Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Mi segíthet, ha nem tudok...

Mi segíthet, ha nem tudok témát választani a szakdolgozatomhoz?

Figyelt kérdés
Nyelvszakos vagyok és úgy érzem, hogy nincsen kellő rálátásom a területre, mindenbe csak picit belelestünk stb., de semmit sem beszéltünk vagy tanulmányoztunk át rendesen. Nincsen olyan téma, amiben kompetensebbnek érzem magam, amiről többet tudnék és igazából olyat sem tudnék kiemelni, ami úgy különösen érdekelne. Így a szakdolgozattal is ez a problémám, hogy gyakorlatilag bármit választhatok, ami a nyelv-kultúra-történelem-irodalom témaköréhez kapcsolódik és nincsen még nagyon ötletem sem, hogy mégis milyen konkrét témát választhatnék. Lehet az persze mondjuk egy mű elemzése stb., de mégis milyen művet elemezzek, milyen szempontból... Próbáltam keresgélni, de rengeteg forrás van, könyvek, cikkek stb., gyakorlatilag bármiről találni anyagot és nagyon elveszettnek érzem magam ezzel az egész szakdoga kérdéssel kapcsolatban. Eleve soha nem kellett még ilyen hosszúságú beadandót sem írnom, így picit elképzelhetetlennek tűnik, hogy egy témáról ennyit írjak. Valamint soha nem is láttam még kész szakdolgozatot sem (az egyetemünkön nem tudom megnézni a korábbiakat, próbáltam), úgyhogy nagyon elképzelni sem tudom, hogy mondjuk hogyan tudnám felosztani stb. Az oktatók ebben szintén nem segítenek.
2021. jún. 15. 22:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
91%
A mi tanszékünkön (szintén nyelvszak, elte) van egy hosszú lista ajánlott szakirodalom-címekkel azok kedvéért, akik hozzád hasonló helyzetben vannak. Plusz mi oktatók is segítünk. Neked nem segít senki?
2021. jún. 15. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Nem, sajnos nálunk az oktatók nem túl segítőkészek ebben. Van egy listánk, amin vannak ajánlott témakörök, de ezek nagyon tág és általános módon vannak megfogalmazva (pl. konkrétan ennyi, hogy egy mű elemzése egy adott korszakból...), szóval ez nem egy nagy segítség.
2021. jún. 15. 23:28
 3/14 anonim ***** válasza:
18%
Nem akarlak megsérteni, de hol van ilyen felületes oktatás, ahol ennyire nem lett rálátásotok arra, amivel elvileg évekig foglalkoztatok?
2021. jún. 16. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
82%

A kiadott témakörök direkt nagyon tágan és általánosan vannak megfogalmazva, mert pont az a lényeg, hogy neked kell leszűkítened a témát egy konkrét dologra, ami téged érdekel, amibe szívesen beleásod magad, a te dolgod az, hogy rendesen áttanulmányozd.


Mikor végzel? Van már témavezetőd?

2021. jún. 16. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Jó de itt úgy vannak megadva a témakörök, hogy azokat én igazából még témakörnek sem igazán nevezném. Semmiféle konkrétum nincsen bennük, amin el lehetne indulni. Ilyenek vannak mint amit írtam is, hogy pl. egy mű elemzése egy adott szempontból, történelmi események, dokumentumfilmek és hasonlók (konkrétan így vannak leírva). Most az, hogy nyelvszakosként elemezhetek egy könyvet... eddig én is eljutok, ez nekem nem segítség. Az lenne segítség, ha lennének benne valamilyen konkrétumok pl. nevek, címek vagy úgy egyáltalán meg lenne nevezve bármi. Arról nem is beszélve, hogy nem túl aktuális a lista, mert olyan oktatók is szerepelnek rajta, akik már rég nem itt tanítanak, az újak pedig még hiányoznak róla.

