Gyors tanulási tippek?

Figyelt kérdés
Van valami jó tippetek arra hogyan lehet egyetemen hatékonyan tanulni? Itt most kifejezetten arra gondolok h hogyan lehet "megtanulni" mondjuk egy ~25 oldalas tömény anyagot laborra úgy hogy ne vegyen el több mint 1,5 órát. De alaposnak is kell lenni. Ebből a 25 oldalból kb bármit kérdezhetnek. Lehetséges-e ez emberileg egyáltalán? Mert a mostaninál csak a figyelmes átolvasással elment vagy 2 óra és úgy érzem alig emlékszem valamire. Vagy vannak fontosabb és kevésbé fontos részek amiket tudni kell megkülönböztetni? Ti hogy csináljátok?
2021. okt. 4. 23:32
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

25 oldal 1,5 óra alatt? Nehéz.


Nem nagyon gyors, de nálam hatékony tanulás volt, hogy már a legelső olvasásnál ceruzával aláhíztam MINDENT, amit fontosnak tartottam. A 2. körben csak ezt olvastam, és szövegkiemelővel kihúztam azt, ami ebből a lényegből fontosnak tűnt. a 3. olvasásnál csak a szövegkiemelős cucc már kb a fele sem volt az eredetinek. Ekkor pirossal húztam alá azt, amit még tudtam szűkíteni és a végén a pirossal aláhúzottakból még egyszer, másik kiemelővel a kulcsszavakat.

Így a 140 oldalas anyagot 2 nap alatt szűkítettem le olyan 10 körülre és meg is tanultam ez idő alatt, hiszen odafigyelve kellett legalább 4x elolvasnom.

2021. okt. 5. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

1. Hogyan tanuljak meg 100 oldalt holnapra?

Olvasd el egyszer úgy, hogy közben értelmezed. Majd fuss rajta át még egyszer, ekkor már mérlegelni tudod, hogy mi releváns a vizsga szempontjából, és emeld ki/húzd alá a lényeget valamilyen kódrendszer alapján. Pl. pirossal/karikázással a címszavakat, zölddel/aláhúzással a tartalmi lényeget. Ha biztosra akarsz menni, akkor ki is írhatod még kulcsszavakban egy füzetbe, itt is érdemes több színnel, aláhúzással, szimbólumokkal, segédábrákkal dolgozni, mert a legtöbb esetben a vizuális memória nagyban rásegít a munkamemória teljesítményére. Nagyon nehéz egy nap alatt 100 oldalnyi szöveget megtanulni, de nem lehetetlen!



2. Hogyan tanuljak meg holnapra 100 oldalt?

Első olvasás közben lényeg aláhúzása, második és harmadik olvasás: lényeg újraolvasása, végül: a felsorolások, tipológiák és rövid tartalmi vázlat kiírása kis cetlikre) a 100 oldalas szöveget elég jól meg lehet ezalatt tanulni.



3. Hogyan tanuljak meg 140 oldalt egy nap alatt?

Hát... Én jogi egyetemet végeztem, szokva vagyok a rövid idő alatt sok oldal megtanulásához, de szerintem a 100 oldal/nap a befogadható, és ahhoz is kell némi tanulási gyakorlat... Ha másnap vizsgázol is, akkor viszont még a fejedben lesz. Én úgy csináltam, hogy először gyorsabb olvasással (20 old/óra) az egészet elolvastam, ceruzával aláhúztam a lényeget. Utána a ceruzával aláhúzottból szövegkiemelővel az abszolút lényeget. Itt már próbáltam memorizálni, visszamondani, de így is gyorsabb, mert már ismerős a szöveg, és nem az egészet olvasod újra, csak a ceruzást. Aztán pedig egy harmadik átnézés, csak a színezett részt, visszamondva, ahol évszám vagy felsorolás van. Sok sikert!



