Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Klebelsberg ösztöndíj kapcsola...

Klebelsberg ösztöndíj kapcsolatán tapasztalatok?

Figyelt kérdés
Klebelsberg ösztöndíjat, akik igényeltek és már végeztek a képzésükkel, mik a tapasztalatok? Mennyire távoli intézményeket ajánlanak fel, illetve mennyiből engednek választani? Ami még nem egyértelmű számomra, hogy egy helyen kell az adott időt letölteni, vagy lehet váltani következő tanév kezdetével iskolát? Ha egy helyen kell, akkor a szerződések is a ledolgozási időnek a hosszával egyezik meg?

2020. aug. 4. 01:22
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Én nem mennék ilyen ösztöndíjra, mert úgyis a szegényebb putris iskolákba nyomnak majd be, mert ott van hiány
2020. aug. 4. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Elsőnek igaza van.... Azt csinálnak majd veled kb. amit akarnak, hisz köt a szerződésed.

Én is gondolkodtam rajta, de inkább hiányozzon az az X ezer forint a kasszámból, mint aztán akár évekig ki legyek nekik szolgáltatva.

2020. aug. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Én nem igényeltem az ösztöndíjat, de vannak volt szaktársaim, akik igen. A három választott megyén belül bárhova rakhatnak, hallottam olyanról, akinek nem ajánlottak fel több lehetőséget, csak megmondták hova menjen.

A Klebelsberg ösztöndíjasokat általában olyan istenhátamögötti kis iskolákba küldik, ahol égtő a tanárhiány és máshogy nem találnának oda senkit.

Nem muszáj ugyanott letölteni az adott időt, de ezt nem te fogod eldönteni, hanem oda kell menned, ahova küldenek.

Annyi évet kell ledolgozni, ahány évig szerződésben voltál.

Ahhoz, hogy pénzt kapj el kell érni minden félévben egy bizonyos (4,00 körüli, de szakpárfüggő) átlagot. Ha egy adott félévben nem éred ezt el, akkor fél évig nem kapsz egy forintot sem, de attól még a szerződés él, tehát le kell dolgozni azt a félévet/azokat a féléveket is, amikor nem is kaptál pénzt.

2020. aug. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
86%
De jól ki van ez találva...
2020. aug. 6. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
84%

Biztosan meg is lehet vele szívni, de mivel tapasztalatot kértél (és nem véleményt), leírom, hogy nekem miket sikerült intéznem benne.


Nekem már volt állásom az egyetem alatt, de nem állami suliban, ezért telefonon érdeklődtem, hogy megtarthatom-e részmunkaidős állásnak, vagy mik a lehetőségek. Azt mondta a KLIK-es ügyintéző, hogy ne aggódjak, nagyon rugalmasak lesznek. Lehet például félállásban vállalni állami suliban munkát, bár így a ledolgozandó idő értelemszerűen kétszer annyi, mintha teljes állásban dolgoznék ott. Azt is mondták, hogy keressek nyugodtan magamnak állást állami suliban, és ha találok, szóljak, hogy én ott szeretnék dolgozni ösztöndíjas pályakezdőként. Így is csináltam, felkerestem azt a sulit, ahova szívesen mentem volna, és az igazgató pedig megígérte, hogy jelzi a tankerület számára, hogy én ott szeretném tölteni a ledolgozandó éveim. Néhány héttel később az ösztöndíj hivatalos oldalán is megjelent az adott iskola, így azóta is ott dolgozom.


Volt néhány előnyöm ösztöndíjasként. Ezeket később az iskolaigazgató mesélte el. Egyrészt, a tankerületeknek (legalábbis errefelé biztosan) ki volt adva, hogy ha van a közelben (tankerületen belül, vagy ha olyan nincs, akkor megyén belül) olyan ösztöndíjas, aki állást keres, részesítsék őket előnyben, ezzel is mutatva az ösztöndíj sikerességét. Így eshetett meg egy másik iskolában, hogy a sima általános iskolai pályakezdő tanár pályázata miatt nem vették fel a tapasztalt, jó nevű gimnáziumi tanárt, mert hát kell a hely az ösztöndíjasoknak.


A másik előnyöm, hogy egyből határozatlan idejű szerződést kaptam. Néhol még próbálnak ezen spórolni, hogy kezdő tanárnak csak június 15-ig, vagy június 30-ig adnak szerződést. Nekem azt mondták, hogy ha bekerülök a sulihoz mint ösztöndíjas, azonnal kinevezett, határozatlan idejű szerződésű tanár leszek.


Biztosan lehet olyan helyzet, hogy valakinek csak messze lévő iskolákat ajánlanak, de alapelv, hogy elsőbbséget élvez a lakhely szerinti tankerület, utána pedig a megyén belüli többi tankerület.


A maximum ösztöndíj összeget pedig könnyű elérni, mivel nem a tanulmányi átlag, hanem a kreditindex számít. Így lehet az, hogy bizonyos szakokon 5.3-as átlag kellett. Lehet szívatós a kreditindex számolás is, de aki élelmes és figyelmes, az könnyen begyűjti minden évben a maximum ösztöndíjat.


Az ösztöndíj programból bármikor ki lehet szállni, csak nyilván akkor visszakérik a pénzt. Több csoporttársam is úgy vette fel az összeget, hogy egy betétszámlán gyűjtötték az utalásokat, és várták, hogy a végzés után hol kapnak állást. Ha nagyon keresztbe húzta volna a számításukat az elhelyezkedésnél a kötelezettségük, akkor csak simán visszafizették volna a félretett teljes összeget, így viszont, hogy találtak jó állást, pályakezdőként volt egy többmilliós megtakarításuk.

2020. aug. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Oké-oké, de gondolom mind általános iskolákat ajánlanak, mert ott van hiány. És aki nem általánosban akarja tengetni az idejét élete végéig?
2020. aug. 10. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt nem tudom, és biztosan lehetnek benne buktatók is, de ha még mindig működik az, hogy az ember megegyezik a sulival, a központ pedig elfogadja az ösztöndíj keretein belül, akkor szerintem középsulival is működhet ez. Ez viszont csak találgatás, nem látok bele :)


Az ösztöndíjat viszont csak a képzés ideje alatt lehet kapni, tehát csak a képzés idejéig kell kijelölt intézményben tanítani, így én nem tartanék attól, hogy életem végéig megszabják, hogy hol dolgozzak. :P

2020. aug. 10. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez mind szép és jó, de szerintem az ösztöndíjasok többségének nincs nagyon más bevétele így egyből felélik a pénzt. Nagyon szerencsés diák az, aki félre tudja tenni és nem a megélhetését finanszírozza belőle.
2020. aug. 11. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!