Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Régen milyen volt egy érettség...

Régen milyen volt egy érettségi? Esetleg diplomát szerezni? 1800-900-as években?

Figyelt kérdés

Ma Ady Endréről tanultam az érettségi tételt és felvetődött bennem a kérdés, hogy régen vajon milyen lehetett egy érettségi vizsga? Könnyebb volt akkor ilyen papírokat, bizonyítványokat szerezni? Ha valaki tud valami IGAZ dolgot és orientált ezen a téren kérem írja le, mert nagyon kíváncsi vagyok!

17



2019. okt. 20. 20:46
 1/6 anonim ***** válasza:
27%
Nehezebb, logika hogy akkoriban nem volt internet, számogógép stb. meg emellett elég sok család életkörülményei voltak bizonytalanok, főleg a kubikosoké.
2019. okt. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szabó Magda: Für Elise

Az írónő 1917-ben született, tehát 1935-ben érettségizett (korábbi érettségikről nincs infóm sajnos).


Le van benne írva részletesen.

Számomra a legnagyobb különbség, hogy rengeteg memoritert követeltek.

2019. okt. 20. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Nehezebb volt, eleve nagyon kevesen jutottak be a gimnáziumokba, kevesek kiváltsága volt az érettségi.

Ady korában ha egy férfi megszerezte az érettségit, már nem hívták be közönséges bakának a hadseregbe, hanem ún. "karpaszományos" lett, azaz eleve valamilyen magasabb rendfokozatról indult.

Olvasd el Kosztolányi Dezsőtől az Aranysárkányt vagy nézd meg a filmet, abban szépen le van játszva a korabeli érettségi. A matek szóbelivel együtt. :-)

Kovács Imre kisgazdapárti politikus írta a visszaemlékezésében, hogy neki a pusztai világban mekkora dolog volt leérettségizni, még a jegyző is gratulált hozzá.

Nem pátyolgatták túl sokat a lemaradókat, hogy mindenáron kijárják az iskolát. De szerintem ha valaki már eljutott az érettségi küszöbére, akkor nem volt sokkal nehezebb levizsgázni, mint ma. Odáig eljutni volt nehéz. Ez nagy anyagi terhet rótt a családokra is, nem mindenki engedhette meg magának (pl. az én 1908-ban született nagypapám sem, pedig az esze megvolt hozzá).

2019. okt. 21. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Még hozzátenném, hogy lányoknak még nehezebb volt, mert nem volt társadalmi és családi elvárás, és a társadalom sem támogatta. Érettségit csak bizonyos iskolatípusokban szerezhettek, ahol nekik valónak gondolt dolgokat tanítottak, és ezzel nem tanulhattak tovább. Keress rá Homonnai Vilma, az első magyar orvosnő történetére, hogy micsoda akadályokat kellett leküzdenie azért, hogy diplomát szerezhessen nő létére. (Előző voltam)
2019. okt. 21. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Bocs, rosszul emlékeztem a nevére: Hugonnai Vilma

[link]

2019. okt. 21. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Most látom a kérdésedben, hogy milyen tág időre vonatkozott. 1850 előtt nem volt érettségi, akkor pedig csak gimnáziumokban. A főreáliskolákba (amik kicsit átmenetet képeztek a mai szakképzés felé) csak évtizedekkel később vezették be. Egyetemek a középkor óta voltak, de más volt a felvételi kritérium. A XX. században rengeteg változáson ment át az érettségi, lehetetlen itt összefoglalni.
2019. okt. 21. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!