Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Infós szakmák amik külföldön...

Infós szakmák amik külföldön is életképesek?

Figyelt kérdés

OKJ-t szeretnék csinálni, informatika szakterületben, tanulom egy ideje és foglalkoztat, érdekel, látom benne a jövőt, igaziból vannak ilyen 2 éves OKJ képzések, csak az a helyzet én nem itthon képzelem el a jövőmet és ezért szeretnék valami olyat tanulni, ami maradandó és kint is van rá szükség

Elvileg ezekre az OKJ vizsgákra lehet egy europasst rakni, amivel elfogadják ugye külföldön, ez oké, csak olyan kell amire kereslet is van...

Egyedül ez a fejlesztés dolog nem érdekel, mivel ez számomra elég nehéz, és annyira nem szimpatikus, ez a szoftverfejlesztő, játékfejlesztő stb. Tudom jól fizet, de nem nekem való. Minden más ami infó igaziból érdekel, de meghallgatok minden tanácsot. Köszönöm!



2020. máj. 9. 20:26
 1/9 anonim ***** válasza:

Külföld alatt mit értünk? Románia? Anglia?


Ha átlagba véve akarunk beszélni nyugatról, akkor az informatika majdnem minden területe nagyon életképes.

Viszont a diploma az nem árt ha van, főleg mert külföldön nagyobb a konkurencia, többen pályáznak az állásokra, illetve néhol a diploma már csak érettséginek felel meg.


Mi érdekel konkrétan, ha a fejlesztés nem? Hálózatok? System support? Hardverek? Sajnos az okj nagyjából a karbantartás/szerelés és rendszergazda munkakörökből majdnem ki is merült.

2020. máj. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Azért nem írtam mert nem tudom még jó magam sem pontosan, mivel azt sem tudom hol van jövő és szükség erre.. Így nehéz lenne.. De európán belül valami fejlettebb, jó körülmények között lévő ország. Angolul tudok, de igaziból azt valamilyen szinten mindenhol beszélik szóval ettől annyira nem parázom.

Nos a diploma nem opció, max államira mehetnék azzal meg vagy 10 év kuka mert ide is kötnek, hogy dolgozzak, nem az én preferenciáim..

Igaziból minden érdekel, egy okj nak pont ez a lényege, hogy megtanít. Egyébként van sok féle, gazdaságinformatikus, programozó, hálózat meg minden féle, én sem tudom fejből, van ilyen animátor igaziból minden érdekel azon kívül mondom. Nem tudom minek van-e értelme. Az 54-es fizetési kategóriások is jók szóval szerintem ebben több is van mint azt elsőre gondolod.

Programozást és hálozatot tanultam eddig a suliban de nem akarok erre lekorlátozódni, érdekel más infó is. Igaziból mondom, megtanítanak úgy is ott. Meg az egyetemmel ellentétben az informatikát nem is ajánlják nagyon egyetemre menni, mivel ez inkább gyakorlatias szakma, és az elmélettel nem sokra mennek a cégek. Én nekem is a gyakorlat jobban megy mint az elmélet és egy okjn is van gyakorlat pénzért és dolgozom rendesen a szakmámban, szóval bejön ez a gyakorlatiasság. Csak nem tudom milyen szakirány lenne a legmegfelelőbb...

2020. máj. 10. 00:10
 3/9 anonim ***** válasza:
74%
Nem ér semmit az okj ebben a szakmában. A BSc az elhelyezkedési minimum. A közhiedelemmel ellentétben lassan telítődik az informatikus piac is, nem leszel versenyképes az okj-ddal. Mindenképpen menj egyetemi alapképzésre, ha ezzel szeretnél foglalkozni.
2020. máj. 10. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyik ismerősöm szoftverfejlesztő OKJ-t végzett. Nem volt az a nagyon kiemelkedő aki még szabad idejében is mindig ezzel foglalkozott volna. Rengeteg helyen volt interjún természetesen sehova nem vették fel :) Aztán beiratkozott egyetemre ahol már gyakornokként is úgymond kapkodtak érte. Sem itthon sem külföldön nem érsz ló.szrt se OKJ-vel hacsak nem vagy kivételes tehetség és vannak ütős hobbi projektjeid.
2020. máj. 10. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

#2 Tévedsz. Pont hogy informatikára nagyon is ajánlatos az egyetem. Egyébként meg az informatika teli van elmélettel, valamint minden gyakorlatias dolog mögött egy halomnyi elmélet van.

Egy jó informatikus, többet elméletezik mint amennyit a gép előtt ül. Ha szerinted az informatikusok munkája annyi, hogy fognak egy számítógépet és kábeleket majd "gyakorlatiaskodnak" vele, akkor szerintem engedd el az egészet.


OKJ-val még Magyarországon is kérdéses az elhelyezkedés, külföldön meg majdnem nulla az esélye. Eleve a papír sem ér sokat, de ráadásul az oktatás is förtelmes.


Ha tudnál mondani egy témakört vagy ágazatot, hogy téged mi érdekel, mit akarsz kihozni ebből az egészből, mit akarsz dolgozni pontosan, akkor sokkal könnyebb lenne jó válaszokat adni, hogy hogy indulj neki, esetleg külföldön is.

Mert így, hogy a fejlesztésen és a hálózatokon kívül minden érdekel, az nem teljesen pontos.

