Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Latinból kérhetnék egy kis...

Latinból kérhetnék egy kis segítséget?

Figyelt kérdés

19 első felében latinoztam sokat, most viszont megint előkerült és nagyon nem vagyok biztos a tudásomban..

A birtokos és jelzős szerkezetnél mit igazítok mihez?

Jelzősnél a főnév marad és a melléknevet igazítom a főnévhez

A birtokosnál a hátsó főnevet gen.-ben igazítom az elsőhöz?

Van a birtokos ragozáshoz valami “segítség”, hogy pl ami -us végződésű az -e végződésű főnevet kap, vagy valami ehhez hasonló?

Nagyon megköszönném a segítséget!!



2021. ápr. 8. 12:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Birtokos szerkezet


A magyartól eltérően, ahol általában a birtok kap kötelező végződést, a latinban a birtokosnak változik meg a végződése, nem a birtoknak (lényegtelen, hogy melyik szó áll elöl vagy hátul a szerkezetben). Tehát:


liber (birtok) pueri (birtokos) - a fiú (birtokos) könyve (birtok).

Ugyanígy: consilium medici - az orvos tanácsa, flos uxoris - a feleség virága, fama Romae - Róma hírneve stb.


A birtokot lehet persze ragozni, de a birtokos mindig genitivusban marad:


Acc. librum pueri

Dat./Abl. consilio medici


és így tovább.


Természetesen ha a birtokosnak van jelzője vagy birtokos, mutató stb. névmása, az ugyanúgy genitivusba kerül: consilium medici clari - a híres orvos tanácsa, verba patris mei - apám szavai.


Különösebb trükk vagy segítség szerintem nem kell a birtokos szerkezethez, elég ismerni hozzá a birtokost kifejező szó genitivusát. :)


2. Jelzős szerkezet


A jelzős szerkezetben a melléknevet a főnévvel nemben, számban és esetben kell egyeztetni, természetesen mindkettőt a saját deklinációja szerint kell ragozni:


Singularis

Nom. mons altus

Acc. montem altum

Gen. montis alti

Dat. monti alto

Abl. monte alto


Pluralis

Nom. montes alti

Acc. montes altos

Gen. montium altorum

Dat. montibus altis

Abl. montibus altis


Vagy:


Singularis

Nom. puella felix

Acc. puellam felicem

Gen. puellae felicis

Dat. puellae felici

Abl. puella felici


Pluralis

Nom. puellae felices

Acc. puellas felices

Gen. puellarum felicium

Dat. puellis felicibus

Abl. puellis felicibus


Ajánlom valamilyen megbízható nyelvtani kisokos beszerzését, valamint: [link]

[link]


Remélem, tudtam valamit segíteni!

2021. ápr. 8. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A legszebb nyelv. :))

A jelzőnél a melléknevet igazítod a főnévhez, figyelembe véve a főnév nemét, számát és esetét. Ha háromvégű a melléknév (általában az), mint pl. a bonus (=jó), akkor hímnemnél bon-us, nőnemnél bon-a, semlegesnemnél bon-um.

Tehát pl. terra bona = jó föld. Terram bonam = jó földet. Terras bonas = jó földeket. Meg van a kivétel, mint a poeta bonus. :))

Birtokos szerkezet is fordítva van, mint a magyarban, tehát pl. Angelus Domini = Angyal Úré, tehát az Úr angyala. Angelus simán, a Domini genitívusban van (Dominus a nominativus).

2021. ápr. 8. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget!!

A jelzős jobban megy, birtokosnál szoktam szerintem emiatt a fordítottság miatt kicsit megkavarodni, de még erre figyelek. :)

2021. ápr. 8. 17:05
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Annyit szeretnék hozzátenni az előttem elhangzottakhoz, hogy amennyiben a jelzőt kihangsúlyozzuk, simán kerülhet a jelzett szó elé, legyen az a jelző birtokos főnév vagy melléknév.


Sőt, gyakran előfordul, hogyha mindkettő van belőle egy adott mondaton belül, akkor így is kinézhet az egész szerkezet:


a birtok melléknévi jelzője + birtokos + birtok


magnus hominum numerus = az emberek nagy száma


Cicerónál és másoknál simán előfordul az ún. hyperbaton, amikor pl. egy ige a jelző és a jelzett főnév közé ékelődik:


quem ad finem sese effrenata iactabit audacia? (audacia effrenata)


ineuntis aetatis meae patiebatur pudor. (pudor aetatis meae ineuntis)

2021. ápr. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!