Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Diákhitellel kapcsolatban...

Diákhitellel kapcsolatban lehet egy pár kérdésem?18/L

Figyelt kérdés

Sziasztok

Most érettségiztem jövőre pedig megyek egyetemre. Sajnos a szüleim csak nagyon minimális összeggel tudnak támogatni. Államilag támogatott képzésre megyek, koliban fogok lakni és a távolság miatt körülbelül minden második, de inkább harmadik héten tudnék hazajárni. Ha hazamegyek akkor az étkezést meg tudom oldani a rákövetkező hét egy részére vagy esetleg egészére és nem is vagyok annyira nagyon nagy igényű ember szóval nem fogom kétkézzel szórni a pénzt. 5 éves képzésre megyek(ha nem csúszok) és több, a szakra járó embert kérdeztem akik azt mondták hogy elég nehéz a szak mellett dolgozni.(mindenképp meg akarok próbálni dolgozni de ha az egyetem rovására megy akkor abba kell hagynom) Az a baj, hogy jelenleg 0 Ft van a számlámon és nem is nagyon tudok menni a nyáron diákmunkára, mivel lesz egy nagyobb műtétem. Néhány helyre felvennének így is, de csak nagyon minimális összeget tudnék összegyűjteni. Kicsit félek a hitelt is felvenni de attól még jobban félek hogy nem fogok tudni megélni az egyetemen. Szóval a kérdéseim leginkább azokhoz szólnak akik vettek már fel diákhitelt?

-Melyiket választottátok?

-Mekkora összeget vettetek fel? (ha nem titok)

-Ha már befejeztétek az egyetemet akkor a végén mennyi volt a tartozásotok?

-Ha már sikerült befejezni a törlesztést, mennyi idő alatt sikerült?

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat!


2021. jún. 12. 10:16
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
9%
Dolgoztam, nem vettem fel hitelt. Jól tettem. A barátnőm még mindig fizeti...
2021. jún. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Én azt javasolnám, hogy akár idén is menj el dolgozni, akkor is ha nem keresed magad halálra vele, a kevesebb is több mint a semmi.

Diákhitelnél van szabadfelhasználású és olyan amit tanulmányokra költhetsz. Értelemszerűen ha államis vagy, akkor magára az oktatásra nem kell költened, egyetemtől kaphatsz szociális ösztöndíjat, ha olyan a helyzeted.

Egyetem mellett nem könnyű dolgozni, viszont ha kell akkor mindenképp azt ajánlanám, hogy próbáld meg, nézz szét több helyen és akkor remélhetőleg találsz egy olyat, ami összeillik a sulival. (Én soten vagyok, sajnos gyakornoki állások erre a területre nem jellemzőek így arról nem tudok nyilatkozni) Egyszerűbb munkáknál megtudod akár azt is beszélni, hogy heti 10-16 órát dolgozol, igaz nem kapsz ott se rengeteg pénzt, de abból már lehet boldogulni ha tényleg nem szórod a pénzt. Vidéken általában gyorséttermek amik szinte mindig fogadnak embereket és vidzonylag rugalmasak, de kis kereséssel találhatsz jobbat is, ha ez nem tetszene. Diákmunka nagy előnye, hogy viszonylag gyorsan tudsz munkát váltani, nincs olyan hosszú felmondásiidő mint “rendes” munkáknál. Ha pesten vagy, akkor kicsit egyszerűbb a dolgod, max ott annyit kell leszűrnöd, hogy melyik kerület szimpatikus, hova tudsz viszonylag gyorsan eljutni és merre milyen a fizu, maga a munka. (Pesten minddiákot teljes szívvel javaslom)

Javaslom, hogy kezd majd el feljegyezni a céljaid és az aktuális kiadásaid, így kicsit kordában tudod magad tartani, tudod mikor lehet megengedni a drágább dolgokat és mikor kell kicsit jobban esetleg akciók után leskelődni.

Saját véleményem szerint nem a legjobb dolog egy tartozással kezdeni az életet, de ha nincs más megoldás, akkor sajnos be kell vállalni. Szerintem a szüleiddel mérlegeljétek, hogy mi éri meg jobban, kb mekkora egy havi kiadásod (akár utazás, étel, kis szórakozás) és hogy ők mennyivel tudnak támogatni + hány órát kell dolgoznod, hogy ez kijöjjön. Sajnos szociális ösztöndíjat nehéz meghatározni így előre, az mindig változó, max az egyetem oldalán megtudod nézni az elmúlt évek határait, te magad is kitudod számolni, hogy hány pontod lenne és azért kb mennyit kaphatsz. Ha ezekután is a kiadásaid jóval nagyobbak mint amennyi a “bevételed”, akkor gondolkoznék hitelen. (Azzal számolj, hogy van amit kötelező megvenned, az főleg az első 1-2 félévben nagyobb kiadás)

2021. jún. 12. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
95%
Korrepetálj fiatalabbakat neten, gépnél. Betegen is lehet csinálni és lehet vele keresni is. Nem muszáj fizikai melózni, vagy céghez menni. Ha speciális a helyzeted, legyél élelmesebb, hogy megoldd. A hitel az utolsó utáni szeirntem.
2021. jún. 12. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Én felvettem a hitelt, mert nem volt más választásom. (Nem részletezném.)

