Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Az egyetemeket mi alapján...

Az egyetemeket mi alapján rangsorolják ?

Figyelt kérdés

[link]

Elvileg ez a mostani egyetemi világrangsor. De ezeket mi alapján állítják össze ? Hiszen sok egyetem teljesen más kaliberű képzés folyik , mondjuk egy közgazdasági meg egy mérnök iskolát nagyon nem lehet összehasonlítani, mert teljesen más kategória a kettő de itt mégis egyben van minden.



2021. ápr. 13. 18:59
 1/4 anonim ***** válasza:
84%

A Shanghai list, az ARWU a legelismertebb rangsor, erről itt olvashatsz:


[link]

2021. ápr. 13. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Oktató/diák arány, oktatói végzettségek és eredmények, posztgraduális- és mesterképzések, tanulói eredmények, diploma értéke
2021. ápr. 13. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Plusz még impaktfaktoros publikációk száma, külföldi diákok aránya, Nobel-díjas oktatók száma, nők aránya... ahány rangsor, annyi szempontrendszer. És valóban, sokszor almát a körtével hasonlítanak össze, ezért érdemesebb a szakterületi rangsorokat nézni.
2021. ápr. 13. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Három elismert rangsor van, a Times Higher Education, a QS és az ARWU. Nincs olyan, hogy "a legelismertebb", és főleg nem az ARWU.


Az ARWU mindenesetre mondjuk úgy "érdekesen" pontozza az egyetemeket... a legjobb magyar egyetem, a Semmelweis náluk csak a 901-1000 helyen van, a Szegedi meg a 601- helyen?! Az ELTE rajta sincs?! Komolytalan. Máshol is nagyon furcsa a lista, az európai egyetemeket keményen büntetik (Oxford a 9?! Miközben Cambridge a 3?! Hagyjuk már...). A Trinity College Dublin 151-, a vele versengő UCD meg csak 301-?


Szóval ahogy fentebb írták, mindenféle szempontot igyekeznek figyelembe venni, miközben kb önkényesen úgy alakítgatják a pontrendszert ahogy akarják. Ez olyan kb, mint amikor a HVG gimnáziumi rangsorában 7-8 gimnázium befut a Fazekas elé, miközben mindenki tudja, hogy a Fazekas a #1 gimnázium az országban (nem vagyok és nem voltam Fazekasos, de ez a tényállás).


Tájékozódásnak jók ezek a rangsorok, de nem kell őket túl komolyan venni.

2021. máj. 21. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!