Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Hogyan tudom meghatározni az...

Hogyan tudom meghatározni az X értékét? Trigonometrikus egyeletből?

Figyelt kérdés

Egyszerűség kedvéért


sin^-1(1/x) + sin^-1(sqrt(3)/x) = 90


Tudom, hogy az x kettő lesz, viszont nem tudom, hogy ezt hogy kell levezetni. Ebben esetleg valaki tudna segíteni?



2021. szept. 4. 13:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Attól függ, hogy milyen eszközöket tanultál.


Az is egy elfogadható megoldás, hogy ránézésre megmondod, hogy x=2 megoldása, majd deriválással megmutatod, hogy más megoldása nem lehet (a deriváltfüggvény értékkészlete csak negatív számokat tartalmaz, tehát a függvény szigorúan monoton csökken).


Másik megoldás lehet, hogy az összeget valamilyen sorba (például Taylor sorba) fejted, és az egyenlet egyszerűsödik. Ennek hátránya, hogy ha véges tagig végzed a sorfejtést, akkor csak közelítőleg kapod meg a megoldást, a de a gyakorlatban általában ennyivel is be szoktuk érni.

2021. szept. 4. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod!

Sima középiskolás levezetésre gondoltam:)

Annyira nem vagyok benne a matekban manapság:)

2021. szept. 4. 18:41
 3/4 anonim ***** válasza:

30 fok sinusa 1/2, 60 foké sqrt(3)/2, ezeket fejből illene tudnod, legalábbis a matematikában járatosak fejből tudják.

Ha valaki tudja, akkor a baloldalon megpillantva 1/x-et és sqrt(3)/x-et szinuszok közelében rögtön belegondol, hogy annak van-e köze az említett nevezetes szögekhez és szinuszaikhoz és akkor megvan a megoldás. A jobb oldalon a nevezetes 90 fok szintén nevezetes szögek keresése felé írányítja az ember gondolatait.

Az is végiggondolható elemi módszerekkel, hogy nincs más megoldás, nem kell hozzá deriválni.

2021. szept. 4. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

3

Köszönöm a hasznos hozzászólást:)

Esetleg egy ilyen is menne fejből neked mint matematikában jártas személynek:


arctg(5/x) = 90-arctg(5/x) + 90-arctg(5/(13-x))

Persze levezetve, nem csak bedobálva az X értékeket:)

2021. szept. 4. 20:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!