Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » GYED-ben és TGYÁS-ban jártasok...

GYED-ben és TGYÁS-ban jártasok! Válaszolnátok nekem egy fontos dologra?

Figyelt kérdés

Határozott idejű munkaszerződésem van,ami a kiírt időpont előtt 2 héttel jár le.Azt mondták a MÁK-nál,hogy ha addig nem szülök meg,akkor csak a GYES fog járni.


Több más helyről viszont azt a javaslatot kaptam,hogy 28 nappal a szülés előtt(amikor még él a szerződésem) adjam be a TGYÁS papírt és ha ezen idő alatt szülök,akkor is biztosítottnak fogok számítani(még ha a szerződésem közben le is jár)...így járni fog a GYED.


Most melyik az igaz?Már nem tudom,hogy kinek higgyek...ki az alaposabb.


Köszönöm a segítséget!


2012. máj. 21. 15:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A szülési szabadság a te döntésed alapján a szülés várható időpontja előtt 28 nappal megkezdhető. Amennyiben már tgyást kapsz, amikor a munkaviszonyod megszűnik, akkor passzív jogon jogosult leszel a gyedre is.


Vagyis mindkét információ igaz - ha a munkaviszony megszűnéséig nem szülsz meg (vagy nem kezded meg a tgyást) akkor valóban nem járna alapból más, csak a gyes.


A MÁK ezzel nem igazán foglalkozik, őt nem érdekli, hogy te mit fogsz kapni, és nem is az ő kompetenciája a tgyás és a gyed, hanem az OEP-é.


Vagyis menj tgyásra 28 nappal a szülés várható időpontja előtt, és minden járni fog:)

2012. máj. 21. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Én ugyanígy voltam, nekem azt javasolták, hogy amikor lejár a szerződésem, azonnal jelentkezzek be munkanélkülire, és mivel kapok álláskeresési támogatást, így rendezve lesz a biztosítási jogviszonyom is, ezért járni fog először a tgyás, majd a gyed is. Így is volt, mindent rendben megkaptam.
2012. máj. 21. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Az is egy megoldás, amit a második írt, csak ötször annyi utánajárás, és papírmunka.


Egyszerűbb, ha hamarabb kezded a tgyást, akkor nem kell plusz köröket futnod.

2012. máj. 21. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszokat.

Kedves első...az OEP küldött át a MÁK-hoz.Ezt nem értettem én sem.

2012. máj. 21. 15:23
 5/7 anonim ***** válasza:

A legfontosabb: a szülés időpontjában biztosítottnak kell lenned! Vagyis vagy munkahelyed legyen vagy munkanélkülin legyél.

Szerintem az, hogy hamarabb kezded a tgyást, nem megoldás, de ha biztosra akarsz menni akkor egy munkaügyi tanácsadót kérdezz meg, mert szerintem a mi információink is innen-onnan csurrannak-cseppennek, és gondolom nem szeretnél két szék között az asztal alá esni.

A MÁK-nál nem adnak tippeket, csak elmondják, hogy mi a helyzet, ezért szerintem jobb egy tanácsadó.

2012. máj. 21. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó, ugyan miért ne lenne megoldás, hogy hamarabb kezdi a tgyást? Az egyetlen olyan megoldás ez, amivel mindent kapni fog, anélkül, hogy felesleges köröket futna.


És nem kell szüléskor biztosítottnak lennie a gyedhez, az is elég, ha a tgyás alatt szűnik meg a munkaviszonya - ami mint írtam fentebb, megkezdhető 28 nappal a szülés várható időpontja előtt.


Íme a jogszabály:

42/A. § Gyermekgondozási díjra jogosult


b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.


Kérdező, a munkaügyi tanácsadó a lehető legrosszabb tanács amit kaphatsz, akkor már egy tb szakértőt kérdezz meg, lévén, hogy a munkaügyi tanácsadónak nem feladata aprólékosan ismerni az egészségbiztosítás pénzbeni ellátásinak szabályozását.

2012. máj. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az OEP és a MÁK is csak spórolni akar az embereken. Mindenki csak 1 szám a kalapban. Nem értünk vannak.Én is hasonló kétségek között voltam néhány hónapja, akkor ezeket a segítségeket kaptam. Linkelem. http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__terhes..
2012. máj. 22. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!