Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért akarja sok diák az év...

Miért akarja sok diák az év végi jegyét érettségi jegyként? (bővebben kifejtve lent)

Figyelt kérdés

Tanulós Facebook csoportokban, Eduline cikkek alatti kommentekben nagyon sok végzős diák írta, hogy szerintük ez lenne a legjobb megoldás. Mindenképpen szeretném leszögezni, hogy én sem tudok tökéletes megoldással szolgálni, de szerencsére ez nem is az én feladatom. Semmiképpen sem az a célom ezzel a kérdéssel, hogy azokat szidjam, akik egyetértenek ezzel, csak szeretnék egy beszélgetést elindítani. Azt is tudom, hogy valószínűleg nem lesz a vészterv (amiről még húsvét előtt tájékoztatnak Maruzsa Zoltán szerint) mindenki számára tökéletesen kielégítő, bármi is legyen a döntés, lesznek olyanok akiknek nem fog megfelelni.

Szóval, itt ez a cikk:


[link]


Nyilván nem mindenki érettségiző, aki szavazott, de nem akarom elhinni, hogy ez az opció vezet toronymagasan. Több szempontból is problémás:


1. Sokak javítani szeretnének az eddigi eredményeiken, esetleg új tárgyakból vizsgáznak és nem kevés pénzt fizettek azért, hogy újra megírhassák az érettségit. Én is ebbe a kategóriába tartozom. Ráadásul utoljára 10. osztályban volt jegyem abból a tárgyból amiből érettségiznék emelt szinten, és gimiben középszintű órám volt, akkoriban még nem is érdekelt, ezért nyilván nem örülnék a jegyemnek. Ugyanez fordítva: emelt óraszámos csoportokból is vannak akik csak középszinten vizsgáznának (nálunk a matekosok, kémiások voltak így), ők valószínűleg jobban szerepelnének középszinten, mint amit az év végi jegyeik tükröznek.


2. Ki tesz különbséget egy 80%-os ötös és egy 96%-os között? Erre olvastam azt a választ, hogy az átlag alapján számolják ki, de ez sem igazságos a különböző iskolatípusok miatt. Az egész érettségi azért van, hogy egységes feladatsorokat írjon MINDEN EGYES diák. Megint a saját példám: egy erősebb gimibe jártam, 3-4 közt voltam matekból, érettségin mégis ötöst írtam (igaz, épphogy 80% feletti, de attól ötös.) Más gyengébb iskolában lehet valaki végig kitűnő, ha esetleg engedékenyebbek a tanárok, de az érettségin nem biztos hogy ugyanaz a tudás ötöst jelent.


Egyéb lehetőségek:


3. A diákok dönthessenek, hogy szeretnének-e vizsgázni, vagy elfogadják az év végi jegyeiket. Ezt sem tartom a legigazságosabb opciónak, fent említett okok miatt. Plusz ott vannak a szakmai érettségik, és a gyakorlati tárgyak, amikre sokan most készülni sem tudnak otthon (pl tesi).


4. Online vizsga nem elérhető mindenki számára, ráadásul magas a csalások veszélye, stb. Szerintem nem is lehet ilyen rövid idő alatt egy egységes felületet kialakítani erre, ami bírná a terhelést közel 100 ezer érettségizővel szemben, akik egyszerre lépnek be és egyszerre vizsgáznának. (lsd egyetemen a Neptun, ahol közel sincs egyszerre ennyi ember tárgyfelvételkor, mégis összeomlik)


5. Őszi érettségivel kimaradna egy egész évfolyam egyetemről, zavaros lenne az egész. Keresztféléves kezdésre az egyetemeknek is fel kell készülnie az órarendek miatt, sok szaknál nem véletlen, hogy nem indul keresztféléves képzés. Az egyetemek szempontjából azt tartanám a legjobbnak, és személy szerint is azt szeretném, ha szeptemberben (esetleg októberben rövidebb szorgalmi/vizsgaidőszakkal) elkezdhetnék a gólyák az egyetemet.