4. Akik egyetemre járnak, milyen módszerrel tanuljátok meg a 200-300 oldalas könyveket?

Én egy srácot toltam magam előtt, vagy ő húzott maga után. Egy évvel járt felettem, imádtam a könyveit; annyira logikusan húzott alá, emelt ki részeket, több színnel így lehetett számolgatni mennyi időm van, mennyit, milyen mélységben tudok átnézni. A ceruzával aláhúzott részek a non plus ultra kategória volt, a kék/zöld/sárga egy erős közepes, a piros/rózsaszín+ felkiáltójelek pedig a túlélésre voltak elegendőek.



5. Akik egyetemre járnak, milyen módszerrel tanuljátok meg a 200-300 oldalas könyveket?

Az én módszerem az volt, hogy első olvasáskor értelmezve átolvasni az anyagot, kihúzni a lényeget, aztán még egyszer értőn átolvasni az aláhúzott részeket, majd ha volt még időm akkor 3-szori olvasásként ismétlés (általában nem volt időm :S). Ezzel a módszerrel az aláhúzás után -mert az veszi el a legtöbb időt- napi 150-180 (de ha érdekelt a dolog és rögtön ráéreztem a logikájára is akkor volt hogy napi 250) oldalt lehet átvenni és ténylegesen megtanulni.



6. Hogyan lehetséges napi 50-100-200 oldalt átnézni és megtanulni? Hogyan lehet hozzászokni ehhez?

A lényeg, hogy keresed a megoldást. Ezer okos dolgot írtak róla, tanulásmódszertan címen keress rá, próbálj ki több módszert, figyeld, neked mi jön be, írj naplót a tanulásodról, látszólag időpocsékolás és most úgy érzed, kevés időd van, de megtérül!


A szakkönyveknek kb. a 60-70%-a nem információ, hanem maguk a mondatok (ugye egy könyvben általában nem csak vázlatpontok vannak, hanem kerek egész mondatok, amiket nyilván nem kell szó szerint megtanulnod, mivel nem színésznek készülsz), és magyarázatok, kiegészítés stb. Ezek azért vannak, hogy könnyebben befogadd az információt, de nem kell őket megtanulni, elég, ha egyszer megérted. A tanulást, a tananyag feldolgozását gyakorolni kell, és ha jól csinálod, akkor egy 100 oldalas szövegből simán tudsz olyan 30 oldalas vagy akár még rövidebb vázlatot csinálni, ami minden lényeges dolgot tartalmaz.



Ezeket a tippeket még régebben gyűjtöttem az internetről. :D

2021. okt. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Még jut eszembe: Gondolattérkép!


Olyan vázlatrajz, ami színekkel, szimbólumokkal, rajzokkal, kulcsszavakkal, folyamatokat, rendelési viszonyokat is ábrázol és szigorúan férjen rá 1 db A4-es oldalra!

Nem annak kell rajta lennie, amit meg kell tanulnod, hanem annak, amiről eszedbe jut, amit tudni kell.


Hosszas, sokoldalas tételkidolgozásokat lehet kiváltani tételenként, témánként 1-1 ilyen oldallal.

2021. okt. 6. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Én is próbálkozom gondolattérkép szerűséggel, bár az inkább ágrajz.

Felírom szellősen a kulcsszavakat és összekötöm őket.

Használok jeleket, rövidítéseket (ábrákat ha kell).


Amikor én egy oldalra próbáltam összefoglalni valamit, mindig nagyon zsúfolt

lett a végeredmény. Nekem sokkal kellemesebb egy szellős jegyzetre ránézni.

Inkább a "csomópontok" számának korlátozásával variálnék és próbálok variálni.



Amúgy én is kezdő vagyok a témában és nem tudom, hogy mennyi időt érdemes ezzel "elpepecselni". Valahol meg kell húzni a határt. Vélemény?

Sokszor az a baj, hogy kifolyik az idő a kezeim közül.

2021. okt. 6. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat. Igen én nem vagyok jogi hallgató szóval nem vagyok annyira hozzászokva a sok tanuláshoz rövid idő alatt, nincsenek nagyon kidolgozott praktikáim, úgyhogy tényleg segítenek ezek a tanácsok.

Ez a gondolattérképes módszer különösen tetszik 👍

2021. okt. 7. 11:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!