Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Pszichológia másoddiplomát...

Pszichológia másoddiplomát mennyire esélyes elvégezni?

Figyelt kérdés

Gondolom nem olyan durva mint az orvosi, de nem is könnyű. Úgy tudom, van ott pszichológia különböző tárgyai, biológia, matek és még sok minden. Legalábbis Debrecenben, én azt a képzést nézegettem.

Az alapszak azt hiszem 3 év, ha mestert is szeretnék, az gondolom 2. És még utána biztos kell valami szakvizsga is sokszor. Szóval jó sokáig kell tanulni.

- Az mennyire baj ha felnőttként végzi el valaki? Túl későn kezdi a pályát?

Mennyire van hátrányban azokhoz képest, akik gimi után kezdték?

- Aki levelezőn tanul, az mennyire hátrány neki a nappalisokhoz képest amikor mondjuk BA után MA-ra megy vagy amikor elkezd dolgozni?

- Amikor pályakezdő pszichológus vagy szakmai gyakorlaton van (gondolom olyan is van), akkor úgy van mint az orvosoknál, hogy van aki felügyeli a munkáját vagy teljesen magára hagyják már kezdőként is?

- Lelkileg mennyire megterhelő a munka?

- A fizetés milyen? Magánpszichológusként és állami helyen?

- Aki kórházban, klinikán dolgozik, kb. milyen esetekkel foglalkozik? Más egy kórházban és egy magánpraxisban?

- Ha levelezőn végezném el, utána lehetetlen lenne PhD-ra menni?



2021. jún. 20. 22:48
 1/5 anonim ***** válasza:
Gondolom mivel másoddiploma sokkal könnyebb, mint az első. Legalább azt tudod, hogy az egyetem hogy működik. Ilyen szempontból előnyben vagy. Mi az első diplomád? Orvosi?
2021. jún. 20. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Sajnos nem orvosi, bárcsak az lett volna :D Fordító-tolmács. BTK-s szak mint a pszichológia, de amúgy eléggé különbözik a kettő.
2021. jún. 21. 20:20
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

- Az mennyire baj ha felnőttként végzi el valaki? Túl későn kezdi a pályát? --> Levelezőn átlagéletkor bőven 30-40 fölött volt, de nappalin is voltak ennyi idősek. Egyáltalán nem ritka sem felnőttkorban, sem másoddiplomaként, főleg, hogy bőven több élettapasztalatod van, mint aki 18 évesen kezdi és 23 évesen végez.


Mennyire van hátrányban azokhoz képest, akik gimi után kezdték? --> Semennyire. Talán a gimis jobban tud angolul, vagy még emlékszik pár dologra biológiából, vagy még megszokott neki, hogy tanulni kell, esetleg megvannak az államilag támogatott félévei, de semmi direkt hátrány nincs.


- Aki levelezőn tanul, az mennyire hátrány neki a nappalisokhoz képest amikor mondjuk BA után MA-ra megy vagy amikor elkezd dolgozni? --> Munkáltató nem nézi, hogy nappalin vagy levelezőn végeztél. MA viszont tudtommal nincsen levelezőn, csak nappalin. Amúgy ugyan azt tanulják, általában ugyanazokkal a tanárokkal, követelménnyel, könyvekkel, jegyzetekkel, és még a vizsgák is együtt vannak. Viszont levelezőre több pont kell, ami nappalira sem kevés.


- Amikor pályakezdő pszichológus vagy szakmai gyakorlaton van (gondolom olyan is van), akkor úgy van mint az orvosoknál, hogy van aki felügyeli a munkáját vagy teljesen magára hagyják már kezdőként is? --> Alapszakon semmilyen gyakorlat nincsen, mesterszak után van, teljesen felügyelve. Amíg nem vagy szakpszichológus, egyébként is kötelező a szupervízió. Szakvizsga nélkül viszont max. életvezetési tanácsadást tarthatsz, meg kevésbé komplikált esetekkel foglalkozol.


- Lelkileg mennyire megterhelő a munka? --> Nem mindegy, hogy nevelési tanácsadóban játszol gyerekekkel (bár ott is vannak durva történetek), iskolában próbálsz mediálni tanár és diák között, vagy a zárton/krízisintervenciós osztályon vagy, ahol a drogosok és öngyilkos jelöltek váltogatják egymást. De van szupervízió szintén, mert neked is jól kell lenned, hogy másokon segíteni tudj.


- A fizetés milyen? Magánpszichológusként és állami helyen? --> Államin közalkalmazotti bértábla szerint (140-180 nettó), magánban annyi, amennyit nem szégyellsz. 12-15k/óráért rendelnek általában, napi átlag 5-6 kliens. A rendelőnek lehet bérleti díja, és van havi 50k, amit vállalkozóként fizetni kell, + a saját pszichológusod, konferenciák, módszerspecifikus képzések, továbbképzések. Végzett, keresett szakpszichológus-terapeuta 800k-1millió nettó körül biztos van, de ugyanígy milliói vannak a képzésében (pszichó, ha nem állami, félévenként 500k, 150 óra önismeret kötelező, az is kb. fél millióra jön ki, egyéniben még több, meg amiket előbb leírtam).


- Aki kórházban, klinikán dolgozik, kb. milyen esetekkel foglalkozik? Más egy kórházban és egy magánpraxisban? --> Kórházban ambuláns ellátásban az van, aki nem tudja megfizetni a magánt (vagy nem is akarja), a problémák nagyjából ugyanazok, legfeljebb a jobban-lenni-akarás hiányzik néha, nem akarnak aktívan tenni saját magukért. És meg is van kötve a kezed, más, mikor heti 1x tudtok találkozni, meg mikor havonta/2 havonta van idő. Fekvős osztály megint más, ott inkább van terápia (jobb esetben), de az esetek is keményebbek. Sima családi krízistől szorongáson-depresszión át akut polimorf pszichotikus zavarig, függőségekig minden van.


- Ha levelezőn végezném el, utána lehetetlen lenne PhD-ra menni? --> Nappaliról is nagyjából lehetetlen phd-ra menni, ha megnyugtat. :D Ha nincs kapcsolatod, nem jutsz be pszichós doktori iskolába, félelmetes a túlképzés, túljelentkezés, és sokszor elég nevetséges témákkal is bekerülnek, csak mert valakik valakijei.

2021. jún. 21. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

- Ha levelezőn végezném el, utána lehetetlen lenne PhD-ra menni? --> Nappaliról is nagyjából lehetetlen phd-ra menni, ha megnyugtat. :D Ha nincs kapcsolatod, nem jutsz be pszichós doktori iskolába, félelmetes a túlképzés, túljelentkezés, és sokszor elég nevetséges témákkal is bekerülnek, csak mert valakik valakijei.

-> Erre reagálnék. Ez azért furcsa számomra, mert más szakon is sok hallgató van, de mégsem kell protekció, hogy bekerüljön az ember.

Olyan sokan gondolom csak nem akarnak PhD-ra menni. Azért egy pszichológusnak azon kívül is bőven van lehetősége, akár jó fizetésre is ha magánpraxisa van. Minek jelentkezne akkor csomó ember PhD-ra?

2021. jún. 22. 01:15
 5/5 A kérdező kommentje:
Ja, és amúgy ezt a PhD-s protekciót meg túljelentkezést melyik egyetemre értetted?
2021. jún. 22. 01:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!