Ti mit gondoltok az egészről?



2020. ápr. 3. 13:44
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
100%

Én amikor megláttam hogy mennyien szavaztak az év végi jegy lehetőségre azt hittem megüt a guta.

Például hiába teperek irodalomból, utál a tanár, és sose lesz jobb a jegyem hármasnál vagy négyesnél.

Amúgy duplázni akarok, mert számomra sokkal kedvezőbb ez a pontszámítási forma.

2020. ápr. 4. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
81%

https://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__egyeb..

Ebben a kérdésben kifejtettem, mik a problémáim nekem személy szerint a remek év végi jegyes módszerrel.


Egyébként a kiközösítés valóban meredek lenne, de bocs már, az is, hogy csomóan kikönyörgött, az évek során puskázással szerzett jegyek által kvázi ajándékba kapott érettségivel jutnának be egyetemre! Ez nonszensz azokkal szemben, akik tisztességgel megírták a vizsgát, és azokkal szemben is, akik keményen tanultak a jegyeikért, de az mondjuk így is gyengébb lett.

Szerintem az lenne fair, hogy aki év végi jegyet kap érettségi eredményként, az ne tanulhasson ilyen bizivel tovább, írja meg valamikor. 2005-ben is így volt annak, aki olyan helyre ment, ahova matek kellett.

2020. ápr. 4. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim válasza:
100%

Kedves 2-es azért elég felháborítónak gondolom azt a választ, ahol egyetemen megszopatnák a jelenlegi érettségizőket...


Kérlek írd már le melyik egyetem ez, mert oda biztos, hogy nem jelentkezem idén, nem elég, hogy egy érettségivel sokkal jobban járnék, mint az évvégi átlagjaimmal, mert pont arra gyúrtam, hogy az majd jó lesz, ugyanis én csak informatikából vagyok jó, a többi tantárgyból közepes, és a duplázásra gyúrtam, hogy egy jó mérnökinformatikus szakra bejussak, de nem elég, hogy nem érettségizhetnék, még jól meg is szopatnának érte az egyetemen... kicsit érezd már át a helyzetünket kérlek, lehet, hogy nem mindenki van velem egy véleményen, sőt olyan megoldás nem létezik, ami mindenkinek jó, de talán elgondolkodhatnál, hogy nem mindenki csalta el a jegyeit év közben, és vannak olyanok is, akik mindvégig csak az érettségiben bízhattak, ami ha sikerül, akkor bekerül. Illetve olyan emberek is vannak, az én osztályomban is, akik tényleg széttanulták magukat, és úgy színötösök, nem reális az önhibájukon kívül őket is megszopatni.


Én nem tudom mi lesz a döntés, de véleményem szerint az érettségit célszerű megtartani, még akkor se lenne nagy gáz a felsőoktatási jelentkezéseknél, ha júliusban lenne megtartva, de legrosszabb esetben kihagyunk egy évet, egy ilyen válsághelyzetben mindenkinek áldozatot kell hozni. Ha a járványhelyzet ilyen marad, én nem tudnám az érettségit se bevállalni, mivel 68 éves cukorbeteg apukám van, és szerintem van még 1000 hasonló diák az érettségizők között, akinek idősebbek a szülei, az ilyen eseteknek szerintem az lenne a minimum ha a kormány felajánlaná az ingyenes érettségi csúsztatást lehetőségét az októberi érettségi időszakra, és reméljük, hogy addira vége lesz ennek az egésznek.


