Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Történelem emelt írásbeli...

Történelem emelt írásbeli érettségihez szükséges a legújabb Száray-s könyv?

Figyelt kérdés

Régebben már érettségiztem, az új könyvekben azt láttam neten, hogy már a 11-es tankönyvtől kezdődik az 1. vh, az én időben a 12-es tankönyvben kezdődött.Az új érettségiknél van ennek jelentősege? Inkább azokól kéne tanulni? A Mátyus-Bori-féle könyv is megvan, de azt gondoom az önmagában nem elég.


[link]

[link]

Én ezekből a típusokból tanultam még.



2021. márc. 13. 08:23
 1/5 anonim ***** válasza:
Mikor érettségiztél? 2017-től új követelmények is lettek. A 12.-es könyv végére társadalom és gazdasági, illetve jogi ismeretek kerültek. Látogass el az Oktatási Hivatal oldalára és ott nézd meg a követelménytáazatot, hogy mik azok a témák amiket meg kell tanulni, mik lesznek benne/lehetnek az érettségin. A 12-es táblázat ezeket a témákat tartalmazza es az érettségin az utolsó feladat is ezekből a témakörökből kerül ki.
2021. márc. 13. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ! 2013-ban még. A tankönyv 2005-ös, igen a vége eléggé változott, azt látom is, megnéztem a követelményeket is. Csak arra gondoltam, hogy a végét a Mátyus-Bori féléből veszem át.

Plusz abban bizonytalanodtam el, hogy az én tankönvyem konkrétan az 1-vhtól napjainkig veszi át az anyagot a 12-es tk-ban, az új meg a hidegháborútól kezdi. Csak kell-e ennyire részletesen a plusz anyagokat vagy megfelel a régi is... Van aki szerint a Száray-s könyveket úgy ahogy van, el kellene felejteni... Szval elég tanácstalan vagyok :)

2021. márc. 13. 08:47
 3/5 anonim ***** válasza:
Az emelt érettségihez jó alap a Száray de én azt mondanám, hogy nem elég. Mindenképp olvas hozzá pl Rubicon, Múltkor felületén anyagokat. A könyvvel semmi baj nincs, de emelten már komplexebb tudást kérnek, jobban bele kell menni az eseménytörténetbe az összefüggésékbe, mint a Száray könyvben. Ez a két oldal mellett még ajánlani tudom az SG kiadványokat a szóbelis könyvük nagyon ott van, abban meg is találod a társadalomtörténeti, gazdasági részt ami a 12-es anyagot lefedi.
2021. márc. 13. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kérdező! Én tavaly csináltam emelt szintűt töriből, 4 év kihagyás után, mert 2016-ban érettségiztem, csak a kötelező emelt miatt ezt választottam, mert most jelentkeztem egyetemre. A Száray-féle könyvek nagyon jók, gyakoatilag olyan gondolatmenet alapján készít fel, amit, ha el tudsz sajátítani, akkor emelt szintű érettségin az esszé feladat is menni fog. Én megvettem antikváriumban az újabb kiadású Száray-könyvek közül a 11-12-est, mert ezekben vannak többnyire a legfontosabb témakörök, amik előfordulnak. A 9-est nem muszáj, abban főleg őskor van, az nem fordul elő vizsgán, az ókori Görögország, Római Birodalom pedig elég a régiből is. Inkább a felvilágosodás utántól egészen napjainkig tartó időszakra fektetném a hangsúlyt világtörténelmi események közül, magyar történelemből meg az érettségi követelményként szereplő uralkodókat tanuld meg átfogóan, figyelve az ok-okozati összefüggésekre, mert emelten ezen van a hangsúly, hogy esszénél önálló megállapításokat tudj tenni, és egy adott intézkedésből le tudd vonni a következtetéseket.


A Száray-könyveken túl én még a B. Mátyus Gyöngyi, Bori István-Történelem érettségi témavázlatok 4. átdolgozott kiadást (2017-től érvényes kövrtelmények szerint) c. Könyvet olvasgattam. Ebben van pár plusz információ, de ez inkább vázlatszerű. A kettőt összevetve tuti a siker. Nekem 92%-lett, az esszém szinte hibátlanra sikerült.

2021. márc. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ, midnenkinek ment a zöld pipa, az utolsó különösen hasznos volt! :) és gratulálok! 92-öt most elfogadnék... :)
2021. márc. 15. 13:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!