Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi számít plagizálásnak?

Mi számít plagizálásnak?

Figyelt kérdés

Egyetemista vagyok, de még nem volt se egyetemen, se gimnáziumban olyan, hogy a plagizálásról beszéltek volna nekem.


Ma egy fakultációs tárgyamra azt kaptam vissza a beadandómra, hogy ez plagizálás, amit elkövettem és neki ezt most jeleznie kellene valójában és kirúghatnak az egyetemről.

Ez egy szaknyelvi angol, ahol egy kiválasztott betegségről kellett egy esszét írni. Mivel másképp szerintem nem lehet egy ilyet megcsinálni csak, ha cikkeket olvas hozzá az ember és azokat összefoglalja, ezért kb 10 cikk elolvasásából, összeollózásából és kis átírásából alkottam meg a beadandóm. Nem írtam át minden szót másik szóra, teljes mondatokat se emeltem át teljesen (új mondattal fűztem össze, csak a mondat felét tartottam meg, átírtam 1-2 szót,...).

Másképp kellett volna csinálnom?

Mivel nincs saját tapasztalatom, kutatásom a témában, így teljesen saját gondolatokat nem tudtam írni róla, így szinte minden mondat valamilyen formában a cikkekből eredet.

Természetesen a végén megjelöltem a forrásaimat.

Ez már plagizálásnak számítana?


Egy gondolatot találtam, amiben úgy érzem, hogy hibázhattam. Úgy írtam a szövegbe, hogy orvosok, miközben a szövegben benne van az orvosok pontos neve és én ezt elfelejtettem beleírni.


2020. ápr. 16. 10:17
 1/7 anonim ***** válasza:
Ez csak egy beadandó, ahol nem elvárás, hogy úttörő jellegű munkát végezz. Utánaolvastál, összegfoglaltad, ennyit tudsz tenni.
2020. ápr. 16. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

Mindenekelőtt kérj elnézést alázatosan, ismerd el hogy hibáztál! Mert ilyen miatt tényleg kivághatnak az egyetemről, úgyhogy bízni kell az oktató jóindulatában. :)

HKRben mindenféleképpen benne kell hogy legyen ha tiltják a plagizálást.


[link]


Szó szerint a plágium más szellemi alkotásának jogosulatlan felhasználását, eltulajdonítását jelenti.


Vagyis minden olyan szövegrészt, ami máshonnan származik, akár szó szerint, akár sem, azonnal lábjegyzetben hivatkozni kell, majd később forrásmegjelölésként a végén. Ha szó szerint másolsz ki valamit, akkor idézőjelben kell jelölni.


Persze nagyon nehéz megtalálni az arany középutat ebben, hiszen ahogy írtad vannak lehetetlen helyzetek amikor tényleg nem tudsz mást csinálni mint lefordítani/átírni más szövegét. Sajnos ebben nem nagyon tudok segíteni, mi jogon főképp jogszabályokból hivatkozunk amit szó szerint kell, majd utána magyarázatot vonni belőle, és ez ilyen formában nem plágium mert kötelező megjelölni a jogszabály hivatkozást.


Esetleg azt tudom mondani, hogy több forrást használj, ne azokat miket elsőkétn dob fel a net. És ne egy helyről vegyél átírt mondatokat. Egy idő után belejössz és megtalálod hogyan is kell csinálni. Esetleg kérhetsz az oktatótól segítséget hogy min kéne akkor változtatni, hiszen azért van ott hogy tanítson. :)

2020. ápr. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
91%
Skiccpali szakértő a témában.
2020. ápr. 16. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ha megjelölted a forrásokat a végén, akkor nem tudom, hogy mi a baj... Mármint nyilván megvan ennek a hivatalos módja, hogy hogyan kell lehivatkozni a forrásokat, megjelölni a szövegben és a végén. Viszont szerintem egy mezei beadandónál ez nem lenne lényeg. Én angol szakos vagyok, temérdek beadandót írunk, de nálunk sem foglalkoznak ezzel. Ami nagyobb baj, hogy nálunk sem volt még egyetlen egy olyan ember sem, aki normálisan elmagyarázta volna és mindenki máshogyan fogadja el, szóval így mi sem tanuljuk meg normálisan.
2020. ápr. 16. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

[link]


Feltöltött anyagként ott van:

A szak- és évfolyamdolgozatokra vonatkozó egységes hivatkozási szabályok


Itt minden nagyon pöpecül le van írva :)

2020. ápr. 16. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linket!


Nem magával azzal volt a tanárnak problémája, hogy miképp hivatkoztam meg. Ebből a tárgyból ez már vagy a nyolcadik ilyesmi beadandóm lehet az évek alatt és sosem szólt még ilyen miatt a tanár. Meg nem is ilyen komoly hivatkozás kell, csak le kell írni a weboldalak címét a végére.


Az lett végül (eddig) belőle, hogy visszaküldtem egy javított változatot, ahova beírtam kutató orvosok nevét és már szót átírtam a mondatban.

Nagyon aranyosan megköszöntem, hogy jelezte a hibámat és tanultam belőle.

Ezután visszaküldte, hogy ez még mindig plagizálás, mert szó szerint vettem ki az eredeti szövegből, és nem érti, hogy miért nem bírom átalakítani a mondatot. Ahogy írtam a visszaküldött verzióban még jobban átírtam a mondatot, csak volt benne egy 6 szóból álló szép kifejezés, amit szerettem volna benne hagyni a szövegben.

Végül helyettesítettem ezt a kifejezést egy sima szóval, meg alakítottam a mondat szerkezetén is egy kicsit (lényegében le lett butítva), így bízok benne, hogy elfogadja.


Mivel angol szöveget kellett írni, amihez angol szövegeket dolgoztam fel, így még az sem játszik, hogy a fordítás során ügyeskedjek vele, és nem a legjobb a szókincsem angolból, így gondoltam nem gond, ha a jobb kifejezéseket megtartom benne :/

2020. ápr. 16. 15:31
 7/7 anonim ***** válasza:

Sajnálom, ez már viszont simán kötözködés...

A linket az előttem szólónak küldtem főleg, példaként hogyan kell helyesen hivatkozni :)

2020. ápr. 16. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!