Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Dentálhigiénikus, gyógytornász...

Dentálhigiénikus, gyógytornász vagy optometrista szakra érdemesebb jelentkezni megbecsültség és fizetés szempontjából?

Figyelt kérdés

Mindhárom képzés nagyon érdekel, mindnek megvan a maga előnye, ezért nem igazán tudom eldönteni, melyiket válasszam.


Többször hallottam már olyan vélekedéseket, hogy a dentálhigiénikus egy "lebutított fogorvos", az optometrista pedig "lebutított szemorvos". Ez a hozzáállás Mayarországon mennyire általános? És külföldön? Ott esetleg nagyobb a megbecsültségük?


Fizetés szempontjából (itthon és külföldön) melyik érné meg jobban?


Mindegyik képzés 8 féléves.



Köszönöm szépen előre is, ha valaki segít! :)



2021. júl. 4. 10:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

El kell szomorítsalak, itthon kb annyi a “lényeg” hogy orvos legyél, többi mindegy…

Pl most tesztelésnél is jóval több etk-s volt mint áok-os, mégis ha valakit épp teszteltem és megkérdezte, hogy orvostanhallgató vagyok-e, akkor azt a félelmet látni kellett volna a szemükben, mikor mondtam, hogy nem. Volt aki mem is engedte, hogy én teszteljem, hanem orvosist akart, egyedül annyi volt a rossz, hogy mindenki etk-s volt. Bácsika meg el sem hitte, hpgy tényleg nincs egy áokos se, mert hogy a médiában azt mondták, hogy orvostanhallgatók jönnek.. (ugye ott se esett egy szó se arról, hogy orvos-egészségtudományis hallgatók vannak tesztelésre-kórházban ápolásra kirendelve)


Fizetés bértáblás, ami jelenleg 220 nettóban áll meg (júliustól volt tervezett emelés, ami 250re emelte volna a béreket, de ezt elvileg januárra csúsztatták… pedig a tervezetben volt januárra is emelés)

Magánban dentálos kicsit többet kereshet, ez nagyban függ a helytől. Optost sajnos ebből a szempontból nem ismerem, gyógytornász viszont magánba (mint vállalkozó) 2 év után mehetsz, addig vagy államiban vagy bértáblás fizuval, vagy magánklinikán. Utóbbinál klinikafüggő, hogy pl a kiírt 12ezres tornáztatásból te mennyit kapsz meg. Vállalkozás nálunk pedig elég becsapós tud lenni, mert hiába van az embernek 600-700ezres bevétele, ha az nem nyereség. (Helybérlés, katás díjak, eszközök kifizetése után rögtön nem 500ezres nyereség)


Külföldön a fizetés hasonló, gyógytornász esetében 2000-3000€, lehet nem a legtöbb, de ha nem az az álmod, hogy meggazdagodj és legyen 6 autód, akkor bőven elég lesz a céljaid eléréséhez. Az itthoni 220as bérről szerintem ez nem mondható el.. (gondolva, hogy egy albi 150+rezsi, aztán mondjuk étel után nem nagyon tudsz akár egy kocsira félrerakni)

Megbecsülést, meg ha nem is szóban kapod meg, akkor abban látod, hogy mindig van előtted eszköz (ami elég friss), lesz szabid és nem kell azon stresszelned, hogy nincs elég kesztyű és számolnod kell, hogy kijöjjön a napra/hétre.

2021. júl. 4. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
10%
burkoló
2021. júl. 6. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
#1-es, köszönöm szépen a választ! Elég kiábrándító ez a helyzet. :(
2021. júl. 10. 18:42
 4/11 A kérdező kommentje:
Még a dietetika is érdekelne, ha arról esetleg van valakinek tapasztalata. :)
2021. júl. 10. 18:43
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

4

Elavult tudást oktatnak, az egész le van maradva több évtizedet.

2021. júl. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
#5, köszi a választ! Már nem tudom, sírjak vagy nevessek, hogy minden, amit kigondolok, zsákutca. 😅 Van olyan eü-s szak, amit érdemes egyáltalán elvégezni?
2021. júl. 10. 19:11
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ha szereted, akkor érdemes.

Lásd én is gyógytornásznak tanulok, annak ellenére hogy rendszeresen tapasztalok olyanokat, hogy pl gyógytornászok segédápolói munkát is végeznek, több órát is bent vannak ápolóként tulajdonképpen fizetés nélkül..😅

De nekem például ez az álmom, lehet nem minden vágyam 8 óra munka után még 1-2 órát ápolni, de elsőéves korom óta vagyok klinikán és egyszerűen beleszerettem az egészbe 110%osan. (Előtte is már voltam kórházban, voltam gyógytornásznál.)

Úgyhogy ha pénz érdekel, akkor eü-t semmilyen szinten nem ajánlom, ha szeretet, akkor pedig bármit, ami a legjobban szimpatikus és elképzelhető számodra.

2021. júl. 10. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! :)

Igazából a felsoroltak közül mindegyiket nagyon tudnám szeretni. Azt nem mondanám, hogy a pénz érdekel, viszont előbb vagy utóbb biztos adódna olyan élethelyzet, amikor a fizetés is szemponttá válna, ezért próbálok még előzetesen ez alapján is "szűrni". De ami ennél is jobban aggaszt, az a megbecsültségük ezeknek a szakmáknak. Voltam kórházban, és azóta is kísért az a lekezelő stílus, ahogyan néhány beteg az ápolókkal, gyógytornászokkal beszélt. Az a tény is zavar, hogy az orvosokhoz képest milyen igazságtalanul alacsonyan állnak a "ranglétrán". Félek, hogy inkább ezt a részét nem bírnám napi szinten, akármennyire is szeretem az adott szakmát.

2021. júl. 10. 23:13
 9/11 anonim ***** válasza:
Szia! Melyik szakot választottad végül? :)
jan. 2. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Egy optometrista mennyit keres kezdőként nettóban? Én is gondolkodom rajta, aki tud némi infót, megköszönném.
jan. 4. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!