Azt viszont tényleg aláírom, hogy sok olyan ember, aki elcsalta a jegyeit, most nagyon örülne annak, ha nem lenne, de azért kérlek ne általánosíts

2020. ápr. 5. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
20%
Na akkor üzenem az összes olyan embernek aki szid minket meg ingyenélőnek hív hogy gondolkozzanak már egy picit, nyílván ha nekik állt volna fent ugyanez a lehetőség, ők azt mondták volna hogy de mi mindenképp le akarunk érettségizni, csomó olyan dolgot megtanulni ami egy , nem érdekel, kettő soha a büdös életbe nem fog kelleni sehol. Tologatni az érettségi időpontját , akkor csúszik a felvételi meg minden más is , az egyetemeknek ugyanúgy kell a pénz tehát nem tehetik meg azt hogy nem vesznek fel senkit idén ( szerintem). Az pedig elég szomorú hogy emiatt a helyzet miatt “ szét fogtok szopatni” . Benne van hogy olyat is felvesznek majd aki fősulira akit amúgy nem vettek volna fel, kérdem én akkor mi van? Ugyanúgy ki fog hullani az első félévben. Szóval szerintem emiatt lenézni a másikat mert nem csinált meg egy semmitérő vizsgát , hülyeség ! Esetleg irigy vagy mert neked nem állt fent ilyen helyzet , fogadd el hogy ez van és lépj tovább , nem kell belénk állni emiatt!
2020. ápr. 5. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
28%

#14, na akkor neked meg üzenem, hogy ha ennyire nonszensz neked az a vizsga, akkor mi akadályoz meg benne, hogy letedd? Mitől lesz nehéz?

Az pedig senkit nem érdekel, hogy jaj, majd kihullik, mivel addig is ott lébecolt, és más nem jutott be a helyére, aki megérdemelte volna, csak éppen a becsülettel megírt érettségije 4-es lett, az illető meg kibulizta magának az 5-öst. Vagy éppen bejut a bivalybasznádi szakközépből a Szabó Józsika, az élvonalbeli gimis tanuló ugyanolyan jegyekkel meg nem, mert egyszerűen nem tudtak rangsorolni, mivel nincs %-os eredmény. Azzal pedig nem érdemes vitatkozni, hogy a gyenge sulik és a színvonalasok közt a különbség mindig meg is látszik az érettségik eredményén.

A stílusodból meg vegyél vissza. Azért támadnak titeket sokan, mert egy pillanatig sem törődtök másokkal magatokon kívül, mikor veritek a tamtamot az alanyi jogon járó érettségiért év végi jegy címszóval. Letojjátok az újraérettségizőket, idén felvételizőket, előrehozottat tevőket, azokat, akiknél magasabb a követelmény, szigorúbb vagy épp szemét a tanár, és még sorolhatnám. Még azt sem veszitek észre a nagy hőzöngésben, hogy saját magatokat is megszopatjátok a fenti rangsorolásos probléma miatt.

Sokatoknak semmilyen megoldás nem tetszik, mindenre van kifogásotok (de érdekes módon az év végi jegyes gondokkal nem törődtök ennyit?, egyértelműen a megúszásra játszotok, de azért a továbbtanulás az kéne. Senki nem azért lincselne meg titeket, mert a jelenlegi helyzetben nem akartok írni, az a baj, hogy nektek később sem jó. Azt kéne felfogni, hogy aki egyetemre akar menni, annak nem okozhat gondot sem másfél hónap otthoni tanulás úgy, hogy a követelményeket már tudni lehet (témaköröket ki kellett adni már mindenhol), sem az, hogy 4 év tanulás után kéne vizsgázni valamiből. Egyetemen egyetlen vizsgára kell ennyit bevágni, és senkit sem fog érdekelni, hogy neked ahhoz mennyi energia kéne, a tanár sem rág a szádba semmit.

Azzal még egyetértek, hogy aki nem akar továbbtanulni, az fogadhassa el, de aki igen, az ne hisztizzen már itt ennyit, hogy netán később kellene megírnia. Kellemetlen, de ő sem gondolhatja komolyan, hogy érettségi nélkül akar egyetemre kerülni.

Szóval inkább te fogadd el, hogy ez van, nem fogjátok megúszni valószínűleg, és te lépj tovább. Ha ennyire nem kell az az érettségi, ne menj be vizsgázni vagy mentél volna szakmunkásba. Mondjuk vizsga ott is van.