Kreatív vagy? UI, UX design? Animáció

Esetleg az adatbázisokkal hogy állsz? SQL szóba jöhet, vagy semmi kódolás féle nem izgat?

Említetted a gazdaságinformatikát. Esetleg system analysis and design? Project management? IT consultancy? Enterprise systems?


Bár ezekhez mind kell a diploma, némelyikhez sok-sok tapasztalat is.

Jelen esetedben csak low level IT munkákat tudnál megcélozni, amiknek az űzőikez sokszor túlzás is informatikusnak hívni.

2020. máj. 10. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Értem. Nos én nem ezeket tapasztaltam eddig. De biztos igazatok van. Az elhelyezkedés itthon diplomásoknak sincs másképp a gyakornokokért meg nyilván mindenki kapkod, diákmunkák is nagyon pörögnek itthon. Ez nem jelent semmit. De sok okjnél mondjuk garantálnak munkát és elhelyezkedést itthon mert a suli és a cég egy fennhatóság alatt van. Persze nem mindenkit.

Nos, akkor az lenne a kérdésem milyen lehetőségeim vannak külföldön elhelyezkedni?

Mondom, sajnos nem tudom az összes informatikus szak milyen, tudom mi az az animátor de fogalmam sincs ez hogy néz ki és vagy tudnám-e csinálni. Nem tudom. Maga az eddigi tudásom kimerül a hálózatban és a programozásban. De sql és weblap is volt az érettségiben, szóval ezekhez is alapvető tudásom van. Az alapok megvannak csak nem tudom merre menjek tovább, hogy mivel szeretnék foglalkozni. Tehát a legtöbb dolgot amit írsz nem is értem, ezért kell az ilyen szakirányú suli, hogy ha gazdaságinfót akarok akkor oda megyek. Eddig az volt az első számú tervem, mert az gazdasági dolgokba és infóba is betekintést nyerhetek. Elvileg cégalapítás, pénz és egyéb plusz tudást is ad. Viszont elég korlátoltak ezzel a munkák és nem feltételen ilyesmi táblázati munkát szeretnék. De gazdaságinfó asszem egyetemen is van szak, szóval valamilyen szinten ez is hasznos lehet ha okj is van belőle. Nyilván én is tudom, hogy nem ugyan az, de leírtam az egyetem miért nem opció sajnos:/ Elhiszem, hogy jó meg minden de nem nekem való, mert nem ezek az igényeim.

2020. máj. 10. 16:29
 7/9 anonim ***** válasza:

Tudtommal nincs gazdinfó OKJ, csak FOSZK. De szintén 2 éves, viszont egyetemen zajlik ugyanúgy.

Ami miatt számodra problémás lehet, hogy a féléveid ugyanúgy pörögnek. Ott is önköltséges/állami van. Viszont ha azt elvégzed, akkor az alapképzésből, BSc-ből lefaraghatod a felét mert beszámítják.


Egyébként tudtommal nem csak pár éved van visszafizetni az államit ha külföldre mész. Ezt nem tudom biztosan, de talán 20 éved van rá, a lényeg hogy a képzés idejét ledolgozd az országban? Valami ilyesmi, nem tudom, én Angliában tanultam.

A lényeg, ha komolyan gondolod az informatikát, akkor az egyetem elengedhetetlen.

Ha azok a területek amiket említettem nem mondanak semmit, akkor viszont sokat kell bepótolod.

Szerintem nézz fel valamelyik egyetem weboldalára, majd a tanult tárgyakon/területeken fuss át, hogy mi mit jelent. Az egy fokkal jobban segít megérteni, hogy mit akarsz vajon dolgozni majd egyszer.

2020. máj. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Tévedésben vagy. Semmi köze a felsőoktatáshoz, okj. Keress rá ha nem hiszed. Rendes okj, 2 éves bár de nem egyetemek indítják és nem félévek vannak meg semmi. Teljesen ingyen és mint mondtam ott a gyakorlat van előnyben részesítve szóval a pörgés azt jelenti, hogy effektív dolgozni kell. De olyan 6-7 órák vannak csak úgy mint pl gimiben. Szóval annyira nem durva, ismerősöm jár ilyenbe, tudom.

Kapsz egy levelet mikor elvégezted az egyetemet, hogy mennyit és meddig kell itthon ledolgoznod és ezzel visszafizetni, hogy finanszírozták a taníttatásod. De nem vonnak le semmit, szimplán itthon dolgozol, itt keresel pénzt, természetesen a szakmádban kell dolgozni! Úgy tudom 2x annyi mint ahány félév alatt végezted el. tehát ha 7 akkor 14 év.

2020. máj. 11. 10:48
 9/9 anonim ***** válasza:
52%

#8 Akkor te meg szöveget nem tudsz értelmezni, nem tudom.

Egy szóval sem mondtam, hogy a te kiszemelt szakod FOSZK lenne, én csak említettem, hogy van ilyen lehetőség is, ami egyetemen zajlik és sokkal hasznosabb, mert beszámolják a krediteket.

De felesleges is itt húzni az időt. Egy 1-2 éves gazdinfós OKJ-val a munkáltatók kinevetnek. Semmit sem ér, sehol. Tehetsz rá bármilyen europass-ot, akkor sem. Aki komolyan gondolja, az egyetemre megy. Programozgatni mezei helyeken még el lehet lenni, de gazdaságinformatikával elképzelni sem tudom mi a célod..

2020. máj. 11. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!