Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mit jelent az a szó, hogy...

Mit jelent az a szó, hogy értelmiségi? Ki az értelmiségi?

Figyelt kérdés

Minden diplomás értelmiségi? Vagy csak bizonyos diplomával lehetek az?



Köszi a válaszaitokat. :)



2020. júl. 2. 16:33
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:
Utólag eszembe jutott még egy: Ki az álértelmiségi? Ezt kire mondjuk?
2020. júl. 2. 16:34
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

"Magas (felsőfokú) iskolai végzettsége van; hivatásszerűen és rendszeresen részt vesz a társadalom (állam, gazdaság) irányításában és szervezésében; az információs anyag birtokában és annak mobilizálásával biztosítja a termelés műszaki-technikai fejlődését; a korábbi társadalmak által felhalmozott szellemi értékeket közvetíti; a tudomány, a művészetek stb. területein önálló alkotótevékenységet fejt ki, új értékeket hoz létre. - Az értelmiség tevékenységében különösen fontos tényező a szakmai és a hatalmi elem aránya és viszonya."


Gyakorlatilag aki szellemi munkát végez.


Az álértelmiségi fogalmát itt szerintem okosan megfogalmazták:

https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__egyeb-ke..

2020. júl. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Szóval befolyásos és diplomás? Akkor már értem, hogy egy "sima diplomás" miért nem az. Eddig azt hittem, hogy az, de ahogy látom, sokan összevissza használják ezt. Köszi a pontosítást!
2020. júl. 2. 19:06
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
A köznyelv alapvetően a "diplomás" és az "értelmiségi" szavakat szinonímákként használja. De az "értelmiségi" szó jóval szűkebb és ritkábban használt értelemben inkább egy életformát, életfelfogást jelent, melynek lényege, hogy az ember széles látókörrel, fejlett intelligenciával, érdeklődően és szellemileg-lelkileg önfejlesztő célzattal viszonyul a világhoz.
2020. júl. 2. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
És ezt meg is lehet szerezni, vagy bele kell születni? Azért nem értettem én. Sokan, csak a diplomásokra használják, aztán jött egykét ember, hogy rosszul használjuk a szót. Így már világosabb, köszi. :)
2020. júl. 2. 21:49
 6/18 anonim ***** válasza:
100%
#5: Mindenkiből lehet értelmiségi a szűkebb értelemben is, de aki nem ilyen családba születik bele, annak nehezebb ez az út.
2020. júl. 2. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Értem, köszi. Nem baj, a lényeg, hogy nem lehetetlen. Sajnos nem ilyen családba születtem. :(
2020. júl. 2. 22:02
 8/18 A kérdező kommentje:
Elolvastam a kettes által linkelt választ és attól félnék, hohy álértelmiségi lennék.Hogy lehet ezt kivédeni? honnan tudom, hogy igazi vagy álértelmiségi vagyok? nagyon vékony a határ
2020. júl. 2. 23:14
 9/18 anonim ***** válasza:

"Hogy lehet ezt kivédeni? honnan tudom, hogy igazi vagy álértelmiségi vagyok?"

Ha a mögöttes tudás kell, akkor érdemes sokat olvasni, sok vitát, ismeretterjesztő anyagokat nézni.

Ha az alap meg van, akkor először meg kellene tanulnod vitázni (pl. jó ismerni az érvelési hibákat, hogy te ne kövesd el). Amint ez meg van érdemes valakivel vitáznod különböző területeken, hogy tényleg védhető-e a kialakult álláspontod vagy sem.

Az nem baj, ha a vitában "kikapsz", viszotn az igen, ha kikapsz és még akkor is ragaszkodsz az álláspontodhoz.

2020. júl. 3. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
"Ha az alap meg van, akkor először meg kellene tanulnod vitázni " Oké, köszi a tanácsot, de mi az alap? felpontoztalak amúgy :)
2020. júl. 3. 01:38
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!