2020. ápr. 5. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
#15 Egy szóval se mondtam hogy ha aztmondják hogy ugyanúgy meglesz tartva hogy nem tenném le. Amúgy se mi fogjuk eldönteni hogy mi lesz , tehát ha Orbán bácsi azt mondja hogy meglesz tartva nyilván meg fogjuk csinálni, egy szóval se mondtam hogy nem tenném le. Akik előrehozottat csináltak , nem tudunk velük mit csinálni esetleg kérhessék ők is az évvégi jegyet. Ezt ahogy már írtam úgyse mi fogunk dönteni és akik erről döntenek, nemhiszem hogy őket érdekli hogy mi mit szeretnénk. A stílusomból meg én vegyek vissza? Szerintem semmi olyat nem írtam ami bántó lehet bárkinek is .
2020. ápr. 5. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim válasza:

#2 ha már itt jogokkal dobálózunk te milyen jogon senkized meg ingyenélőzöd le azokat akik ezt a megoldást támogatnák? Vagy te nem voltál ingyenélő sose, már 5 éves korodban az uránbányában nyomtad 300 forintos órabérben? :D

Személy szerint én is tovább szeretnék tanulni. Valószínűtlennek tartom egyébként ezt az év végi jegyes megoldást, annak ellenére, hogy sok ember ezt támogatja, ami szerintem érthető, mert ha egy mód van rá akkor az érettségivel járó nyűgöket mindenki megúszná, szerintem senkinek sem hiányoznak, nekem sem lenne ellenemre ha az évvégieket kapnám. Esetleg lehetne azt is, hogy eldönthesse mindenki hogy érettségi/évvégi jegy kell neki, ezzel is tisztább utat biztosítva az érettségi-pártiaknak, mivel csökkenne az érettségizők száma, valószínűleg, ezáltal a megtartása is könnyebb lenne. Mindenki jól jár. Tudom-tudom mielőtt le lennék hordva, hogy biztos csak kiakarok bújni a megpróbáltatás alól, tudom milyen vizsgák várnak rám az egyetemen, nem vagyok egy naplopó gyerek sem, szóval attól nem tartok hogy rbszok majd ezzel, nem kell paráztatni.


Peace

2020. ápr. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
15-ös. Gondolom ismerős, ha az irigység fájna...
2020. ápr. 6. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim válasza:
100%

Akkor leírom az én nézőpontomat.


Élelmiszeres suliba járok, nálunk elég lazák a tanárok, legalábbis a nagyja. A kegyelem kettest szinte mindenki megkapja. Az órákon halál lassan haladunk a legtöbb tárgyból, még neki sem álltunk ismételni néhány tárgyon kívül, 4 év alatt talán ha 10-15 esszét írattattak velünk, szövegértést sem sokkal többet. Én érettségizek bioszból is, a gyakorlati feladatokat még ki sem próbáltuk. Az osztály matektanárja borzalmas, 2 év után tanárváltás volt. Aki addig 3-4-es volt most küzd a kettesért. Persze, mindenkit odaengedne érettségizni a tanár, így a kettes garantált nekik. Ahogy fentebb írtam, még kb neki sem álltunk ismételni idén, a negyedikes anyagot most küldik ki több tárgyból is, hogy tanuld meg. Van olyan 60+os tanárunk akit el sem lehet érni, ő küldi az email-eket de senkinek nem válaszol. Nem tudjuk az órai gyakorlati felkészítőket csinálni, meg vagyunk lőve. "Tanujjá otthon oszt jóaz" alapon várják el mindenkitől, hogy magától felkészüljön egy olyan osztályban, ahol kb a fél osztály bukik félévkor... Eddig is, már 4 éve azt hallgattuk a tanároktól, hogy mi katasztrófák vagyunk, nem fogunk tudni leérettségizni, megbukunk, kész(tisztelet a kivételnek). Ez a távoktatás nekünk katasztrófa! Egyszerűen szükségünk van a tantermi oktatásra a felkészüléshez, mi nem egy elit suli gimnazistái vagyunk, minket nem terheltek agyon évekig, nem tanítanak meg tanulni, az osztály nagy része elvolt a kettesekkel. Bár az én átlagom a 4 év alatt 4.5-4.0 között mozgott, nekem sincs semmi kedvem itthon kínlódni, nem akarok továbbtanulni, csak legyen meg az érettségi, utána meg a szakma, hadd menjek a dolgomra. Eddig is ezt akartam, nálunk 35 emberből 28 így van vele. Akkor? Biztos vagyok benne, ha ugyanúgy meg lesz tartva az érettségi, mint ahogy eddig lett volna akkor sokkal, de sokkal rosszabbak lesznek a jegyeink, mintha ez az egész vírus-katasztrófa nem történt volna meg.