Jövő tavasszal fogok végezni. Van konzulensem, de most gyakorlatilag nincsen. Idén végeztem volna, de fel kellett függesztenem a tanulmányaimat és ezzel együtt a konzulenssel való közös munkát, kommunikációt is. Volt egy témám, de azt is az utolsó pillanatban választottam kb. hasra ütés szerűen, mert muszáj volt és akkor is fogalmam nem volt, hogy mégis mi legyen. Nem kezdtem még bele normálisan és fogalmam nincs mit lehetne vele kezdeni. Úgyhogy ezért is gondolkozom rajta, hogy valami mást kellene választani, mert most jobban ráérnék forrásokat keresni stb. Csakhogy meg mindig a téma kiválasztásával küszködök. A konzulensem ebben abszolút nem segített akkor sem, illetve a többi oktató sem.

2021. jún. 16. 09:27
 6/14 anonim ***** válasza:
Én segitek neked csak ird meg hogy milyen szak.
2021. jún. 16. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Anglisztika alapszakos vagyok.
2021. jún. 16. 09:33
 8/14 anonim ***** válasza:
58%
De épp ez az, hogy azért nem konkrétak, mert végső soron mindenkinek saját magának kell kitalálnia egy témát. A folyamat része, hogy tudatosan utána kell olvasnod, fel kell tudnod dolgozni önállóan szakirodalmat, és ennek felhasználásával megírnod a munkád. A képzésed során belelestél egy csomó dologba, kaptál egy általános áttekintést, csak tudod, hogy mi az amiről mondjuk egyáltalán nem akarnál írni, és mi az, ami jobban érdekel, és azon belül kutakodsz. Nem tudom, hova jársz, de pl. az ELTÉ-n a záróvizsgád main topic-ja az a tárgy lesz, amelyikbe a szakdolgozatod is illik, tehát ha mondjuk világéletedben szenvedtél a mondattannal meg a hangtannal, akkor ne nyelvészetes témában írj szakdogát, hogy ne abból kelljen záróvizsgáznod. Az ELTÉ-n minden évben közzéteszik a honlapra az év legjobb szakdolgozatait: [link] szóval máris több évnyi kész szakdolgozatot láthatsz a legkiválóbb fajtából.
2021. jún. 16. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Persze. Csak azt mondom, hogy ha a 3 év alatt soha egy büdös szó nem esett a szakdolgozatról vagy úgy egyáltalán arról, hogy hogyan kell egy témát önállóan kiválasztani, feldolgozni a forrásokkal együtt és írni belőle egy viszonylag hosszabb terjedelmű irományt, akkor én azért értékelni tudnám, ha nem csak annyi lenne feltüntetve az ajánlott témakörök listáján, hogy valamilyen műnek valamilyen elemzése. Ez nem téma. Ez semmi. Nem azt mondom, hogy konkrétan legyenek leírva a szakdolgozat címek és nem is arról beszélek, hogy ne kellene olvasni, forrásokat keresni stb., ez egyértelmű. Csak szerintem jó lenne, ha az embernek lenne legalább egy kiindulópontja, amin el tud indulni. A valamilyen könyv valamilyen elemzése pedig nem az.

Nyilván tudom mit tanultam eddig, de épp ez az, hogy soha semmi konkrétumról nem esett szó, mindenbe csak itt-ott belekaptunk stb., de egyébként nem érzem úgy, hogy normális tudást vagy egyáltalán csak rálátást kaptam volna. Nem tudok kiemelni semmit sem, ami kimondottan jobban ment volna vagy jobban érdekelt volna. A nyelvészetet talán jobban kedveltem, de elképzelni nem tudom mit lehetne kutatni nyelvészet témakörében, ezért inkább az irodalom-kultúra irányában gondolkodom, mert ott legalább lehetne akkor műveket elemezni. A nyelvészetis órákon semmit nem csináltunk csak elméletet tanultunk meg feladatokat oldottunk, de irodalomból legalább írtunk beadandókat. Mondjuk összesen kettő olyan beadandóm volt, amihez kellett forrásokat felhasználni, a többi inkább csak amolyan sima fogalmazás volt. Szóval soha nem csináltam ilyet és emiatt elképzelni sem tudom az egészet.

2021. jún. 16. 10:41
 10/14 A kérdező kommentje:
Nálunk amúgy nincsen klasszikus záróvizsga, csak a szakdolgozatot kell megvédeni és ennyi.
2021. jún. 16. 10:42
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!