Az egyetem végére 1.2 M Ft volt, és 1 év alatt kitörlesztettem. Mivel megtanultam kevés pénzből élni, csak annyit kellett tennem, hogy 1 évig még ugyanúgy nem szórtam a pénzt, összehúztam a nadrágszíjat és minden maradék pénzt törlesztésre tettem.

Én nem bántam meg, bár nem is volt más választásom. Annyiban talán könnyebb volt a helyzetem, hogy már az egyetem utolsó félévében találtam munkahelyet, és diploma után állandóra felvettek. De ehhez persze olyan területen szereztem diplomát, amivel relatív könnyű elhelyezkedni, és a kezdő fizu is kicsit magasabb, mint az átlag. (IT)

Javaslom, hogy mérlegeld a lehetőségeid! Nézd meg, hogy esetleg mivel jársz jól! Ha pl. nagyon jól tanulsz, esetleg részt veszel tudományos munkában a suliban, azért is lehet ösztöndíjat kapni, ami elég lehet a megélhetésedre. Ott vannak a szoc.ösztöndíjak, hök-ben való részvétel, stb. A hitel legyen az utolsó megoldás, de ha nincs más út, nem kell tőle félni, csak figyelj oda, hogy mennyit veszel fel, és legyen terved, hogyan fizeted ki! Esetleg még tanulmányaid közben is tudod törleszteni, ha közben találsz munkát/kapsz ösztöndíjat.

2021. jún. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
#4es vagyok. Szabad felhasználásút választottam, a mennyi meg a saját igényeidtől függ. Nem mindegy melyik városban tanulsz, költesz-e tömegközlekedésre, hazaútra (az mennyibe kerül), milyen ételeket eszel, stb. Ezt számold ki az igényeid alapján. Illetve lehet változtatni is ha időközben meggondolnád magad hogy mennyi kell, és fel is lehet függeszteni, ha épp nincs rá szükséged.
2021. jún. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
57%

Én azért vettem fel a diákhitelt annak idején, hogy egyáltalán a tandíjamat ki tudjam fizetni. Így gyakorlatilag kimaxoltam a diákhitelt, mivel elég sok volt a tandíj. Szerencsére elég gyorsan vissza tudtam fizetni, mivel gazdasági szakra jártam, és sokszorosan megtérült a befektetés.


Nem mindegy, milyen 5 éves szakra fogsz járni... Ha osztatlan tanár szakra, akkor nagyon-nagyon jól gondold át, tényleg ezt szeretnéd-e, mert örökre eladósodsz... én is inkább korrepetálnék vagy dolgoznék valamit helyette. Ha jogra vagy hasonlóra jársz, akkor nagyobb eséllyel megtérül...


Tudom, hogy nem szép dolog ilyet javasolni, de lányként lehet, hogy támogatót kellene inkább keresned... sokan csinálják ezt.

2021. jún. 12. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
66%

Nem kell ennyire borúsan látni a helyzetet. A diákhitel2-nek 2% a kamata, és később a bruttó béred 6%-nak megfelelő összeget kell törlesztened. Tehát keresel br, 400k HUF-t, akkor havi 24 a törlesztőd évtizedeken át, mire már nevetséges összeg lesz. Nem beszélve arról, hogy mivel nő vagy, 1 gyerek után felfüggesztik (3?) évre a törlesztést, 2 után felezik, 3 után pedig eltörlik a teljes tartozást. Ha olyan szakmát tanulsz, amivel jól lehet keresni (pl. Fogorvos), akkor ezt az összeget pikk pakk vissza kehet fizetni,

Mondjuk egy magyar-töri szakos tanárnál azért átgondolnám az egészet, de ott is érvényes a 6%-os fizetés.

2021. jún. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

7. Te se menj hiteltanácsadónak... 🙊


"havi 24 a törlesztőd évtizedeken át"


Te normális vagy egyáltalán? 😰


Kérdező ezt NE csináld, amit a 7-es javasol... csak olyan szakra vegyél fel diákhitelt, amivel turbó módon tudod utána visszafizetni (gazdasági szakok, informatika stb.), mert örökre eladósodsz... inkább keress egy támogatót tényleg...

2021. jún. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
49%

Persze, mert k*rvának állni sokkal jobb ötlet, igaz?


Milyen életen át szóló adósságról beszélsz? 20-30 év alatt szépen törlesztgeted a 20-25 ezres összegeket havonta, ami az évek során egyre értéktelenebbé válik majd. A fiatalok 90%-nak többe kerül a telefon+előfizetés havonta. Ha meg meglódul a szekér, akkor meg simán végtörleszted.

2021. jún. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nem qváról beszéltem, hanem támogatóról... szerintem jobb, mint 30 évre eladósodni, szerinted jelentéktelen havi 25 ezer forintos törlesztőrészlettel...
2021. jún. 13. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!