az orvosom a 12. héttől, és hogy majd 100%-ig tartsam a diétát. Nos, tartom, ahogy eddig is tartottam, az eredményeim is igazolták, hogy jól csinálom, a dokim is megmondta, DE vannak olyan helyzetek, amikor nem tudom kivitelezni, hogy olyan ételt egyek, ami jó a betegségemnek. Most is voltunk egy kiállításon a kisfiammal (autós,vonatos), ahol kb. lacikonyhaszerű kajáldák voltak, és kínkeservvel kerestem valami olyat, amire azt mondom még elfogadható volt, de ez nem mindig sikerül. És, amikor nem sikerül, az nyilván a terhesség alatt rosszabb, mint alapból ha nem vagyok az. Ezért én marhára nem szeretném abbahagyni pont most.


Nos, annyi lenne a kérdésem a PCOS kismamákhoz, akik végig (vagy legalább valameddig) szedték a gyógyszert, hogy a vérvételeknél kiderült bármi? Látszott a vérvételen, hogy szedik továbbra is a bogyót? Lebuktatok? :) Én merckformin XR-t szedek, ráadásul igen kis adagban kell szednem, tehát nem kavarna be szerintem annyira... Felet ebédhez, felet estére...Köszönöm a válaszokat!


2011. ápr. 17. 23:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Nos, nekem a 14. hétre kellett volna teljesen elhagynom a gyógyszert, de reggel (reggel a legrosszabb, akkor a legnagyobb az inzulinrezisztencia) egyet még szedtem a 18. hétig, viszont a vérvételek előtt 2 nap szünetet tartottam.

Én is olvastam ezt az álláspontot, féltem is, hogy gond lesz, lett is!

(Amúgy mással ő is elhagyatja a 12. hétre teljesen, de nekem nagyon nehezen jött össze a baba és nagyon rosszak voltak a hormoneredményeim is a terhesség előtt, ezért szedette kicsit tovább.)

A napi egy nekem kevés volt, már a 14. heti cukorterhelés eredménye rossz lett. Igaz a diétát sem tudtam a 12.hétig teljesen betartani, mert ha nem ettem akkor rosszul voltam, ezért 1-2 étkezéssel több volt naponta és kb. 20-30 gr szénhidráttal több, de ez nem lett volna eget rengető!

Tűű dr-hoz járok.

Ő nem ért még teljesen egyet a terhesség alatti metformin szedéssel, ezért a diétát levette napi 160 gr szénhidrátra, de otthon így is iszonyatos étkezés utáni 1 órás vércukrokat mértem (9-10,2 stb. reggel és délben), ezért a 22 . héttől visszaadta a metformint (Merckformin)napi 3*850 mg adagban, pedig én vékony vagyok.

Csak azért szedhettem, mert én könyörögtem érte, hogy történjen már valami, nem szeretnék vetélést a 20-30. hétig, anyumnak jutott ebből 4 is, valószínű neki is ez volt a háttérben; nem akarok úgy járni!

Aztán sűrűn volt ellenőrzés, akkor már úgy, hogy szedtem a gyógyszert a vérvétel napján is, de így is határérték eredményeket mértek, arra már máshol rég inzulint állítottak volna be, de itt annak a határa a reggeli 7,8 mmol/l feletti érték, ami nekem egyszer sem volt, de 7 körüli, vagy kicsit afeletti igen.

Nagyon idegbeteg voltam!

Az iszonyat szigorú diéta miatt a babám sem tudott rendesen hízni, nyakra-főre szedtem a vitaminokat, mert én meg majdnem elfogytam már, összesen 4-5 kg-ot híztam a 38. hétig, a kisfiam alig több, mint 3 kilóval született.

Szóval én végig idegeskedtem az egész terhességet, nem értettem, hogy mért nem lehet normálisan kezelni.

Minden tiszteletem Tűű dr-é (Mens Mentis), de ezzel nem értek egyet, amit velem csinált.

Legközelebb biztos szedem végig a gyógyszert, de valószínű nálam ez sem előzi meg a terhességi cukorbetegséget sajnos!

Próbálj meg beszélni az orvossal a gyógyszer szedéséről!

Ja, és szerintem az egyik felet mindenképp reggel kellene szedni, az előzőben kifejtettem, hogy miért.

Boldog babavárást!

2011. ápr. 18. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Előző vagyok.

Hogy érthető legyen és ne kössenek belém:

Nyilván a 24. hét után már nem vetélésről van szó, de anyukámnak az egyetlen, aki a 28. hét után (régen még ez a terhességi hét volt a szülés határa, azelőtt vetélésnek számított, csak néhány éve vitték le a 24. hétre a koraszülés határát) született, ő halvaszülésnek számított.

Szóval nagyon féltem, nehogy velem is ez történjen és az én kis picurommal!

2011. ápr. 18. 06:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Az orvos hivatalosan NEM írhatja fel a gyógyszert már a terhesség elejétől sem. Az állásával/praxisával játszik, én megértem őket is. Én erre a hülye helyzetre vagyok kiakadva....
2011. ápr. 18. 08:12
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Nekem végig kell szednem a merckformint, most vagyok a 22. héten. A nőgyógyászom írta fel, és javasolta azt is hogy szedjem, mert ha abbahagyom nagyobb kárt csinálok vele(vetélés, cukorbaj,stb). A cukrom éhgyomorra 3,7 volt a laborvizsgálatnál. Otthon is mindig oké olyan 4,2-4,5 között mozog és étkezés után is 7 alatt marad.

Én örülök, hogy szedhetem, mert így nem vagyok rosszul 2 óránként az éhségtől.

Az én dokim 40 körüli, jó hírű és felvilágosult orvos, halad a korral. Vannak dokik akik alig hallottak vmit a PCOS-ról, illetve az IR.-ról.

2011. ápr. 18. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Nődoki is fel tudja írni??? ÉN jövő héten találkozom a nődokimmal, ő még nem tudja, hogy az endokrinológusom el akarja venni. Lehet, hogy megkérdezem én is a nődokimat. Én ezt nem tudtam, hogy NŐGYÓGYÁSZ fel tud írni merckformint, meforalt...stb.
2011. ápr. 18. 08:32
 6/8 anonim ***** válasza:
Háziorvos is felírhatja nem csak nőgyógyász és nem csak endokrinológus!
2011. ápr. 18. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
A háziorvost tudtam, de a nőgyógyászt nem.
2011. ápr. 18. 12:11
 8/8 anonim ***** válasza:

PCO-s vagyok, évek óta diétázom és mozgok. A cikk érdekes, de mivel nem vagyok hajnaldó számomra felesleges kémiai anyagokat eszegetni lustaságból, tulajdonképp nem érdekel, meddig lehet szedni.


Ez a mondatod nem magyarázat: "vannak olyan helyzetek, amikor nem tudom kivitelezni, hogy olyan ételt egyek, ami jó a betegségemnek."


Ha tudod, hogy mire van szükséged, fogod a fejed és a két kezed és ha elmentek otthonról és nagy benne biztos, hogy ott, ahová mentek, van megfelelő, akkor csomagolsz magadnak. Én nem tartom normális dolognak, hogy azért szedjek cukorgyógyszert (vagy bármilyet) terhesség alatt, főleg: az orvosi javaslat ellenére, hogy aztán olyat ehessek, ami rám és a gyerekre nézve is káros, még a gyógyszer mellé. Mérlegelni tudni kell(ene)!

2011. jún. 27. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!