Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Eszperantó középfok mesterképz...

Eszperantó középfok mesterképzéseken elfogadott szokott lenni második nyelvvizsgának?

Figyelt kérdés
Angolból van középfokú nyelvvizsgám, azt még úgy értem is, és tudom valahogy használni, ha kicsit gyakorlom (régebben nyelvvizsgáztam, azóta felejtettem), viszont más idegennyelv nem igazán megy. Német esélytelen, egyszerűen nem bírom megérteni a bonyolultabb nyelvtani részeket, meg a der die das névelők stb, szóval elég problémás, más nyelvet meg nem tanultam középsuliban, így ha mesterre akarnék jelentkezni, nem nagyon maradt más opció. Pl. társadalomtudományi, vagy bölcsész mestereken el szokták fogadni az eszperantót másodiknak? Eleve amúgy nem is értem miért nem elég egy angol a bölcsész szakoknál, mintha pl. történelem szakon olyan nagy szükség lenne még egy idegen nyelvre.

2021. márc. 12. 20:54
 1/5 Garpe ***** válasza:
100%

SZia!


Ez egyetemtől függ, általában elszokták fogadni. Az ELTÉről tudok nyilatkozni, ott elfogadják, mert élő idegennyelv kell, s az eszperantó élő nyelv (pl.: az MTA állásfoglalása szerint). Sok pl. pszichológia szakosok (nekik ugye kell a mester, de az elég húzós) csinálnak ezért eszperantóból (volt most ezzel így több ismerősöm) is.


Ha bármi kérdésed van ezzel kapcsolatban (akár neked kedves olvasó) írj nyugodtan privátot is akár.

2021. márc. 13. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
28%

@Garpe Vagy az MTA tudja rosszul, de valószínű, hogy inkább te tévedsz.


Élő az a nyelv, amelyet bárki első nyelvként (anyanyelv) tanul meg és beszél. Ha meghal az utolsó ember, aki az adott nyelvet beszélte, a nyelvet már csak második nyelvként (közvetve) lehet megtanulni, onnantól számít egy nyelv kihaltnak.


És mivel az eszperantó mesterséges nyelv, nincsenek natív eszperantók, akiknek ez lenne az elsődleges nyelvük, így sosem volt élő nyelv. Elfogadott közvetítő nyelvnek számít, de csak annyira élő, mint a klingon.

2021. márc. 13. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Garpe ***** válasza:
100%

#2 Nem, az MTA jól tudja. De teljesen jogos amit felvetsz.


Kevesen tudják, de vannak anyanyelvi (natív) eszperantó beszélők (eszperantóul "denaskulo"-nak hívják őket). Olyan 1000-2000 körül lehet a számuk.


Itt egy érdekes cikk róluk a Nylev és Tudomány oldaláról: [link]


Egyébként érdekesség, hogy Soros György, illetve a sokkozó Polgár lányokat szokták, ilyenhíres denaskuloként emlegetni.


Itt van szintén egy jó cikk a Nylev és Tudományról, ami az eszperantó élő nyelvi mivoltáról szól illetve benne van lehivatkozva a legtöbb tudományos testület állásfoglalása a témában: [link]

2021. márc. 14. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A Magyar Tudományos Akadémia szerint az eszperantó minden területen betölti az élő nyelv funkcióhoz szükséges feltételeket. Erről az állásfoglalása a [link] oldalon található. - A www.eszperanto.hu oldalon egyénként is megtalálhatóak az eszperantóval kapcsolatos legfontosabb infók, beleértve a tanulással és vizsgázással kapcsolatos kérdéseket is - érdemes átnézni.
2021. márc. 14. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Az alapkérdésedre válaszolva a felsőoktatási intézmények saját hatáskörben döntik el, hogy milyen szabályokat állapítanak meg a nyelvvizsgákkal kapcsolatban. Ezeket a feltételeket a "Tanulmányi és Vizsgaszabályzatban" lehet megtalálni a kimeneti követelmények között – ez mindig kinn van az interneten is. Vannak intézmények ahol fogadják az eszperantót a mesterszakokon sőt doktori iskolákban is, és vannak egyetemek, ahol egyáltalán nem fogadják... - Bonyolítja a dolgot, hogy a szabályok változhatnak egy adott egyetemen belül is, tehát mindig az adott KAR tanulmányi és vizsgaszabályzatát kell megnézni. - Leggyorsabban valóban az eszperantó nyelvet lehet megtanulni. Nagyon jól lehet használni is, bár a legtöbben nem ismerik az eszperantóul beszélők belső világát.

– De ettől még tök jó dolog az eszperantó! :-))

2021. márc. 14. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!