Szerintem az lenne a legjobb, ha azok, akik szeretnék az év végi jegyet azok megkapnák, akik meg jobb jegyet akarnak azok elmehetnek érettségizni. Mindenki választhatna. Volt már ilyen a történelemben, nem dőlt össze a világ tőle.

2020. ápr. 6. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
100%

Nos, ha már itt vagyunk leírom én is a véleményemet.


Több helyen kifejtettem már, hogy ez a távoktatásnak nevezett bohóckodás egyszerűen alkalmatlan egy végzős diák érettségire való felkészüléséhez.

"De hát csak 2 hónap maradt ki a rendes oktatásból, itt volt előttetek 3,5 év felkészülni".

Nos, az összes ilyen negatív hozzászólástól falnak tudnék menni. Akárki akármit mond, az érettségi vizsgára való felkészülésnek nagy részét az utolsó hónapok jelentik, ekkorra jutna az ismétlés, ami egy face to face rendszerbe lehetne megvalósítani. Ez az digitális oktatás egyszerűen semmire nem jó. Az, hogy elküldik a matek anyagot emailbe, attól még nem fogom megérteni, hiába van tömérdek oktató videó, erre tényleges magyarázat kellene. Történelem tantárgyakból március elején, amikor elvonultunk erre a kényszer karanténba, akkor még a 12.-es tananyag felénél se jártunk, amióta azóta kb. semmit nem változott, hiszen a kedves Tanárnőnk 55+-os, szegény örült, ha a krétát tudta kezelni.

Nem beszélve erről az idegőrlő bizonytalanságról. A kormány a végletekig húzza a döntést. Oké, a járvány terjedési görbéje határozza meg a helyzetet, amit nem lehet előre megjósolni, de akkor is szükséges lenne egy megfelelő tájékoztatást adni, nem csak tologatni előre.

Az, hogy a sok nagyon okos ötlete alapján elhalasszák a vizsgákat ugyan csak hibás gondolatnak tekinteném.

Nem lehet a diákoknak azt mondani, hogy tanuljatok csak tovább, majd egyszer nyáron megírhatjátok. Ilyen nincs, ebbe a helyzetbe a gyerekek lelkileg kikészülnek.


Véleményem szerint a legjobb megoldás a következő lenne:

- az eddigi 4 éves tanulmány - ha nem is hűen - tükrözi a diákok tudását

- ebből adódóan meg lehetne adni a végzősök számára az angliai rendszerhez hasonló módon, hogy az év végi megajánlott jegyek + tanári vélemény alapján meghozott érdemjegy kerüljön be a közép szintű érettségik helyére.

- a tömérdek pont azonosság elkerülése végett, mivel nem lehet megtartani a hatalmas létszám miatt a közép szintű vizsgákat, így a legjobb döntésnek azt tartanám, ha az emelt szintű vizsgákat megtartanák ebben az évben, az eredeti idő ponthoz képest 1-2 hetes csúszással.

- ezzel nagy mértékben megelőznénk a vírus hirtelen növekedését, illetve el is tudnánk kerülni a rengeteg azonos pontú diákot, megkönnyítve ezzel az egyetemre való pontszámítást.


Köszi, ha végig olvastad!

Egy végzős diák véleménye.

2020. ápr. 7. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!